Research (Penizenavic.cz)
Osobní finance  |  22.02.2015 15:46:34

Důkaz, že finanční plánování by měl řešit každý z nás

 

Říkáte si, že se Vás finanční plánování netýká, protože vlastně ani nemáte nic moc co plánovat, že Vaše peněženka podstatnou část roku zeje prázdnotou? Pak vězte, že jste to právě Vy a spolu s Vámi i my všichni, koho se finanční plánování týká. Bez ohledu na pracovní pozici, vzdělání, příjem či věk. Níže jsme pro Vás připravili důkaz, že každý z nás má co plánovat… 

Všichni platíme daně

  Nejde přitom pouze o daně z příjmu, ale také o majetkové daně (např. daň z nemovitosti) placené jednou ročně. Zatímco zaměstnanci mají daně z příjmu z velké části vyřešené zálohami, které jim zaměstnavatel strhává ze mzdy, živnostníci se mohou dostat do situace, kdy na konci března zjistí, že mají doplácet desítky tisíc korun na daních, sociálním a zdravotním pojištění, aniž by tyto peníze skutečně měli k dispozici (utratili je, nebo je dále investovali do svého podnikání). Není tedy divu, že konec března je jedním z „nejtučnějších“ období pro poskytovatele nebankovních půjček (s ohledem na optimalizaci daňového přiznání u živnostníků se nenajde příliš bankovních finančních institucí, které by těmto lidem půjčily vyšší desítky tisíc korun).  

Finanční plánování daní je něco, co by mělo kontinuálně probíhat po celý rok tak, aby podnikatelé měli k dispozici dostatek likvidity na úhradu svých nedoplatků na daních a odvodech. S ohledem na krátký investiční horizont (max. 12 měsíců), se pro uložení těchto peněz nabízí spořicí účty, termínované vklady, fondy peněžního trhu. 

Jsme náchylní k nemocem

  OK, do 30 let věku možná jde poměrně hladce. Ale čím jste starší, tím hůře jednotlivé nemoci snášíte, plus se objevují nové nemoci, které Vás, právě s ohledem na věk, začínají ohrožovat. Výpadek příjmu z důvodu pracovní neschopnosti není nic příjemného, plus nesmíme zapomínat na náklady spojené se samotnou léčbou, ať už jde o doplatky na lécích, dopravu k lékaři či speciální pomůcky (např. berle).  

Pro případ pracovní neschopnosti, kterou nelze trvale vyloučit u nikoho z nás, je vhodné se pojistit alespoň na minimální částky, které Vám pomohou splácet Vaše závazky (např. hypotéka, leasing, zálohy na energie) v době, kdy budete mít menší příjem a zároveň se budete muset soustředit na svoji léčbu.

  V první řadě se nabízí pojištění proti nemocem, které jsou mnohem častěji hlášeny jako pojistná událost než úrazy (paradoxně jsou to pak právě úrazy, na které se pojišťujeme častěji a více).  

Většina z nás zřejmě jezdí ráda na dovolenou

Šetření na dovolenou samo o sobě nevyžaduje žádné sofistikované finanční plánování (i když, na spořicím účtu s vysokou úrokovou sazbou Vám budou peníze „naskakovat“ rychleji). Co je však důležité odhadnout, jsou celkové náklady na dovolenou a hlavně, náklady, které na nás čekají po návratu z dovolené. I zde platí, že období srpen – září je pro poskytovatele nebankovních společností jedním z nejúrodnějších období (tak, jak se lidé na tyto společnosti obrací poté, co již vyčerpali své kreditní karty a kontokorentní úvěry).

Máme, chceme mít či budeme mít rodinu

Ano, finanční plánování není jen o nás, ale i o našich blízkých, kteří jsou závislý na našem příjmu. Ať už se jedná o manželku na mateřské dovolené, rodiče v důchodu č nezaopatřené děti. Ve vztahu k těmto lidem řešíme současný stav našich financí poměrně často a zároveň k těmto lidem putuje největší část našich příjmů (ženatí pánové vědí, o čem tady píšeme).

Ve vztahu k našim blízkým je třeba několik měsíců předem plánovat Vánoce, dovolenou, zdravotní péči či třeba vzdělávání.

Nejhorší pak je, když se Vám jednotlivé finančně náročné události přihodí v krátkém časovém období. Typickým příkladem je léto, které nás vyčerpává dovolenou, péči o děti (v době letních prázdnin dochází k největšímu počtu úrazů dětí vůbec) a nástup našich potomků do školy a s tím spojený nákup nezbytností, jako jsou školní pomůcky (školní sešity, školní batohy apod.).

Dle informací webu www.sevt.cz, prodejce školních potřeb, pak činí investice do školních pomůcek pro prvňáčka nejčastěji 4 000 – 8 000 a školní pomůcky pro „ne-prvňáčka“ řádově vyšší stovky korun ( v závislosti na typu školy a stupni, kdy platí, že v čím vyšším ročníku žák je, tím finančně náročnější je výbava pro něj).

  Ty přitom není snadné, poté, co léto dalo našim osobním financím pořádně zabrat, snadné najít. Nedivte se tedy, až v druhé polovině srpna uvidíte reklamní kampaně nebankovních společností lákajících na výhodné půjčky, tyto společnosti totiž vědí, jak velká část lidí finanční plánování neřeší a tak jim v těchto finančně vypjatých chvílích nezbývá, než si půjčit.  

Připraveno ve spolupráci s internetovým obchodem SEVT, internetovým prodejcem zboží pro studenty i kanceláře (tento e-shop prodává jak kancelářské potřeby pro malé i velké společnosti , tak školní pomůcky pro žáky a studenty všech druhů škol)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688