Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  17.01.2015 09:09:07

SB snížila výrazně odhady letošního globálního růstu ze 3,4 na 3%

Analytici Světové banky (SB) snížili své odhady pro letošní růst globální ekonomiky na rovná 3% oproti dříve odhadovaným 3,4%. Globální růst v roce 2014 byl nižší než se čekalo, když pouze mírně rostl na 2,6% oproti 2,5% z roku 2013.
V roce 2013 by měl růst dosáhnout tempa 3,3% oproti původně odhadovaným 3,5%. V roce 2017 by globální růst měl dosáhnout tempa 3,3%.
Podle analytiků reálný vývoj v posledních 3 letech vždy zaostal za projekcemi

Rozvinuté ekonomiky se stále v podstatě bezúspěšně snaží zvýšit růstové momentum svých ekonomik. Mnohé nejrozvinutější země stále bojují s dědictvím finanční krize z let 2008/9 a rozvíjející ekonomiky nedokáží navázat na svůj dříve obvyklý vysoký růst.

Proti zlepšení ekonomické situace v USA a Velké Británii stojí problémy v eurozóně a Japonsku. Růst Číny se postupně snižuje.

Ekonomika rozvinutých zemí by měla letos a až do roku 2017 růst o 2,2% ročně oproti 1,8% z loňska. Mezi hlavní růstové momenty bude přitom patřit postupné zlepšování situace na trhu práce, snižování rozsahu fiskální konsolidace a nízké náklady financování pramenící z přetrvávajících nízkých základních sazeb. Domácí poptávka ve vyspělých zemích by měla postupně akcelerovat ze 4,4 v roce 2014 na cca 4,8% v roce 2015 a 5,4% v roce 2017.

Eurozóna v roce 2015 poroste o 1,1% oproti v červnu odhadovaným 1,8%. Čína poroste o 7,1% oproti dříve odhadovaným 7,5%. Japonsko poroste letos o 1,2% oproti červnovým 1,3%.

Ekonomika rozvíjejících se zemí by měla růst podobným tempem jako v roce 2014 tedy kolem 6%.

Nízké ceny ropy v letošním roce přispějí k narůstajícím rozdílům mezi výkonností zemí převážně dovážejících ropu a zeměmi, které patří mezi hlavní producenty. SB odhaduje, že ropa letos ztratí dalších cca 32% oproti cca 50% v roce 2014. Letošní pokles by měl podpořit globální HDP zhruba 0,5% s tím, že by mohl být spíše menší vzhledem k jiným tlumícím efektům ovlivňujícím negativně náladu spotřebitelů.

Mezi hlavní rizika pro tento a další roky SB vidí především výkyvy na finančních trzích, které mohou negativně zasáhnout sazby v rozvinutých zemích. Mezi další rizika patří růst geopolitického napětí v některých oblastech způsobující zvýšenou volatilitu komoditních trhů. Výraznou hrozbou je možnost déletrvající nízké či záporné inflace v eurozóně a Japonsku. Takový stav by mohl vážně zasáhnout aktivitu mezinárodního obchodu. Důležité bude jak se rozvinuté země a jejich centrální banky vypořádají s touto hrozbou.
Určitým rizikem je také možnost silnějšího zpomalení čínské ekonomiky, jež by mělo vážné důsledky pro celosvětový ekonomický vývoj.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688