Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Akcie ve světě  |  03.03.2015 08:20:00

Euro si v pondělí zisky neudrželo



Evropské měně se na začátku týdne nejdříve dařilo, když vůči dolaru si během dne připisovala zisky ve výši 0,4 %. Nicméně v pozdějších odpoledních hodinách většinu zisků evropská měna ztratila a dnes ráno se opět obchoduje okolo 1,1190 USD/EUR. Včera zveřejněná americká data dopadla spíše smíšeně, když zklamaly osobní příjmy a osobní výdaje za leden (oba údaje měly meziměsíční dynamiku o desetinu horší ve srovnání s tržním očekáváním). Potěšila však revize průmyslového PMI indexu za únor směrem nahoru. Obdobný ISM index z průmyslu pak skončil jen mírně pod očekáváními, když poklesl z 53,5 bodu v lednu na 52,9 bodu v únoru. Nepotěšila ovšem struktura, která ukázala na pokles u složky výroby, nových objednávek i zaměstnanosti. Poslední lokální maximum zaznamenal ISM index v říjnu 2014 na úrovni 57,9 bodu. Stále se však nachází dostatečně v pásmu expanze, i když současné hodnoty nenaznačují výrazný růst v tomto sektoru.

V eurozóně se pozornost soustředila na inflační čísla a na míru nezaměstnanosti. O něco menší deflaci již naznačovaly dříve zveřejněné údaje z Německa, což se včera potvrdilo. Spotřebitelské ceny v únoru poklesly "pouze" o 0,3 % meziročně po -0,6 % v lednu. Jádrová inflace se pak v souladu s očekáváním udržela na úrovni 0,6 %, což je ovšem historicky nejnižší úroveň. Pozitivně překvapila určitě míra nezaměstnanosti v EMU, která se v lednu snížila z 11,3 % na 11,2 %. Takto vysoké úrovně ovšem nezaručují akceleraci růstu mezd, kterou by ECB potřebovala k dosažení svého inflačního cíle (ještě v roce 2008 se nacházela míra nezaměstnanosti pod či okolo úrovně 8,0 %).

Dnes bude ekonomický kalendář méně zajímavý (již ráno jsme se dočkali velmi solidních německých maloobchodních tržeb, které by mohly euro podpořit), když budou zveřejněny spíše druhořadé údaje. V eurozóně by měly průmyslové ceny v lednu poklesnout o 0,7 % meziměsíčně, meziročně pak dokonce o 3,1 %. Důvodem byly stále padající ceny ropy, které tlačí dolů především ceny rafinovaných ropných výrobků. V USA pak budou zveřejněny prodeje aut za únor, které by se měly zvýšit z 16,6 milionu na 16,8 mil. (SA, anualizovaně) a dva indexy důvěry. Prodeje aut podporuje zlepšující se trh práce, rostoucí spotřebitelská důvěra i pokles cen pohonných hmot. Z centrálních bankéřů promluví šéfka Fedu Yellen (ohledně bankovní regulace) a Mester (Fed, nehlasující).


Autor: Jiří Škop

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688