Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  12.03.2016 06:00:41

RWE čelí rebeliím německých měst

RWE nevyplatí dividendu, německá města se proto bouří a varují, že možná dojde i na naschvály.

RWE, jeden z největších a nejvýznamnějších německých podniků, se potýká s otevřenou rebelií hlavních akcionářů. Jedná se především o německá města, která drží 24 % akcií společnosti. Důvodem rebelie je rozhodnutí managementu nevyplatit dividendu, která dále prohloubí díru v hospodaření měst, která se jen obtížně vyrovnávají s německou uprchlickou krizí.

Obce varují, že toto rozhodnutí mohou oplatit tím, že odmítnou prodloužit lokální licence, které společnosti umožnují dodávání elektrické energie a plynu. Některé licence přitom vyprší již na konci tohoto roku.

Společnost RWE se přitom snaží vyrovnat masivním změnám v německém energetickém průmyslu. Radikální přechod země na sluneční a větrnou energie, společně s opouštěním jaderné energetiky, těžce poškodily RWE a EON. Těmto společnostem se rapidně zmenšují marže ve výrobě elektrické energie především kvůli poklesu cen elektrické energie na energetických burzách.

RWE přitom minulý měsíc vykázala čistou ztrátu ve výši 170 milionů euro za rok 2015. Zároveň také došlo ke znehodnocení aktiv na výrobu elektrické energie ve výši 3 miliard euro. Společnost má plán, ve kterém se chce zaměřit na obnovitelné zdroje energie. K tomuto účelů by mělo dojít k založení samostatné společnosti, která se bude věnovat právě obnovitelným zdrojům. K uskutečnění tohoto kroku však bude společnost potřebovat přízeň většiny investorů.

Ernst Gerlach, který je ředitelem Verband der kommunalen RWE-Aktionaere (VKA), a zastupuje především obce, řekl pro Financial Times, že osekání dividendy byl jen „jeden z poslední série tahů, které důkladně podkopávají naši důvěru ve vedení společnosti“. Podle něj toto rozhodnutí způsobilo masivní bolest v některých městech, které se jen obtížně vyrovnávají s uprchlickou krizí, kdy musí integrovat a poskytnout bydlení desítkám tisíc žadatelům o azyl.

Společnost přitom byla založena již v roce 1989 jako Rhine-Westphalia Electricity Works a po desetiletí dodávala energii pro podniky a domácnosti do celého Porúří – průmyslového srdce Německa. Vazby s městy přitom byly vždy silné – v roce 1905 města Essen, Gelsenkirchen a Mülheim držela 31 procent akcií skupiny a v roce 1920 45 obecních akcionářů drželo většinový podíl ve výši 51 procent.

S prosperitou německých měst také prosperovala společnost RWE. To se ale změnilo poté, co se Německo rozhodlo vydat cestouenergetického přechodu“. Zatímco cena akcií dosahovala v roce 2011 před katastrofou ve Fukušime 48 dolarů za kus, nyní je to jen 11 euro. Není tak divu, že vztahy mezi managementem a investory-obcemi, které si zvykly na velmi solidní dividendu, značně skřípou.

Podle Gerlacha jsou města naštvaná na způsob, jakým probíhá restrukturalizace celé skupiny, která ponechá jen nepřímý podíl v nové společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje. „Také jsme nedostali ani jednu konkrétní odpověď na dotaz, jak bude vypadat budoucí obchodní model společnosti,“ zlobí se Gerlach.

RWE odmítla komentovat tuto kritiku. Na tiskové konferenci, která se uskutečnila tento týden, však odmítl provozní ředitel Rolf Martin Schmitz stížnosti na nevyplacení dividendy. „Rozdali jsme mnoho miliard v posledních letech, možná dokonce příliš mnoho,“ řekl s tím, že by vlastníci akcií měli být realisté.

Je zřejmé, že přerušení výplaty dividend bude mít neblahé následky pro některá západoněmecká města. Essen, který vlastní 18,7 milionů akcií ve skupině, očekával dividendu ve výši 0,5 dolarů na akcii, tedy celkové přilepšení ve výši přibližně 9,3 milionů euro. Na to však může Essen zapomenout. Kromě toho také Essen schválil nový rozpočet, který zvyšuje schodek tento rok z 3 milionů euro na 37 milionů euro, především kvůli výdajům na ubytování a stravu uprchlíků.

Problémy také má sousední město Mülheim an der Ruhr, kterému na dividendách bude chybět 7,2 milionů euro. Jedná se o 1,1 procent veškerých příjmů, které očekávalo tento rok. Nyní také město musí čelit deficitu ve výši 4 miliony euro. Pokladník Uwe Bonan řekl, že rozhodnutí RWE zrušit dividendu přišlo „v nevhodnou dobu pro nás“. Bonan přiznává, že obecní akcionáři nemají žádný zájem nějak poškozovat společnost, zrušení dividendy však podle něj bude mít neblahé důsledky a nejspíše dojde na snahy k odvolání managementu společnosti.

Arsen Lazarevič


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688