Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  17.06.2015 19:30:46

Omezíme svobodu fotografování, navrhuje Brusel

Výrazný odpor vzbudil návrh výboru pro právní záležitosti EP, který v úpravě autorského práva navrhuje omezení zveřejňování fotografií z veřejných prostranství za komerčním účelem. Jakékoli komerční využití snímků by se tak stalo bez souhlasu držitelů práv nezákonným. 

Fotit ano, volně publikovat ne

Tento návrh omezení se nachází v návrhu zprávy o provádění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/29/ES ze dne 22. května 2001 o harmonizaci určitých aspektů autorského práva a práv s ním souvisejících v informační společnosti. ( Link )

Pozměňovací návrh č. 421, jehož autorem je europoslanec Jean-Marie Cavada, byl přijat 16. června na zasedání výboru EP.

„..Legislativní výbor zastává stanovisko, že komerční používání fotografií, videozáznamů či dalších vyobrazení děl, která jsou trvale umístěna na fyzických veřejných místech, musí být vždy vázáno na předchozí souhlas autorů nebo jiných zplnomocněných osob.“

Návrh ve svém vyjádření odmítá i Jan Loužek z české pobočky Wikimedia jako text, který bude mít značný dopad na fungování řady internetových kolaborativních projektů včetně Wikipedie. Ta česká má přes 300 tisíc článků a v současnosti nabízí 26 milionů svobodně šiřitelných souborů. Navrhovaná úprava by ale nepříznivě zasáhla i volně prodejné databáze fotografií, tzv. Fotobanky, stejně tak jako volné nakládání s fotografiemi architektury atd., v rámci kalendářů a jiných propagačních tiskovin.

Česká právní úprava je ve srovnání s řadou dalších zemí Evropské unie velmi vstřícná ke kolaborativním a dobrovolnickým projektům, jako je Wikipedie,“ říká Loužek a dodává, že u nás „platí tzv. „svoboda panoramatu“ – tedy princip, že cokoliv, co je ve veřejném prostranství vystaveno permanentně, může být vyfotografováno a zveřejněno. Do této kategorie spadá téměř vše, co lze běžně v každém městě nebo na venkově fotografovat. Tento princip je zakotven v našich zákonech, podobně jako je tomu například i v Německu, Rakousku, Polsku nebo Holandsku. V jiných státech, mezi které patří například Belgie, Francie, nebo Itálie, tomu tak není. Pokud chce kdokoliv zveřejnit například svůj obrázek belgického Atomia, mrakodrapů v pařížské čtvrti La Défense nebo skvostů Le Corbusiera, musí žádat správce kolektivních práv o povolení. A ten mu jej nemusí poskytnout. Pokud zveřejní fotografii i tak, poruší tím autorské právo a vystavuje se možnému právnímu postihu.“

Pokud zákon projde, z Wikipedie bude muset zmizet např. tato fotografie vysílače Ještěd:

(autor: Zdeněk Fiedler, licence: CC-BY-SA 3.0)

(autor: Zdeněk Fiedler, licence: CC-BY-SA 3.0)

I česká Wikipedie by tak mohla být naplněna obrázky ne nepodobnými naší úvodní fotografii – kvůli neexistující svobodě panoramatu v Belgii musí být například slavné Atomium na publikovaných fotografiích cenzurováno.

Piráti ve svém vyjádření konstatují, že turisté, amatérští fotografové, nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, tak mohou být žalováni.

Návrh vzbuzuje odpor mezi politiky i fotografy

Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, říká v tiskové zprávě senátorka ze Zelené Ivana Cabrnochová. „V krátké době svolám do senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku. Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes“, dodává Cabrnochová.

Pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský uvedl, že pokud máte svůj blog na internetu podporovaný nějakou reklamou, tak zde zveřejněná fotografie může být už považována za komerční sdílení. „Jako wikipedista jsem byl zhrozen, že výbor pro právní záležitosti tento pozměňovací návrh schválil. Europoslanci si asi spletli století, svoboda panoramatu je naprosto zásadní pro dnešní digitální dobu.“

Karel Zvára, místopředseda Strany svobodných občanů konstatoval, že návrh vyžadovat při fotografování panoramatu souhlas od autorů je jen jedním z mnoha poslaneckých pozměňovacích návrhů ke zprávě o plnění směrnice 2001/29/EC (o harmonizaci některých aspektů duševního vlastnictví a práv s ním souvisejících v informační společnosti), kterou Evropský parlament připravuje. „Přesto, že nejde o závazný legislativní akt, je nutné již nyní bít na poplach a těší mne, že se toho chopili čeští wikipedisté Tvorba předpisů v EU je totiž tradičně založena na systému zbavování se odpovědnosti, kdy je legislativa požadována jedním orgánem (nezávaznou formou, obvykle právě Evropským parlamentem) a navržena jiným orgánem (obvykle Evropskou komisí), který se odvolává na požadavek poslanců.

Podobným způsobem byl vyvolán požadavek na stanovení imigračních kvót. Rezoluce Evropského parlamentu de facto nezávazně tvrdí „parlament chce, aby byly stanoveny kvóty“ a Evropská komise na základě tohoto „požadavku“ kvóty skutečně navrhla. Alibismus, zbavování se odpovědnosti i porušování vlastních předpisů jsou pro EU příznačné,“ uzavřel Zvára.

Zásadně proti návrhu vystupuje i pražský fotograf Michal Vitásek a považuje ho za nesmyslné a do nebe volající omezení svobody, a to nejen pro fotografy. Shánět při fotografování „souhlas autorů“ je úplná hloupost, dodává.

„Jako spolek Wikimedia Česká republika proto rozhodně odmítáme jakékoliv omezení svobody panoramatu v České republice i v dalších evropských zemích. Nechceme se dočkat doby, kdy jednotliví fotografové Wikipedie, ale i jiných dobrovolnických projektů, budou porušovat zákon jen proto, že chtějí, aby všichni měli přístup k veškerým lidským znalostem,“ uzavírá Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika.

Petr Nutil


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688