Nábytková dvířka: nejsou dvířka jako dvířka

Orientujete se dobře na trhu s nábytkovými dvířky? Chcete mít jistotu, že vyberete správně? Pojďte se s námi podívat, s jakými druhy dvířek se můžete setkat, a odhalme si jejich klady a zápory. Nábytková dvířka se mohou rozlišovat na základě jejich povrchových materiálů, které ve svém principu určují formu výrobního zpracování, a tím v podstatě i jejich kvalitativní vlastnosti. Dalšími významnými elementy pro kvalitu nábytkových dvířek jsou typ lepidla a vlastní technologie výroby. U lepidel jsou nejvíce používány dvě varianty – tradiční EVA a novější PUR.

Základem nábytkových dvířek je vždy deska, a to buď MDF (dřevovláknitá deska) nebo LTD (laminovaná dřevotřísková deska). „MDF materiál se používá pro lisovaná dvířka, která na sobě nesou folii. Jde o desku o maximálně jemné hustotě vláken rozdrcené dřeviny, umožňující jak frézování motivů na plochu dvířek, tak ideální přilnutí povrchového materiálu i odpovídající pevnost pro uchycení nábytkového kování,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a doplňuje : „Naopak LTD deska je hrubší struktury a je používaná u dvířek, které na své ploše už mají naaplikovaný povrchový materiál, nejčastěji lamino, nebo akrylát. Boční hrany dvířek jsou pak hraněny páskami, a to pomocí EVA, nebo PUR lepidla. A od toho se pak odvíjí i vlastnosti dvířek samotných.“

Nejčastěji používaná jsou dvířka: foliovaná, laminovaná, akrylátová a lakovaná.

Přehled typů nábytkových dvířek:

1. dvířka foliovaná

Zástupcem nejvíce rozšířených nábytkových dvířek jsou dvířka s folií na svém povrchu, která se na ně lisuje za vakua. „Výrobní proces foliovaných dvířek je založen na vysokotlakém vakuovém zařízení, do kterého přichází nosná deska z MDF materiálu ideálně opracovaná do daného profilu a rozměrů. Musí být totálně čistá bez sebemenšího prachu a s potřebným nánosem kvalitního lepidla. Povrchová folie v podtlaku naprosto přesně obepne dvířka z jejich pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran. Tím mají tato dvířka chráněnou vnější hranu jednolitou povrchovou folií, a jediný spoj tak vzniká na jejich zadní straně. Toto provedení zamezuje vzniku drobných spár na předních hranách dvířek, a tím pronikání vlhkosti a zanesení špíny do vnitřku dvířek. Důsledkem je samozřejmě i jednoduchá údržba,“ vysvětluje Martin Dusík z Trachey. Pro výrobu foliovaných dvířek lisovaných za vakua je třeba vysoce kvalitní výrobní zařízení a dobře zvládnutá technologie výroby.

Co umí foliovaná dvířka?

Dvířka foliovaná vakuově lisovaná nabízí možnost frézovaných 3D motivů na své ploše a volbu dekoru jejich zadní strany. Dávno pryč jsou pouze bílé zadní strany dvířek a barva nebo dřevodekor pouze na pohledové části.

„Vnější hrana foliovaných dvířek je odolná vůči teplotám 70 až 80 °C, tedy těm teplotám, se kterými dvířka mohou přijít do styku při běžném užívání. Dvířka mají celistvý povrch i při provedení v prosklené variantě a v provedení s mřížkou,“ uvádí Martin Dusík.

Foliovaná dvířka lákají příjemnou cenou a nekonečným výběrem barevných dekorů takřka bez omezení,
a to jak v lesku, tak matu.

2. dvířka z LTD s laminem na povrchu

Druhou nejčastěji používanou kategorií jsou dvířka s laminem na povrchu. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, ale do jejich užitkových vlastností výrazně zasahuje typ použitého lepidla pro jejich hrany – EVA nebo PUR. „Povrchové lamino neumožňuje pro svoji tvrdost ohnutí přes hrany dvířek, jako je tomu u foliované varianty, a proto se tato dvířka musí opatřit bočními hranami a varianta lepidla téměř z třiceti procent rozhoduje o kvalitě samotných dvířek. Za zbytek pak ručí kvalitní strojní vybavení a kvalita zpracování,“ upozorňuje Martin Dusík z Trachey.

EVA lepidlo

• tavné lepidlo vyráběné na bázi etyl-vinyl-acetátu (EVA), dosahující pevnosti pouhým zchlazením
na pokojovou teplotu, nižší voděodolnost, nižší tepelná odolnost lepeného spoje (taje už při 60 oC)

PUR lepidlo

• tavné lepidlo na bázi polyuretanu (PUR), dosahující pevnosti chemickým zesíťováním za pokojové teploty a vzdušné vlhkosti s velmi vysokou odolností vůči vlhkosti a horkým párám, až do 100 oC

a. dvířka hraněná EVA lepidlem

Laminová dvířka hraněná pomocí EVA lepidla mají dlouholetou historii a v podstatě je dokáže vyrobit i truhlář či firma bez výraznějšího strojního zázemí… extrémy jdou až do variant s žehličkou v ruce… A díky čemu toto je? „S EVA lepidlem se relativně dobře pracuje, protože se tzv. dobře nanáší. Ovšem toto má i svoji negativní stránku. Dvířka, která jsou hraněná EVA lepidly, totiž své hrany povolí už při 60 oC, což je teplota, o kterou není v kuchyni či koupelně nouze. Majitelům těchto dvířek se najednou ukáže širší spára a ta bohužel umožní vniknout špíně, která dvířka v podstatě navždy znečistí. Pokud navíc na tuto rozšířenou spáru dlouhodobě působí vlhko, mohou dvířka postupně nabotnávat… tedy jev zcela nežádoucí. Navíc je pro zvýšení kvality spoje při lepení potřeba většího množství EVA lepidla, a proto hrana dvířek je jasně viditelná a neodpovídá dnešním estetickým požadavkům na nábytek,“ uvádí Martin Dusík.

