Patria (Patria Finance)
Investice  |  18.01.2016 17:45:00

Je tu inflační nirvána

Výraz „nirvána“ bývá často používán ve snaze popsat nějaký stav absolutního štěstí, spokojenosti, svobody a podobně. V jádru ale znamená „ukončení, ustání, vyvanutí“. V v obojím významu jej pak můžeme použít v souvislosti s posledním inflačním vývojem v USA: Na středu je naplánováno zveřejnění prosincové inflace v americké ekonomice. A čeká se, že celková inflace se bude stejně jako předchozí měsíc pohybovat meziměsíčně u nuly (jádrová inflace by se měla pohybovat kolem 0,2 %).

Skutečná inflační nirvána?

Když se hovoří o cenové stabilitě, většina z nás si dnes automaticky představí nějaký relativně mírný a stabilní růst cen. Jinak řečeno, představíme si mírnou inflaci, obvykle někde kolem 2 % - tedy kolem úrovně, která je často používána jako inflační cíl centrální banky. Ač ani zdaleka nejsem zlatomilcem, zastáncem teorie „všeřešících“ tvrdých peněz a podobných myšlenkových platforem, souhlasím s tím, že výše zmíněná definice cenové stability není moc přesná. Pokud jsou totiž ceny stabilní, tak se nemění, jsou konstantní a inflace je tudíž nulová.

V USA jsou tedy nyní v situaci „skutečné“ cenové stability (i když jen meziměsíční). Pokud se pak někdo domnívá, že i mírná inflace škodí, je to pro něj stav ekonomické nirvány. Jak ve smyslu dosažení nějakého ideálu, tak ve smyslu doslovném. Inflace totiž „vyvanula“, už jí není, ceny se nemění. Otázkou je, zda jde skutečně o ideál. Z toho, jak moc jsou už nějaký čas (právem) skloňována deflační, či dezinflační rizika, je jasné, že tomu tak není. Důvodů je více a mezi ty hlavní patří často zmiňované oddalování nákupů domácností v deflačním prostředí (někdy poněkud sporné) a zhoršená schopnost splácet dluhy nastavené na vyšší cenový růst (bezesporu negativní).

Důvody proti deflaci a pro mírnou inflaci už byly přetřásány tolikrát, že je spíše otázkou, proč by někdo stále preferoval inflaci nulovou – doslova nirvánovou. Domnívám se, že jde o čistě psychologický a v podstatě pudový jev, kdy prostě nechceme, aby rostly ceny (a nebereme třeba v úvahu to, jak se nám mění mzdy). O širších důsledcích deflace/nízké inflace nemluvě. Vzpomínám si v této souvislosti na závěry jedné behaviorální studie (na její název si ale bohužel nevzpomínám), která tvrdila následující: Pokud rostou naše mzdy, bereme to většinou jako spravedlivý výsledek našich dovedností a schopností. Pokud ale rostou ceny, bereme to jako nespravedlnost – jako na nás neprávem uvalenou „daň“, která nám ukrajuje z toho, co jsme si právem zasloužili. Nirvánou všech nirván jsou pak v této logice stabilní ceny a rostoucí mzdy. Ale jde samozřejmě pouze o nedosažitelný sen.

Konkrétní čísla

Pokud se vrátíme ke konkrétním číslům a tentokrát k jejich meziročním verzím, zjistíme, že jádrová inflace měřená na základě CPI se v prosinci v USA pravděpodobně mírně dostala nad 2 %. Nemusíme ale panikařit ve strachu z následného prudkého utažení monetární politiky v USA. Tento vývoj je očekávaný a Fed hlavně klade větší důraz na inflaci měřenou na základě jádrového PCE (tj. na základě indexu osobní spotřeby, bez cen energií a potravin). A tento index se stále pohybuje hluboko pod 2 % - viz první graf:

-1

Pokud se tedy v USA přesuneme na meziroční úrovně, žádná nirvána se nekoná ani v doslovném slova smyslu – inflace nevyvanula, jen je pod cílem. Existuje nějaká významná vyspělá ekonomika, kde tuto skutečnou inflační nirvánu nalezneme? Můžeme zůstat u další země, která po krizi použila agresivní monetární uvolnění – u Velké Británie. Ani zde se nevedlo masivní monetární uvolnění k hypersupermegainflaci (ale pokud by jej nebylo, bylo by pravděpodobně superdeflace). Inflace v UK (za prosinec bude zveřejněna v úterý) se u nuly pohybuje i v meziročním vyjádření – viz druhý graf:

-1

Inflaci ve vyspělých ekonomikách už nějaký čas snižuje pozitivní nabídkový šok ve formě nižších cen ropy, hodnocení nízkého růstu cen je i z tohoto důvodu složitější a nelze z něj dělat plošného strašáka. Skutečná inflační nirvána ale každopádně neleží v žádném extrému, ale ve staré nudné inflaci pohybující se blízko 2 %. Jsme jí tak bohužel stále poněkud vzdáleni, protože leží zejména ve „vyvanutí“ negativních poptávkových tlaků.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688