Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  05.11.2015 11:01:24

Globální ekonomika se nakonec bude muset spolehnout na Afriku a Indii


Kde bude těžiště globálního růstu v následujících patnácti letech? Pokud se snažíme odpovědět na tuto otázku, musíme si uvědomit, že globální ekonomika bude v delším období ovlivněna zejména vývojem produktivity a stárnutím populace ve většině oblastí světa. Na základě demografického vývoje a zpomalování tempa růstu produktivity jsme provedli odhady potenciálního růstu ekonomiky Spojených států, Evropské unie (včetně zemí střední a východní Evropy), Japonska, Číny, Indie, afrických zemí, Latinské Ameriky a asijských zemí mimo Čínu a Indii. Vývoj potenciálního růstu je zobrazen v následujících grafech:

Potenciální růst prošel poměrně prudkým poklesem v Číně a nyní se podle našich odhadů pohybuje pod 6 %. Ve Spojených státech se pohybuje pod 2 %. Potenciální růst ekonomiky Evropské unie byl v roce 1998 na podobné úrovni jako v USA (asi 2,5 %), od té doby ale klesl a nyní se pohybuje kolem nuly. V Japonsku je situace ještě horší, protože potenciální růst se v současné době nachází pod nulou:


aa-1

Indie dosahovala maximálního potenciálního růstu v letech 2011–2014, kdy se pohyboval nad 8 %. V roce 2015 ale klesl pod 8 %. Soustavně se tempo potenciálního růstu zvyšuje v Africe a nyní se nachází kolem 5 %. Dlouhodobým poklesem tempa potenciálního růstu naopak procházejí asijské země mimo Čínu a Indii (nyní kolem 4 %). V Latinské Americe se nyní potenciální růst pohybuje na pouhých 2 %.

bb-1

Podle uvedených odhadů by tedy měl být dlouhodobý globální růst tažen Čínou a hlavně Indií a africkými zeměmi. Jak Indie, tak Afrika ale čelí významným strukturálním problémům. Mezi ně patří zejména nekvalitní infrastruktura (včetně nedostatečných zdrojů pro výrobu elektrické energie či špatné dopravní sítě). Průměrná úroveň vzdělání leží v obou ekonomikách na nízké úrovni, což je významnou překážkou pro ekonomický rozvoj. Skutečná zaměstnanost se tak může dlouhodobě pohybovat pod zaměstnaností danou velikostí populace v produktivním věku. Výrobní sektor je v Africe i v Indii zaostalý. Skutečný růst těchto ekonomik se tak může pohybovat výrazně pod potenciálem daným demografickými trendy a vývojem produktivity.

Poslední obrázek shrnuje odhad vývoje globálního potenciálního růstu. V roce 1998 dosahoval 4,6 %, po roce 2001 ale přišel poměrně prudký propad a dnes se tento růst pohybuje u 3,5 %:

cc-1

Zdroj: Natixis

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688