Euro  |  09.09.2015 09:10:35

Otesánek jménem ČNB nakynul v létě o několik miliard euro

Za devatero horami a devatero řekami byla jedna malá otevřená ekonomika a v ní jedna malá centrální banka. Ta byla tak malá, že když všude okolo začaly klesat ceny, tak v malé otevřené ekonomice také neměli vůbec žádnou inflaci. To centrální bankéře velmi trápilo a tak se vypravili do světa hledat a našli… našli intervenční kurzový režim. Bankovní rada jej přinesla do centrální banky a uložila do kolébky. Dlouho se nic nedělo a novorozenec hezky v klidu spinkal. Když se však po roce a půl centrální bankéři naklonili nad kolébku, aby se potěšili, ozvalo se: “táto, mámo já mám hlad”. Centrální bankéři se podivili, ale rychle neviňátko nakrmili několika desítkami miliard korun devizových intervencí. Bankovní rada chtěla nechat potomka, aby si obrovský přísun likvidity vychutnal, ale namísto toho kolébka praskla a ve světničce se ozvalo zlověstné: “táto, mámo já mám stále hlad”... 

Bojíte se? My trochu také. Každopádně tempo jakým otesánek v podobě ČNB v posledních týdnech akumuluje devizové rezervy je pekelné a český finanční systém má velké starosti vstřebat nově natištěné koruny. Zde si připomeňme, že české devizové rezervy v eurech v srpnu narostly o 3,6 mld. EUR (za poslední rok dokonce o necelých 12 mld. EUR), přičemž není vyloučeno, že nadpoloviční část šla přímo na vrub intervencím namířeným proti posilování koruny (zbytek jsou fondy z EU). Co je však jasné, že jen v červenci ČNB na trhu nakoupila zhruba 1 mld. EUR. Během fungování kurzového režimu se tak podíl devizových rezerv na HDP zvýšil z 22 % na 34 %. A bude hůře.

 Obrovský nárůst korunové likvidity má za následek záporné tržní úrokové sazby z čehož nemá ve finančním systému nikdo radost - především pak penzijní fondy a pojišťovny, pro které je to zcela likvidační. Radost z toho všeho musí mít kasa, neboť český stát si dnes může půjčovat za vysoce záporné úrokové sazby. A na ministerstvu financí to dobře vědí. I proto stát promptně výrazně navýšil objemy prodávaných vládních dluhopisů v dnešních aukcích, neb půjčovat si a méně vracet je pro dlužníka až příliš lákavé. Ekonomické racio to však nemá.

 

Zdroj: Jan Čermák, ČSOB, a. s.



K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688