Saxo Bank (home.saxo)
Investice  |  21.10.2014 14:22:37

Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny ropy se propadají a pozornost trhu se obrací na USA a jejich ropnou produkci z břidlic

Ceny komodit zasáhlo dramatické oslabení energetického sektoruOčekávaná rekordní úroda u obilovin pro tento rok se i nadále jeví jako reálná, avšak deštivé počasí poskytuje podporu. Výhled pro nejbližší období u zlata se posunul očekává se, že medvědí sentiment na trhu bude vystřídán sentimentem neutrálním.

Komodity se tento týden propadly na nové pětileté minimum. Oslabení u energetického sektoru a průmyslových kovů totiž smazalo zisky, které si zapsaly vzácné kovy a zemědělský sektor.

Snížená očekávání ohledně světového hospodářského růstu navíc tlačí na komodity, jež jsou na hospodářském růstu závislé,  jako například energetický sektor a průmyslové kovy. Světový růst totiž zpomaluje v době, kdy by poptávka mohla mít značné potíže udržet krok s narůstající nabídkou.

K tomu jsme navíc byli svědky zvýšené volatility u většiny tříd aktiv, od dluhopisů až po akcie, a to zejména v eurozóně, kde došlo ke zvětšení spreadu mezi německými dluhopisy a dluhopisy periferních států a kde index DAX sledující pohyb akcií největších německých společností se propadl na 13měsíční minimum.

USA zase bouře, která se prohnala dluhopisovými trhy, připravila index S&P 500 o všechny jeho letošní zisky. Hedgeové fondy a ostatní investoři se zbavovali svých medvědích pozic (rostoucí výnosy) vzhledem k tomu, že očekávané první navýšení amerických úrokových sazeb se posouvá stále více do vzdálené budoucnosti.

Čína, jež byla toto desetiletí hlavním motorem poptávky po komoditách, by se příští týden, kdy budou zveřejněna ekonomická data, mohla dočkat zprávy, že tempo růstu čínského hospodářství se v průběhu třetího čtvrtletí propadlo na pětileté minimum. I přes to, že objem dovozu klíčových surovin jako mědi, ropy a železné rudy byl i v září vysoký, nechalo to trh poměrně chladným.

hn1

Největší ránu utrpěly ceny komodit v důsledku dramatického oslabení u energetického sektoru, kde se rostoucí dodávky ze zemí OPEC i od producentů mimo tento kartel nesetkávají s podobným růstem v poptávce.

Ceny komodit se ocitly pod zvýšeným tlakem, když Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency) snížila svou předpověď ohledně růstu poptávky v roce 2014 na dosud nejnižší hodnotu od roku 2009. Ve stejnou dobu pak trh došel k závěru, že země z organizace OPEC se nijak neženou do omezení své ropné produkce, jelikož by se rády dočkaly toho, že produkci omezí i ostatní producenti.

Na oslabení průmyslových kovů měly největší podíl nikl a zinek, zatímco měď se po technickém prolomení klíčové hladiny  propadla na nejnižší hodnotu od dubna. Příčinou byl výhled snížené poptávky v Číně, kde dochází ke snižování očekávání týkající se hospodářského růstu.

AUČTE SE  SPRAVOVAT SVÉ FINANCE LÉPE, NEŽ TO ZA VÁS UDĚLÁ BANKA

Kukuřice měla nakročeno k největšímu týdennímu zisku za více než jeden rok , což pomohlo prodloužit rally u obilovin na tři týdny v řadě. Deštivé počasí, které panovalo v amerických pěstebních oblastech, sice zpomalilo tempo sklizně, avšak i nadále se očekává rekordní úroda.

Podle amerického ministerstva zemědělství bylo ke 12. říjnu sklizeno pouhých 24 % z celkové kukuřičné úrody, přičemž pětiletý průměr činí 43 %. U sójových bobů se sklidilo 40 % ve srovnání s průměrným objemem 58 %.

hn2

Vzácné kovy čerpaly podporu z propadajících se akcií, klesajících výnosů dluhopisů a oslabujícího dolaru, jehož hodnota již druhý týden klesala. Opětovný útěk do bezpečí v důsledku propadu akcií a pokrývání krátkých pozic ze strany hedgeových fondů, které až donedávna držely u zlata rekordní počet krátkých pozic, pomohlo zlatu předběhnout ve svém výkonu stříbro. To se nyní ve vztahu ke zlatu obchoduje na nejlevnější hodnotě od července 2009.

