Saxo Bank (home.saxo)
Investice  |  10.12.2014 13:52:39

Hojné zásoby, slabý ekonomický růst a silný dolar srazily komodity na kolena

Komoditní index Bloomberg se propadl na nejnižší hodnotu za posledních pět a půl letCeny americké ropy WTI i severomořské ropy Brent se poté, co OPEC odmítla zahájit ofenzívu, i nadále pohybují v oblasti medvědího trhuNa ropných trzích nyní producenti svádí novou bitvu o udržení  svého podílu na trhu.

Energetický sektor má i nadále negativní vliv na celkový výkon všech komodit. V uplynulém týdnu jsme sice zaznamenali jisté známky oživení, ty však neměly příliš dlouhého trvání. Komoditní index Bloomberg, jenž sleduje výkonnost 22 hlavních komodit, se propadl na nové 5,5leté minimum v důsledku souhry nepříznivých okolností v podobě hojných zásob, prognózy slabého ekonomického růstu a stále posilujícího dolaru.

hn1

Svým výkonem překvapily vzácné kovy, a to i přes zamítavou odpověď voličů ve švýcarském referendu o zlatě a pokračující růst dolaru. Americký dolar posílil zejména vůči japonskému jenu, kde se vyšplhal na sedmileté maximum. Poté, co 30. listopadu proběhlo ve Švýcarsku referendum o zlatě, se na asijském trhu při zahájení pondělního obchodování minulý týden zadávaly pouze příkazy k prodeji. Výrazné oživení, ke kterému došlo po tom, co ratingová agentura Moodys mírně snížila úvěrové hodnocení Japonska, však bylo jasnou známkou toho, že se prodeje u zlata a ještě více u stříbra zastavily a že pozornost trhu se rychle přeorientovala na minimalizaci ztrát u krátkých pozic.

Stříbro zažilo mohutnou rally, kdy rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší obchodovanou cenou činil 18,7 %, což vedlo k likvidaci mnoha nedávno otevřených krátkých pozic. Zlatu se zase podařilo vyšplhat opět nad 1 200 dolarů za unci, což je nejvýraznější růst od letošního února. Tyto pozitivní výkony naznačují jistý odklon od nedávných tahounů, kterými byly posilující dolar, propadající se ceny ropy a přesvědčení, že oživení americké ekonomiky (potvrzené listopadovou zprávou o stavu na americkém pracovním trhu, která přinesla mnohem lepší výsledky, než se původně očekávalo) povede k tomu, že během příštích šesti měsíců zvýší americká centrální banka Fed své oficiální úrokové sazby.

hn2

Ropné trhy se ocitly pod tlakem pravidla hry nyní diktuje Saúdská Arábie

Ropě se podařilo mírně vzpamatovat z cenového kolapsu a stavu přeprodanosti, který trh postihl poté, co kartel OPEC překvapivě rozhodnul, že objem své ropné produkce hodlá udržet i nadále na stejné úrovni. Oživení však mělo jen krátké trvání a jak americká ropa WTI, tak i severomořská ropa Brent se dál pevně drží v mezích medvědího trhu.

Z technického hlediska se oběma typům ropy podařilo nabýt jen 38,2 % z jejich posledních výprodejů, což je jasnou známkou toho, že i mírné rally jsou obchodníky stále vnímány jako příležitost k prodeji. Tuto situaci na trhu pozorujeme i přes to, že cena ropy Brent, jež slouží jako světové měřítko pro ceny ropy, se propadla o 36 % pod 109 dolarů za barel, což je její průměrná cena za poslední čtyři roky. Z toho důvodu zůstává riziko vývoje cen v nejbližším období na spodní straně. Je to patrné i ze situace na trhu s opcemi, kde vzrostly náklady na zajištění proti dalším cenovým propadům.

K cenovému poklesu u ropy došlo, jako již v minulosti, v důsledku prohlášení a kroků, které učinila Saúdská Arábie a další bohatí producenti ze zemí Perského zálivu. Největší ropný producent z kartelu OPEC oznámil, že v lednu sníží svou oficiální prodejní cenu lehké ropy, a to jak  pro odběratele z USA, tak i z Asie.  Asijští zákazníci tak budou moci ropu z království nakoupit o 2 dolary za barel levněji než ropu ománskou a dubajskou, jejichž cena rovněž slouží jako cenové měřítko. Jedná se o největší slevu pro asijské zákazníky za posledních čtrnáct let a dokládá to, jak nabyl na důležitosti boj o udržení podílu na trhu v důsledku zpomalení růstu poptávky v regionu, který se až donedávna vyznačoval neukojitelným hladem po energii.

hn3

 roce 1960 byly ceny ropy ještě nižší. Foto: Archiv, OPEC

Z poznámek, které učinil představitel producentů z oblasti Perského zálivu v rozhovoru pro list The Wall Street Journal, vyplynulo, že tyto země jsou připraveny nechat cenu ropy spadnout až na 60 dolarů za barel, aby tak následně vyvolaly snížení produkce v zemích mimo kartel OPEC, zejména v USA, kde od roku 2011 dramaticky vzrostla těžba břidličné ropy. Z toho důvodu nyní na trhu převládá přesvědčení, že i kdyby došlo k dalším cenovým propadům, je nepravděpodobné, že by na to OPEC nějak zareagovala. Podporu cenám ropy poskytne teprve až náznak toho, že u některých jiných producentů dochází ke zpomalování tempa produkce.

hn4

I nadále se proto zaměřujeme na sledování situace na americkém trhu s břidličnou ropou. Nikdo nedokáže s jistotou odhadnout, jaký práh bolesti mají někteří slabší okrajoví producenti, a proto budeme od této chvíle svědky toho, že se trh bude do značné míry zaměřovat na to, jaké prostředky budou společnosti s neinvestičním stupněm kreditního rizika vynakládat na refinancování svých úvěrů. Hodnota výnosů korporátních dluhopisů s vysokým výnosem u energetických společností s vysokým stupněm kreditního rizika  se od června více než zdvojnásobila, zatímco některé významné společnosti obchodující břidličnou ropu byly svědky toho, jak se jejich cena na akciových trzích propadla o více než polovinu.

hn5

Světové ceny potravin se propadly na tříleté minimum

Spotřebitelé po celém světě, kteří nyní těží z klesajících cen ropy, se mohou rovněž radovat z toho, že světové ceny potravin jdou i nadále dolů. Index cen potravin FAO Organizace Spojených národů (Food and Agriculture Organization of the United Nations), který sleduje vývoj cen u 73 potravinových komodit, se během posledních tří měsíců přibližoval k nejnižší hladině od listopadu 2011 a ve srovnání s loňským rokem je nyní o 6,4 % levnější.

Ne všichni spotřebitelé se však radují stejnou měrou. Vzhledem k prudkému růstu dolaru v posledních několika měsících  to jsou zejména spotřebitelé v chudších státech, kteří si nemohou plně užívat tohoto zlevnění. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) rovněž prohlásila, že se zdá, že index nyní klesl na nejnižší hladinu, což zvyšuje pravděpodobnost, že v nadcházejících měsících se jeho hodnota bude zvyšovat. Je tedy možné, že největší cenové propady již máme za sebou.

Hlavní příčinou nedávných cenových propadů byla rekordní úroda u obilovin, zejména v USA v posledních několika měsících. K tomu se navíc přidaly klesající ceny cukru a mléka. Cena masa jde naopak stále nahoru a meziročně vzrostla o více než 13 %.

hn6

 Zdroj: FAO, Bloomberg, Saxo Bank

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688