Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Akcie v ČR  |  17.04.2016 09:09:45

GE Money Bank, EP Infrastructure: Má smysl se zajímat o nová IPO na pražské burze?


  • Petr Bártek (Erste Group)

    EP Infrastructure i GE Money Bank rozšíří již tak širokou nabídku dividendových titulů v Praze. Výhodou EPIF je její z velké části regulovaný charakter podnikání a příslušnost k energetickému sektoru. Investoři ji tak budou brát jako zajímavou alternativu k akciím ČEZ, který je ze tří čtvrtin neregulovaný a trpí klesajícími cenami komodit. Ani EPIF ale není úplně bezrizikovou sázkou - má relativně vysoké zadlužení (i když v rámci regulovaných aktiv průměrné) a může trpět klesajícími výnosy státních dluhopisů. Ty jsou totiž často základem pro výpočet regulované návratnosti.

    GE Money Bank je zajímavá také svou dividendovou politikou a investoři si s ní koupí výraznou expozici vůči oživující spotřebě domácností v ČR (37 % úvěrového portfolia tvoří spotřební úvěry) a vůči segmentu SME a agro. Rizikem je nízkoúrokové prostředí a rostoucí konkurence právě ve spotřebitelských úvěrech. Aktuálně vysoká čistá úroková marže banky by tak mohla klesat.


    Marek Hatlapatka (CYRRUS)

    Pokud se obě IPO uskuteční, bude to nepochybně nejlepší zpráva pro pražskou burzu za poslední roky. Obě emise mohou být pro některé investory zajímavé jak z pohledu velikosti a likvidity, tak z pohledu například dividendového výnosu. Jedním dechem je samozřejmě potřeba dodat, že je naivní si myslet, že se jedná o začátek obrození aktivity investorů na pražské burze a že tento trend bude pokračovat podobným tempem.


    David Brzek (Fio banka)

    V obecné rovině by vstup GE Money Bank a EPIF měl dění na pražské burze oživit podstatně výrazněji než předchozí emise, jelikož se tyto společnosti budou řadit k těm větším na domácím trhu.


    Josef Němý (Komerční banka)

    Oba tituly mají bezpochyby potenciál výrazně zvýšit aktivitu na domácím akciovém trhu. Po mnoha chudých letech bych dokonce řekl, že se jedná o renesanci pražské burzy. Doufejme, že k uvedení na burzu opravdu dojde a že se nebude opakovat loňský příběh Slovak Telekom, kdy místo plánovaného IPO nakonec došlo k přímému prodeji. Prakticky jedinou nevýhodou nových emisí je podle mého názoru fakt, že se ještě zvýší už tak velká expozice indexu PX na finanční a energetický sektor.


    Milan Lávička (J&T Banka)

    V obou případech jde o velké společnosti. GE Money Bank by měla být pátou největší společností na BCPP, EPIF je z hlediska tržní kapitalizace ještě větší, ale na burze bude listován jen určitý podíl akcií podniku. Obě firmy jsou dlouhodobě ziskové se stabilním hospodařením, takže lze očekávat zájem o jejich akcie ze strany investorů. Předpokládám, že nějakou likviditu na pražskou burzu přinesou.


    Petr Hlinomaz (nezávislý analytik)

    Myslím si, že oba úpisy zatím mají spíše omezený potenciál. Pokud jsem správně rozuměl slovům představitelů GE Money Bank, půjde hlavně o nabídku akcií velkým investorům. V prostředí nízkých úrokových sazeb a výnosů nemusejí noví akcionáři mít zájem akcie hned prodávat. Likvidita tak může být i přes velký objem emise nižší.

    Každý nový titul na pražské burze je jistě dobrou zprávou, vadou na kráse ale může být již tak velká převaha finančních titulů, která se příchodem akcií GE Money Bank jen zvýší.

    IPO společnosti EPIF může být zajímavější než IPO GE Money Bank, a to minimálně ze dvou důvodů. Zaprvé jde v principu o atraktivní sektor, který na pražské burze až tak zastoupen není (a bude jen přínosné, že bude posílen), a zadruhé by mohlo jít o nabídku široké investorské veřejnosti, nejen velkým (kvalifikovaným) investorům.


    Miroslav Adamkovič (ČSOB Asset Management)

    O oživení by šlo v každém případě, už vzhledem k frekvenci IPO v Praze, ale zejména kvůli jejich velikosti. Investory by možná více potěšil nějaký vyloženě růstový příběh, což se od regulované energetiky ani bankovnictví čekat nedá, ale opět si musíme uvědomit, že mluvíme o BCPP, ne o Nasdaqu.

    12 let IPO na pražské burze: Příběhy úspěchu i zklamání

    12 let IPO na pražské burze: Příběhy úspěchu i zklamání

    Historie IPO na pražské burze je poměrně krátká. Akcie se na burzu v Praze totiž původně dostaly cestou kupónové privatizace, a tak si investoři na první velkou veřejnou nabídku museli počkat až do roku 2004. Ani o dekádu později nelze říci, že by se s primárními emisemi v Praze roztrhl pytel. Naopak, debutanti by se téměř dali spočítat na prstech jedné ruky. Každou novou společnost, jako byla naposledy Kofola a nyní snad GE Money Bank (vzhledem k velikosti firmy by šlo o skutečně zajímavý titul), proto provázejí dychtivá očekávání.

    K článku zatím nejsou žádné komentáře.
    Přidat komentář





    Zobrazit sloupec 
    Kurzy.cz logo
    EUR   BTC   Zlato   ČEZ
    USD   DJI   Ropa   Erste

    Kalkulačka - Výpočet

    Výpočet čisté mzdy

    Důchodová kalkulačka

    Přídavky na dítě

    Příspěvek na bydlení

    Rodičovský příspěvek

    Životní minimum

    Hypoteční kalkulačka

    Povinné ručení

    Banky a Bankomaty

    Úrokové sazby, Hypotéky

    Směnárny - Euro, Dolar

    Práce - Volná místa

    Úřad práce, Mzda, Platy

    Dávky a příspěvky

    Nemocenská, Porodné

    Podpora v nezaměstnanosti

    Důchody

    Investice

    Burza - ČEZ

    Dluhopisy, Podílové fondy

    Ekonomika - HDP, Mzdy

    Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

    Drahé kovy

    Zlato, Investiční zlato, Stříbro

    Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

    Podnikání

    Města a obce, PSČ

    Katastr nemovitostí

    Katastrální úřady

    Ochranné známky

    Občanský zákoník

    Zákoník práce

    Stavební zákon

    Daně, formuláře

    Další odkazy

    Auto - Cena, Spolehlivost

    Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

    Finanční katalog

    Volby, Mapa webu

    English version

    Czech currency

    Prague stock exchange


    Ochrana dat, Cookies

     

    Copyright © 2000 - 2024

    Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

    ISSN 1801-8688