Patria (Patria Finance)
Investice  |  26.09.2016 13:49:43

Dobrá a mylná poučení z největší bubliny všech dob


Pokud začneme hovořit o tom, že dlouhodobé investování je jedním z dobře fungujících způsobů, jak na akciovém trhu realizovat zajímavé zisky, téměř vždy se objeví opačné tvrzení. To se většinou točí kolem vývoje v Japonsku. Jeho ekonomika a akciový trh totiž už více než dvě desetiletí zápasí s růstem a pro investory představují významné poučení. Jenže většinou se na vývoj v Japonsku díváme z té špatné strany

Jednou z mých nejoblíbenějších knih zabývajících se historií trhů je „Devil Take the Hindmost“ od Edwarda Chancellora. Obsahuje nejlepší popis různých období finančních spekulací, který jsem kdy četl. A týká se to i vývoje v Japonsku – jeho realitní a akciové bubliny z osmdesátých let. Mezi roky 1956 a 1986 v této zemi vzrostly ceny půdy o 5000 % i přesto, že ceny spotřebního zboží se během stejného období jen zdvojnásobily. 

Ceny japonských akcií rostly v osmdesátých letech třikrát rychleji než korporátní zisky. V roce 1990 dosahovala celková hodnota realitního trhu v Japonsku více než 2000 bilionů jenů, což zhruba odpovídalo čtyřnásobku hodnoty realitního trhu v USA. Akcie v indexu Nikkei se v roce 1989 obchodovaly s PE ve výši 60. A v následujících deseti letech ztratily asi 80 % své hodnoty. Následující graf s pomocí cyklicky upraveného PE ukazuje, jak obrovská byla japonská akciová bublina. Přestože americké akcie a jejich valuace byly na konci technologické bubliny na nepochopitelně vysokých úrovních, valuace v Japonsku byly ještě více než dvakrát vyšší:



Podle mého mínění existuje řada mylných poučení, které si investoři z popsaného vývoje v Japonsku berou. První z nich zní „strategie koupit a držet nefunguje“. Přesněji bychom ale měli říci, že nemusí fungovat během nějakého konkrétního období. Pokud by fungovala skutečně vždy, drželi by se jí všichni a nakonec by tento přístup přestal fungovat. Když se pak podíváme na skutečně dlouhodobý vývoj v Japonsku včetně osmdesátých a sedmdesátých let, tato strategie se vyplatila. Často také můžeme slyšet, že „Spojené státy jsou dalším Japonskem“. Jenže do toho, aby se trhy chovaly tak iracionálně jako v Japonsku, mají Spojené státy ještě hodně daleko. K tomu si musíme uvědomit, že mezi oběma zeměmi existují velké demografické rozdíly a americká ekonomika je mnohem diverzifikovanější. 

A jaká jsou správná poučení? V první řadě bychom nikdy neměli podceňovat naši schopnost dohnat ceny a valuace akcií až do extrému. Kyvadlo se kýve sem a tam a pokaždé se dostane dále, než by většina z nás čekala. Japonsko bylo podle mého názoru tou největší bublinou v historii, ale my často zapomínáme a namlouváme si, že k něčemu podobnému už dojít nemůže. Pamatovat bychom měli vždy i na valuace. Ty sice nejsou dobrým nástrojem pro časování trhu, jestliže však dosahují vysokých hodnot, je velmi těžké je ospravedlnit nějakým realistickým scénářem dalšího vývoje.

Vývoj v Japonsku také ukazuje, jak zrádný je pocit jistoty. Tehdy si totiž byla řada lidí jista, že Japonsko nakonec předežene Spojené státy a stane se největší ekonomikou na světě. Bylo to logické a jen málokdo předpokládal, že nastane prudký obrat. Ale on nastal. A základem naší snahy o vyhnutí se tržnímu kolapsu by měla být vždy diverzifikace. Globální trhy si i po roce 1990 vedly dobře, i pokud do nich zahrneme japonský akciový trh. Jestliže ale někdo během japonského kolapsu vlastnil pouze japonské akcie, dopadl špatně. 

Autorem je investor Ben Carlson, CFA.

Zdroj: Wealth of Common Sense

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt 12:28  Německá letošní mizérie jedním číslem Research (Česká spořitelna)
Čt 12:20  EURUSD klesá na pětitýdenní minimum X-Trade Brokers (XTB)
Čt 11:03  USA: S&P potvrdilo rating na stupni „AA+“ Research (J&T BANKA)

Přečtěte si také:

22.05.2020Pátek dobrý, všechno dobré (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
31.01.2020Prosinec v bankovním sektoru - konec dobrý, všechno dobré Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688