BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  25.08.2015 11:57:14

Trh koriguje své včerejší volatilní pohyby, nicméně panice není konec, podnikatelská nálada v Německu se zlepšuje, analýza USD/CAD, BOSSA EUR, ZLATA

Na světové trhy zavítala včera panika a spustil se globální akciový výprodej poté, co se v pondělí čínské akcie propadly téměř o 9 procent. Evropské akcie reprezentované indexem FTSE 300 v pondělí padaly o více než 8 procent, americké burzy ztratily včera přes 3,5 procenta po úvodním 5 procentním poklesu a asijské akcie klesly na tříletá minima. Investoři v západním světě se včera lekli, že se tři měsíce trvající propad čínského trhu vymkne kontrole. Trhy rovněž zklamal laxní přístup Pekingu, který o víkendu neoznámil žádná další opatření na posílení domácí ekonomiky. Obchodníci čekali, že Čína nabídne během víkendu podpůrná opatření včetně snížení úrokových sazeb, když hlavní čínské akciové indexy během minulého týdne odepsaly 11 procent.

Vládní dluhopisy Spojených států a Německa, japonský jen a euro posilovaly coby bezpečná aktiva, ke kterým se investoři uchylují v obavách ze zpomalování čínské ekonomiky a začínající měnové války. Euro poprvé od února překročilo hranici 1,1500 za dolar a v průběhu dne vystoupalo až na hodnotu 1,1541, nejvýš od poloviny ledna. Soustavný vzestup eura za několik posledních týdnů zřejmě přidělá starosti Evropské centrální bance.

Americká ropa WTI klesala o 5,9 procenta na hodnotu 38 dolarů za barel, Brent odepsala 5,8 procenta na úroveň 42,8 dolaru za barel v obavách z přebytku globální nabídky v souvislosti s možným oslabením čínského zájmu o suroviny. Volatilita na finančních trzích bude podle všeho trvat tak dlouho, dokud neuvidíme lepší makroekonomická dataČíny nebo nějakou silnou politickou akci na záchranu zpomalujícího se růstu druhé největší ekonomiky.

Dolarový index, který měří výkon americké měny vůči koši několika dalších světových měn, klesl včera o 2,4 procenta, na nejnižší úroveň za dva měsíce, protože investoři odkládají předpoklad zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech ze září na pozdější měsíce. Tuto úvahu včera ve svém projevu potvrdil i člen bankovní rady (FOMC) Dennis Lockhart. Vůči japonské měně se dolar propadl o 3,7 procenta na hodnotu 117,49, čímž dosáhl nejnižší úrovně od poloviny ledna. Australský dolar spadl na šestileté minimum a oslabovalo také mnoho měn z rozvíjejících se trhů. Spekulanti obecně prodávají aktiva, která se jim zdají nejvíce zranitelná.

Čínské akcie dnes pokračovaly v poklesu a propadly se o dalších 7 procent na nejnižší úroveň od loňského prosince. Kompletně tak odepsaly své letošní zisky. Panický výprodej zesílil poté, co se hlavní index „blue chips" CSI 300 přiblížil k úrovni kulatého čísla 3 000 bodů. Japonský hlavní akciový index Nikkei 225 uzavřel úterní obchodování se ztrátou 3,96 procenta na 17 806,70 bodu. Naopak evropské akciové indexy dnes otevřely v zelených číslech a korigují svoje včerejší ztráty. Německý index DAX a francouzský CAC 40 dokonce přidávají přes 2,5 procenta.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí potvrdila výsledky prvního měření, když mezikvartálně zvýšila výkon o 0,4 procenta a meziročně přidala 1,6 procenta. Soukromá spotřeba stoupla ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,2 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Dovozy se oproti prvnímu čtvrtletí zvedly o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta, dodal úřad.

Mnichovský ekonomický institut IFO oznámil, že index měřící důvěru 7000 německých podniků pro tento měsíc stoupl na 108,3 z 108,0 bodu za červenec. Zaznamenal tak nejvyšší hodnotu od května, zatímco trh čekal mírný pokles na 107,7 bodu. Průzkum ukázal, že manažery firem nejvíce povzbudila nová úvěrová dohoda s Řeckem a silná domácí poptávka. Nicméně nejdůležitějším faktorem pro vývoj důvěry podniků v německou ekonomiku bude v nadcházejícím období vývoj v Číně. Institut očekává růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 0,4 procenta a za celý rok o 1,7 procenta.

Zlato testuje rezistenční hodnotu 1 150 USD za barel. Ve stoupání mu brání klesající trendová linie (oranžová), která ho drží zkrátka. Souboj s touto linií rozhodne o dalším osudu zlata. V případě silné býčí svíčky s uzavírací cenou nad touto linií může zlato využít čínského výprodeje ve svůj prospěch a posílit. Naopak se vrátí k předchozím minimům.



O posílení eura výborně vypovídá měnový index, který měří výkon společné měny eurozóny vůči koši měn. Z denního grafu lze vidět souboj indexu s posledními maximy (116,20 a 117,750), předtím, než se mu otevře poměrně velký prostor dále na sever, což by naznačovalo další posilování eura.

Americký dolar i navzdory sázkám na odložení okamžiku zvýšení úrokových sazebUSA je schopen posilovat vůči některým měnám, jako například kanadský dolar, který je pod tlakem ropného výprodeje. USD/CAD překonal silnou rezistenční zónu na úrovni 1,3200, kterou se chystá opět otestovat, tentokrát jako podporu. Zde by se mohl vyskytnout nákupní signál.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688