Patria (Patria Finance)
Investice  |  14.07.2016 11:20:35

Jak zastavit Trumpa a další ekonomické šarlatány?


Poslední data z amerického trhu práce vyznívají pozitivně a znovu tak zaznívají hlasy, že rychlejší růst mezd už je za rohem. Není to poprvé, co se ozývají podobné naděje, ale k jejich naplnění doposud nedošlo. Bude to tentokrát jinak? I kdyby tomu tak bylo, rychleji rostoucí mzdy nevyřeší problém vysoké příjmové nerovnosti. V historii najdeme období, kdy mzdy rostly rychleji než celá ekonomika, ale nerovnost se i přesto zvyšovala.

Ekonomové hovoří o několika možných příčinách tohoto stavu, mezi ty hlavní můžeme zařadit politické prostředí, které podporuje zájmy bohatých, či technologické změny a globalizaci. Kvůli těmto i jiným faktorům dochází k tomu, že roste produktivita práce, příjmy zaměstnanců ale stagnují, zatímco ti nejbohatší vydělávají stále více. Larry Summers správně hovoří o tom, že už nastal čas na změnu:

„Po hlasování o Brexitu a vítězství Donalda Trumpa v prezidentských primárkách je jasné, že voliči protestují proti ekonomické politice, která byla po druhé světové válce běžná v USA i Velké Británii. Potřebujeme politiku, která bude mít za hlavní cíl ekonomický blahobyt lidí. I mezinárodní dohody budou posuzovány ne podle toho, zda boří bariéry, ale podle toho, zda prospívají lidem.“

Neměli bychom váhat s požadavkem, aby se ti, kteří tolik získali z globalizace, podělili o své zisky s těmi, kteří kvůli ní ztráceli. Zvýšení daní u těch nejbohatších, které by financovalo zdravotní péči, vzdělání a podporu v nezaměstnanosti, by bylo dobrým začátkem. Následovat by mělo zlepšení sociální podpory a intenzivní boj s monopoly. Musí dojít k podpoře odborů, které by vyrovnávaly vyjednávací sílu firem a jejich zaměstnanců.

Potřebné změny neproběhnou hned a bez politických sporů. Je ale jasné, že lidé v USA, Velké Británii a v mnoha dalších zemích se cítí být bezmocní a volají po změnách. Hledají tak politiky, kteří by zastupovali jejich zájmy. Další směr si musí zvolit i ekonomové. Ti se mohou držet svých starých názorů a nadále hlásat, že globalizace a mezinárodní obchod prospívají všem. Pak ovšem přijdou ekonomičtí šarlatáni, jako je Donald Trump, a využijí strachu ve společnosti na to, aby ji rozdělili a vezli se na vlně rasismu a xenofobie. Ekonomové by se namísto této možnosti měli snažit o nový pohled, který by vedl k vytvoření rovnějšího ekonomického systému.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

Zdroj: Fiscal Times

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688