Na jedna dvířka hodně nevýhod, které nevyrovná ani nízká cena ani stejný dekor na přední a zadní straně dvířek.

b. dvířka hraněná PUR lepidlem

Z výše uvedených důvodů se hledaly alternativy, které by tento, jinak povrchově odolný materiál posílily a dvířka s lamino povrchem přivedly do vyšší kvality odolnosti. A podařilo se! „V našem sortimentu máme lamino dvířka u sekce T.segment, tedy dvířek skládaných. Jejich moderní design, přesné hrany a dekory s čistými liniemi nám nedovolovaly široké spáry. Hlavním problémem bylo lepidlo, a proto jsme při jejich výrobě zvolili podstatně kvalitnější PUR lepidlo. I přestože je s technologií PUR olepování spojena vysoká investice do nového strojního zázemí, pro nás jako TOP výrobce nábytkových dvířek v podstatě nebylo jiné volby. Prioritou byla jednoznačně dodávka kvalitního produktu. Detail velikosti spáry u hrany skládaných dvířek T.segment je natolik miniaturní, že je označován jako ztracená spára a je to designově velice čistý prvek.Navíc PUR lepidlo je vysoce teplotně odolné a hranu od dvířek neodchlípne při teplotách až do 100 oC, “ vysvětluje Martin Dusík.

A co laminát na povrchu dvířek vůbec neumožňuje?

Vyfrézovat dekory do plochy dvířek. „Bohužel typická vlastnost laminátového povrchu, pro který je volen na větší plochy v interiéru, jakými jsou například dveře nebo obklady stěn, tedy vysoká mechanická odolnost proti poškrábání, je u nábytkových dvířek lehce na škodu. Neumožní totiž vyfrézovat do plochy dvířka jakýkoli 3D motiv,“ upřesňuje Martin Dusík.

Naopak příjemné je, že i v této variantě si dvířka LTD zachovávají možnost stejného dekoru na přední a zadní straně, včetně nízké pořizovací ceny.

3. dvířka LTD s akrylátem na povrchu

Akrylátový materiál je nejmodernější variantou pro nábytková dvířka, a to nejen designem ve svém vysokém lesku i matu, ale i z pohledu technologie výroby. Hrany jsou lepeny PUR lepidly a zachovávají si všechny výhody a odolnosti. „Lepená ztracená spára opět odolává teplotám a párám do 100 oC a dlouhodobou vlhkost
ani nezaregistruje. Oproti LTD dvířkům akrylátové povrchy mají sílu až 1,4 mm a jsou v celé její šíři hluboce probarvené, není tedy pro ně problém ani oprava dílčích drobných poškození. Stálost barvy díky UV filtrům a tedy nevyblednutí jasných barev je už jen potvrzením vysoké kvality tohoto provedení nábytkových dvířek,“
doplňuje pan Dusík. Na výběr je samozřejmě pestrá škála barev a dekorů, včetně vysokého lesku nebo sametového matu, který navíc eliminuje tvorbu otisků prstů, a to i po mokrých rukou.

Nevýhodou může být náchylnost akrylátového povrchu k poškrábání, stejně jako u jiných lesklých povrchů. Nicméně zde platí již výše zmíněná možnost opravy pomocí leštící sady.

A jak je to s frézováním do povrchu u akrylátových dvířek?

„Síla akrylátu 1,4 mm a jeho probarvenost v celé této hloubce nám zcela bez omezení umožňují frézované motivy dle přání každého z nás,“ uvádí pan Dusík.

4. dvířka lakovaná

Posledním typem povrchu nábytkových dvířek je stříkaný lak. Jde opět o povrch, jehož kvalita je zcela odvislá od kvality zpracování a výrobní technologie, která je vysoce specifická a vyžaduje nejen moderní automatické provedení výrobní lakovací linky, ale zároveň totálně bezprašné prostředí.

Lakovaná dvířka jsou opět ve variantách vysokého lesku i matu.

Kvalitní dvířka s hologramemA NA ZÁVĚR TIP: Jak poznat kvalitního výrobce?

Stejně jako v jiných oborech, tak ani nábytkářství se nevyhnulo plagiátorství, a proto velcí výrobci přistupují k jasné identifikaci svých výrobků. „Často jsme bývali voláni k reklamacím dvířek, která byla vydávána za naše výrobky, ale realita byla samozřejmě zcela jiná. Proto jsme přistoupili k jasné identifikaci všech dvířek, které vychází z našeho holešovského závodu. Zadní strana je vždy opatřena hologramem, který nelze lehce napodobit a ani odstranit. Vzhledem k tomu, že našim odběratelům nikdy neposkytujeme hologramy samostatně, má koncový majitel – uživatel dvířek jasné potvrzení, že si koupil kvalitní dvířka s jasnými zárukami,“ uzavírá Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Při koupi dvířek tedy netápejte a u odborné obsluhy se ptejte – jaký povrch, jaké lepidlo a co vše dvířka vydrží… a pokud narazíte na minimálně pět let záruky - pak rozhodně chybu neuděláte!



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry