Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Akcie ve světě  |  11.01.2016 06:38:00

Silná americká data nakonec dolaru příliš nepomohla


Vývoj nejvýznamnějšího obchodního páru se první pracovní týden roku 2016 pohyboval jako na houpačce. V celotýdenním hodnocení se nakonec euro proti dolaru nijak zásadně nezměnilo. Zatímco během první poloviny týdne euro padalo až na dohled úrovně 1,07 USD/EUR, v závěru týdne se kurz stabilizoval u 1,09 CZK/EUR. Tedy tam, kde týden zahájil.

Společnou evropskou měnu zejména v první polovině týdne srážely turbulence na čínských finančních trzích a publikovaná předběžná prosincová inflační data za Německo a eurozónu. Ta skončila pod tržním konsensem a podpořila očekávání, že ECB přijde s dalším kolem uvolnění měnových podmínek. My tento krok očekáváme na březnovém zasedání. Naproti tomu druhá polovina týdne přinesla povzbudivá data v podobě předstihových indikátorů Evropské komise. Ta v kombinaci s dříve zveřejněnými PMI indikátory potvrzují solidní růstovou dynamiku ekonomiky eurozóny. Za loňské čtvrté čtvrtletí předpokládáme její mezičtvrtletní růst o 0,5 %. Dolar naopak profitoval z příznivých makroekonomických dat, zejména z trhu práce , což potvrdily prosincové statistiky počtu nově vytvořených pracovních místUSA.

Tento týden připomene rozdílné fáze evropské a americké centrální banky. Na straně ECB se dočkáme zveřejnění zápisu z posledního jednání, který by měl ozřejmit, proč nedošlo na prosincovém zasedání k naplnění veškerých očekávání týkající se zejména programu kvantitativního uvolňování. V tomto týdnu se též sejde nově zvolený španělský parlament. Vzhledem k patovému výsledku vidíme velkou pravděpodobnost nových voleb. Z jednání euroskupiny pak lze očekával silný apel na Řecko, aby schválilo důchodovou reformu. Pokud jde o data, z Německa se dočkáme celoročního odhadu HDP za rok 2015. Navzdory určitým signálům oslabení aktivita v závěru roku čekáváme růst o 1,6 %.

Zejména druhá polovina týdne bude v USA ve znamení vystoupení celé řady centrálních bankéřů. Bude se jednat o poslední možnost veřejných prohlášení před jednání Fedu, které se uskuteční 26. a 27. ledna. Zejména ve světle více než solidních dattrhu práce se dá očekávat obhajoba toho, že začal proces normalizace dolarových sazeb. Ty ale i nadále působí uvolněně a měly by více než eliminovat možná rizika z vnějšího prostředí. Na silnou domácí poptávku v USA by pak měla poukázat prosincová data maloobchodních tržeb.

Po korekci ve druhé polovině minulého týdne se vzhledem k očekávaným událostem a očekáváním ohledně oznamovaných ekonomických indikátorů dá předpokládat, že by měl dolar opět cítit podporu, a to i vůči euru. Výraznější je zatím vůči asijským měnám. Celkový dolarový index je nejvýše za poslední dekádu.


Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688