Patria (Patria Finance)
Investice  |  11.11.2016 11:14:37

Čeho si v budoucnu budou hledět centrální banky

Současný vývoj v řadě vyspělých ekonomik ukazuje, že pravděpodobně dojde ke změnám cílů centrálních bank. Vést by k nim měla zvýšená flexibilita trhu práce, vysoké zadlužení i záplava likvidity na globálních trzích. Jaké nové cíle by centrální banky mohly sledovat?

Pokud bude slábnout efekt Phillipsovy křivky a bude slábnout vazba mezi nezaměstnaností a nominálním růstem mezd, dojde k utlumení pohybu jádrové inflace během ekonomického cyklu. Následně tedy zeslábne konflikt, kterému centrální banky čelí, když se na jedné straně snaží o udržení cenové stability a na straně druhé o dosažení plné zaměstnanosti. Takový vývoj by tak mohl vést k tomu, že centrální banky začnou klást menší důraz na vývoj inflace a budou se více věnovat boji s nezaměstnaností.

Významnou roli by ve změně chování centrálních bank mohly hrát i vysoké dluhy. Centrální banka Japonska Bank of Japan už své cíle přehodnotila a její současný cíl je zaměřen na nízké dlouhodobé sazby (výnosy desetiletých vládních dluhopisů chce udržet na nule). Podle našeho názoru je ale taková politika kontraproduktivní a dokonce ani není udržitelná. Vede totiž k tomu, že centrální banka ztrácí kontrolu nad vývojem peněžní nabídky. Vedle toho pak snaha o stabilizaci nominálních sazeb zvyšuje volatilitu sazeb reálných a to ekonomice škodí.

V neposlední řadě mohou budoucí cíle centrálních bank odrážet vysokou volatilitu na trzích, které jsou pod vlivem záplavy likvidity. Tato vysoká volatilita ohrožuje stabilitu finančního systému a centrální banky mohou dospět k závěru, že právě udržení stability by mělo být jejich hlavním cílem. Celkově se tak domníváme, že centrální banky by se v budoucnu mohly posunout směrem k intenzivnějšímu boji s nezaměstnaností a nestabilitou ve finančním sektoru. Za nepravděpodobné ale považujeme zavedení cílů týkající se výše dlouhodobých sazeb.

Zvýšená volatilita globálního finančního systému je patrná z následujícího grafu. Ten zobrazuje vývoj objemu kapitálu proudícího do rozvíjejících se ekonomik či naopak směrem od nich:



Zdroj: Natixis

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688