Patria (Patria Finance)
Měny-forex  |  30.01.2017 14:02:17

Jaký bude další osud britské libry?

Britská premiérka před několika dny hovořila o takzvaném „tvrdém“ nebo „čistém“ brexitu. Jeho výsledkem by byl odchod Británie ze společného evropského trhu. Británie by se pak při nastavení nových obchodních pravidel s EU musela spolehnout na Světovou obchodní organizaci. I když by nakonec mohla vyjednat odstranění některých cel a bariér, na počátku celého procesu by s ním počítat nemohla. Co to vše znamená pro osud britské libry?

Řada lidí se domnívá, že v takovém scénáři by libra bezesporu dále oslabovala. Na měnových trzích není ale jisté nic a po zmíněných slovech premiérky Mayové také k žádnému dalšímu oslabení britské měny nedošlo. Je možné, že scénář tvrdého brexitu je už na trhu plně odražen. Pokud by se následně ukázalo, že tvrdý brexit není zase tak problematický, jak se čekalo, a ekonomika oživuje, mohla by libra začít posilovat. 

Jednou z možností, jak posoudit další vývoj, je odhad rovnovážného kurzu libry po brexitu. Moji kolegové Nick Love a Yad Selvakumar shrnuli několik pokusů o něj v následujících grafech. První z nich ukazuje skutečný vývoj reálného efektivního kurzu libry spolu s odhady jeho rovnovážné hodnoty před a po brexitu od Goldman Sachs, Barclays, JPMorgan a MMF. Druhý graf ukazuje vývoj kurzu libry k euru a odhady jeho rovnovážné hodnoty od WTO a Goldman Sachs:

pounddest
  
Profesionální odhady se liší velmi významně a žádnou pevnou kotvu nám tedy neposkytují. Výsledky nejvíce ovlivňuje použitý typ modelu a podle našeho názoru jsou nejrelevantnější ty modely, které počítají s vlivem, který bude mít brexit na britskou ekonomiku. Z nich se dá usuzovat, že libra bude mít dlouhodobě skutečně tendenci oslabovat. 

Žádný ze zmíněných odhadů nepočítá s přechodným růstem nejistoty a problémy spojenými s jednáním o brexitu. Samotná politická nejistota ale může libru v letech 2018 a 2019 poslat směrem dolů. Prospívat jejímu kurzu by naopak mohlo oživení britské ekonomiky v roce 2017 a posun Bank of England směrem k méně akomodační monetární politice. Čelíme tedy velké nejistotě, ovšem celkově se domnívám, že jen optimisté mohou věřit, že všechna negativa brexitu jsou už v kurzu libry odražena. 

Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies.


Zdroj: FT

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688