Investice  |  08.03.2016 09:36:02

MMF hraje proti Řecku tvrdou hru

V Bruselu se včera většina pozornosti točila kolem dohody EU s Tureckem. Ankara si přes nedávné razie proti novinářům může připadat silná v kramflecích - nevyslechla si prakticky žádnou kritiku a výměnou za pomoc s uprchlickou krizí si odváží příslib výrazné finanční pomoci, bezvízového přístupu Turků do Unie a urychlení přístupových hovorů Turecka. Ve stínu toho všeho tak trochu zůstala druhá důležitá schůzka - setkání zástupců EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) k řeckému záchrannému balíku. A i zde se rýsuje podobné, ne-li větší drama.

Řekové mají představit reformy, které pomohou jejich rozpočtu do roku 2018 k primárnímu přebytku 3,5% HDP. Boj se svádí o to, jak moc Athény přitlačit ke zdi. A zde se představy dost liší. Zatímco Angela Merkelová, která potřebuje spolupráci Athén v uprchlické krizi, je ochotna nad lecčíms přimhouřit oko, MMF je připraven hrát tentokrát tvrdou hru. I proto se poměrně výrazně rozcházejí ekonomické prognózy MMF a EU. Unie předpokládá, že i bez dodatečných reforem dosáhne Řecko v dohledné době lehkých primárních přebytků. MMF namísto toho čeká, že by řecký rozpočet zůstal v primárním deficitu okolo 1% HDP. Chce proto vidět další tvrdé a pro Athény těžko skousnutelné reformy a současně výraznější odepsání/odpuštění mamutího řeckého dluhu, které zase v dnešní situaci doma horko těžko stráví Angela Merkelová. Reálně tak hrozí, že se MMF tentokrát rozhodne záchranného programu neúčastnit. To by byl ale pro řadu evropských zemí problém. Politici v Německu nebo ve Finsku podmiňují svoji podporu řeckému záchrannému balíku tím, že na palubě zůstane dál jako záruka jisté disciplíny i MMF.

Dají se tak očekávat pokračující tvrdá jednání. Podle Financial Times již MMF čelí sílícímu diplomatickému tlaku Německa a USA, aby svůj tvrdý postoj zjemnil. Včera to ale ještě znát nebylo a vyjednavači se proto vrací do Athén dojednat tvrdší reformy. K opravdovému vyhrocení situace může dojít opět v létě - Řekové mají v červenci splatit dalších 3,5 miliardy eur.

 

Zdroj: Jan Bureš, ČSOB, a. s.




K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688