Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  02.09.2016 09:35:31

ČNB: „Nová bankovní rada“ navázala na tu minulou

A to je jednoznačně dobře. Jak nový guvernér Jiří Rusnok, který ale byl již předtím členem bankovní rady, tak i dva noví členové ve vedení ČNB (Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký) navázali na předchozí bankovní radu. Potvrdilo se tak očekávání, že jejich jmenováním nedojde k nečekané změně ani politiky ČNB, ani v komunikaci. A to je příznivá zpráva nejen pro trhy, ale i pro samotnou ČNB, protože si díky tomu může udržet vysokou míru kredibility a uznání, které se (především ve světě) těší.

Nedávno vyšel v Hospodářských novinách první velký rozhovor právě s Tomášem Nidetzkým. Z hlediska měnové politiky byly důležité dvě věci. Zaprvé je jeho postoj relativně negativní k záporným sazbám. Na druhou stranu si ale, podobně jako ostatní členové bankovní rady, ponechává zadní vrátka a říká, že v určité situaci (např. silný příliv spekulativního kapitálu) by je ČNB mohla použít. Zadruhé v tuto chvíli nemá preferenci ohledně způsobu, jakým ČNB opustí kurzový závazek. To také není nic neočekávaného. ČNB má nyní relativně dost času na to si jednotlivé možnosti analyzovat a vyhodnotit.

My si i nadále myslíme, že klíčový bude vývoj v eurozóně. Pokud oživení ekonomické aktivity bude pouze pozvolné a ECB prodlouží program odkupu dluhopisů, tak by exit z kurzového závazku zhruba v polovině roku nedával příliš smysl. To z toho důvodu, že bychom si do ČR i nadále dováželi protiinflační tlaky z EMU a ČNB by musela po případném exitu o to víc intervenovat a bránit kurz, aby příliš neposílil. ČNB potřebuje vidět růst poptávkové (jádrové inflace) a ta výrazněji neporoste bez toho, aniž by se oživila eurozóna. A v tomto duchu mluvil i T. Nidetzký, když zdůraznil, že pro něho bude důležité, jaké faktory budou stát za růstem inflace.

Celkově proto pro nejbližší měsíce čekáme stabilní kurz na hladině závazku a možné zavedení záporných sazeb je dle nás jen velmi málo pravděpodobné. Brexit je rizikem pro slabší měnový kurz, ale vzhledem k uklidnění situace a snaze Britů minimalizovat možné škody pro tamní ekonomiku může dojít k mírnému oslabení kurzu (27,2-27,3) spíše až příští rok a pouze v případě komplikací při vyjednávání s EU.

Jiří Polanský

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688