Radek Stolář
(Kurzy.cz)
Investice  |  19.01.2017 16:16:59

ECB si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?

ECB ponechala úrokové sazby i program kvantitativního uvolňování (QE) na prvním letošním zasedání beze změn. A není se čemu divit. Vždyť na prosincovém zasedání v zásadě načrtla své záměry skoro na rok dopředu a bylo by zvláštní, kdyby již v lednu znovu změnila směr. ECB dál počítá s tím, že bude skupovat aktiva z trhu (politika QE) v objemu 80 mld. eur měsíčně do konce března a pak bude pokračovat do konce března 2017 tempem 60 mld. EUR za měsíc.

Na tiskové konferenci se Mario Draghi snažil zlehčit poslední silná čísla z eurozóny a vůbec nepřipustil debatu o možném dřívějším ukončení politiky QE – nebyla podle jeho slov vůbec diskutovaná a sám mluvil dále spíše o možnosti dalšího natažení QE. Proč? Oficiálním argumentem zůstává nízká inflace. ECB jde podle Maria Draghiho v kontextu s inflací o tři věci – její návrat k cíli musí být trvalý, udržitelný a rovnoměrný napříč celou eurozónou. Trvalost souvisí s tím, že nepůjde nahoru pouze díky vyšším cenám energií a pohonných hmot, ale uvidíme i výraznější nárůst jádrové inflace (dnes 0,9 %). Udržitelnost souvisí primárně s tím, aby prognóza ECB ukazovala na inflaci v blízkosti cíle na horizontu prognózy (12-18 měsíců) i bez současné podpory měnové politiky. A pravděpodobně nejhůře představitelná je rovnoměrnost inflačních tlaků napříč celou eurozónou – viz rozdíly mezi Německem a Itálií v grafu níže.

ECB podle nás nebude chtít byť jen připustit debatu o rychlejším útlumu QE dříve než v létě, až lehce povyroste jádrová inflace a odezní první výrazné politické události tohoto roku - volby v Nizozemí a ve Francii, start vyjednávání o brexitu a první měsíce Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta.

V nejbližší době je jasné, že ECB bude ve skupování aktiv z trhu pokračovat a soustředí se především na dluhopisy s kratší splatností. Dnešní tisková konference by tak měla poslat lehce dolů krátké eurové výnosy a teoreticky tak mírně oslabit euro. Výnosová křivka v eurozóně může výhledově dál zestrmět. Další pokles krátkých eurových sazeb (EURIBOR a kratší swapy) navíc může ovlivnit i český trh a v očích zahraničních investorů teoreticky zatraktivnit korunu – ta by tak především ke konci kvartálu (s blížícím se koncem pevného závazku ČNB) mohla zažít další výraznější příliv „horkých“ peněz.

 

Zdroj: 
Jan Bureš, ČSOB, a. s. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688