Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  29.04.2015 16:52:04

Trochu jiný pohled na EURUSD – souboj sentimentu s novou realitou

 
 

Když porovnám aktuální hodnoty dolaru s očekáváními, nemohu se ubránit dojmu, že dolar již příliš prostoru k dalšímu posílení vůči euru nemá. Aktuálně je podporován především setrvačností a nekončícími diskuzemi o paritě, tj. primárně spekulativní poptávkou a to může dost nabourat většinou očekávaný scénář.

 

 

 

Když zde nyní napíši, že americkému dolaru již příliš nevěřím a ve druhé polovině letošního roku očekávám oslabování americké měny, tak si mnozí z vás nejspíše začnou ťukat na čelo. Mluvit o posílení společné evropské měny v době, kdy se aktuálně k dolaru nachází na dvanáctiletém minimu, kdy Evropská centrální banka rozjela kvantitativní uvolňování a kdy se řeší na eurodolaru parita, není právě v kurzu. Na druhé straně nejlepší příležitostí k nákupu jsou právě tehdy, kdy dává většina od daného aktiva ruce pryč.

 

Než se dostanu k odpovědi na otázku, co mě vede k přesvědčení, že americký dolar může postupně začít oslabovat, tak si dovolím krátkou odbočku do nedávné historie. Co vlastně odstartovalo posilování americké měny? Jedním slovem očekávání. Očekávání toho, že Fed po ukončení kvantitativního uvolňování a na základě růstu americké ekonomiky v letošním roce zahájí cyklus zvyšování úrokových sazeb. Očekávání zvýšení sazeb se tak promítlo do většiny segmentů finančního trhu. Konkrétně na devizovém trhu lze od loňského července sledovat výrazné posílení dolaru vůči naprosté většině měn, což ostatně dokládá graf dolarového indexu (vývoje dolaru ke koši měn složeného z eura, kanadského dolaru, japonského jenu, britské libry, švýcarského franku, australského dolaru a švédské koruny). Celkově vůči tomuto koši dolar posílil o téměř 20 %, k euru dokonce o téměř o 30 %.              

 

A nyní zpět do přítomnosti a stejná otázka. Co stálo primárně za posílením amerického dolaru? Očekávání, že Fed zvýší úrokové sazby. A jak se tato očekávání zatím potkávají s realitou? Nepotkávají. Původní scénář prvního zvýšení sazeb v červnu vzal za své, i když určitá možnost zde stále je. Nově se očekávání na první zvýšení sazeb přesunula na září, skeptičtější část trhu očekává až konec roku a ještě skeptičtější až rok 2016. Je tedy velmi pravděpodobné, že Fed, pokud vůbec letos sazby zvýší, tak pravděpodobně jen o 0,25 p.b., což je výrazně méně než původní odhady o 0,75 p.b. To samé platí i o roku 2016. Fed samozřejmě jedná zcela pragmaticky. Po třech programech kvantitativního uvolňování a nulových sazbách od konce roku 2008 se nelze divit, že nechce nic uspěchat.

 

Porovnám-li tedy aktuální hodnoty dolaru s očekáváními, nemohu se ubránit dojmu, že dolar již příliš prostoru k dalšímu posílení nemá a aktuálně je podporován především setrvačností a nekončícími diskuzemi o paritě, tj. primárně spekulativní poptávkou. Navíc dataamerické ekonomiky v poslední době spíše zaostávají a silný dolar se začíná projevovat negativně do rozvah řady amerických podniků a výsledně i do americké ekonomiky. Oproti tomu eurozóně se i díky výrazně slabšímu euru dýchá stále lépe, což je ostatně velmi dobře patrné i na rekordních přebytcích obchodní bilance a obecně lepších datech z jednotlivých členských zemí. V nejbližších týdnech samozřejmě nelze další posílení dolarueuru a případně ani onu paritu vyloučit. Jednak je na devizovém trhu zřetelná setrvačnost, kdy určitou dobu trvá, než trh akceptuje nové skutečnosti, jednak lze vývoj kurzu v krátkém období přirovnat k náhodné procházce. Sentiment tak zatím stále vítězí nad novou realitou, ale to nebude trvat věčně. Na konci letošního roku by mě tak vůbec nepřekvapilo, pokud na monitoru uvidím kotaci EURUSD 1,20.

 
Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

AKCENTA CZ – zahraniční měny a platby AKCENTA CZ - je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 18letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku. Klientské portfolio tvoří více než 23 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )

Přečtěte si také:

24.04.2023Zlatá rally trochu jiným pohledem: Ujel snad novým býkům vlak? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
08.04.2021Trochu jiná recese (Ozvěny trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
29.02.2020Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)




?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688