Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Komodity  |  30.01.2016 09:00:41

Čína omezuje kapacitu produkce uhlí i oceli


Čína má v plánu omezit výrobní kapacity u produkce oceli, ale i uhlí. Je to kvůli zpomalení druhého největšího hospodářství světa.

Čínská ekonomika vyslala další signál zpomalení. Podle agentury Bloomberg se chystá omezit výrobní kapacitu v ocelářském průmyslu až o 150 milionů tun ročně. V návaznosti na to dojde k omezení produkce uhlí, čímž se také sníží přezaměstnanost ve státem vlastněných průmyslových společnostech.

Čína již v posledních letech snížila produkci oceli o 90 milionů tun a chystá se omezit výrobu o dalších 100 až 150 milionů, oznámila podle Bloombergu čínská vláda na stránkách svého úřadu. Vláda ale neoznámila, v jakém časovém horizontu k omezení výrobních kapacit dojde.

Čína již minulosti oznamovala, že bude postupně utlumovat produkci v různých odvětvích těžkého průmyslu v důsledku zpomalení hospodářského růstu a snahy změnit charakter hospodářského růstu směrem k většímu podílu spotřebních výdajů domácností. Přesto se ale státní podniky snažily splnit plán, který byl stanoven v rámci 12. pětiletky, jež v loňském roce skončila. Poptávka po uhlí klesá nejen díky pomalejšímu růstu, ale také v důsledku vládních snah o omezení znečištění ovzduší.

Vláda se v této souvislosti chystá založit fond na pomoc havířů a pracovníků ocelářského průmyslu, kteří budou v důsledku omezení produkce propuštěni. Výše finanční pomoci bude závislá na tom, jak bude ve které státní společnosti kapacita snížena.

O tom, že čínská produkce oceli ve stávajících objemech není udržitelná, informovala také britská komerční televize ITV. Podle ní sice ocel nastartovala v Číně průmyslovou revoluci, ale poptávka v Číně po oceli v posledních měsících a letech slábne. „Celá ta věc není udržitelná, obzvláště podíváte-li se na to, jakým směrem se vydaly ceny oceli. Zpracovatelský průmysl se nyní ubírá směrem k inovacím a produkci s vysokou kvalitou, což nutně nezávisí na množství oceli, kterou vyrobíte,“ řekl Andrew Leung, ekonomický odborník na Čínu.

Transformace a urbanizace

Čínská vláda bude v zájmu transformace hospodářství směrem k vyššímu podílu spotřebních výdajů na HDP napomáhat migraci obyvatelstva z venkova do měst. Chce k tomu vytvořit příznivější podmínky a nastartovat etapu „nové urbanizace“, která ovšem bude zaměřena na více regionů. Nemělo by tak docházet k tomu, že se lidé budou stěhovat pouze do měst, která jsou již dnes prakticky přelidněná. Vláda hodlá podporovat rozvoj středně velkých měst s populací nad 100 tisíc obyvatel.

Čínské úřady budou také napomáhat ekonomickému rozvoji chudinských čtvrtí ve velkých městech s tím, že budou postupně odstraňovány bariéry přílivu kapitálu do rozvoje dopravní infrastruktury, inženýrských sítí a dalších forem výstavby.

-usi-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688