Ztráty utrpěla rovněž i platina a zejména palladium. Podepsal se na tom zhoršující se výhled týkající se hospodářského růstu a poptávky. Výkon palladia patřil tento týden k jednomu z nejhorších ze všech komodit, zatímco platina dosáhla vůči zlatu poprvé za posledních 18 měsíců parity.

Surové probuzení

Hlavní událostí týdne byl pokračující propad cen ropy. Cena severomořské ropy Brent spadla na 83 dolarů za barel, což je hodnota, kterou jsme naposledy viděli před téměř čtyřmi lety před nástupem Arabského jara a následných narušení dodávek. Cena ropy se nyní propadla o přibližně 25 % z průměrné hodnoty 110 dolarů za barel, kterou si trh za poslední tři roky zvykl očekávat.

Stav extrémní přeprodanosti, zejména u ropy Brent, ale i odmítnutí hladiny na hodnotě 80 dolarů za barel u americké ropy WTI, pomohly trhu se trochu vzpamatovat. Po velmi bolestivém týdnu čekají světoví obchodníci s ropou na víkend jako na smilování.

hn3

Zásadní posun v očekávání ohledně toho, jakým směrem se budou ceny ropy ubírat z hlediska krátkodobého a střednědobého výhledu, vedl k dalšímu exodu ze spekulativních dlouhých pozic, zejména u americké ropy WTI. Ta, na rozdíl od ropy Brent, nezažila od srpna téměř žádnou redukci hrubých dlouhých pozic. Na výprodejích se rovněž podepsalo zvýšené zajišťování ze strany producentů a bank, které toto zajištění poskytly.

hn4

Obchodníci s ropou čekají na víkend jako na smilování. Foto: Justin Sullivan \ Thinkstock

S chybějící cenovou podporou ze strany Saúdské Arábie a zemí kartelu OPEC bude ropný trh i nadále svědkem zvýšené volatility.

Pozornost trhu se během posledních tří let opakovaně obracela k narušeným dodávkám v důsledku celé řady geopolitických událostí. Až do období před několika měsíci dosahoval objem ropných dodávek nejvyšších hodnot od války v Perském zálivu na počátku 90. let. Zvýšené dodávky ze Saúdské Arábie a hlavně ze zemí mimo kartel OPEC nám pomohly toto období překlenout bez nějakých dlouhodobých cenových navýšení.

Teď když hrozba těchto narušení polevila (zejména v Libyi), vidíme, jaký dopad na situaci na trhu měl za poslední čtyři roky prudký nárůst americké ropné produkce. Vzhledem k tomu, že k růstu objemu dodávek dochází v době, kdy růst poptávky zpomaluje, bude muset trh nalézt novou cenovou hladinu, aby se mu podařilo dosáhnout rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Z pohledu kartelu OPEC bude muset být tato nová cenová hladina natolik nízká, aby vedla ke  zpomalení pokračujícího prudkého nárůstu nekonvenčních těžebních metod, zejména v USA. Toto nové cenové rozmezí se však nepodaří nalézt jen tak ze dne na den, což znamená, že prozatím bude na trhu i nadále panovat vysoká volatilita a je možné, že budeme svědky ještě dalšího propadu cen.

V souvislosti s prudkým poklesem cen ropy a spekulacemi, že cílem Saúdské Arábie a kartelu OPEC je zamezit americkému ropnému průmyslu v rozšiřování své produkce z ropných břidlic, se pozornost trhu obrátila k USA. Trh především zajímá, jak moc bude muset cena americké ropy WTI klesnout, aby to mělo negativní dopad na objem americké produkce z ropných břidlic.

Ačkoliv podle americké vládní agentury EIA (Energy Information Administration) bude většina ropných producentů zisková i při tak nízkých cenách jako 60 dolarů za barel, otázkou zůstává, jaký dopad budou mít klesající ceny na odvahu investorů a na ochotu bank poskytovat úvěry na toto podnikání.

hn5

Ropabřidlic pocházející ze tří hlavních těžebních oblastí USA se vůči ropě WTI obchoduje se slevou pohybující se v rozmezí mezi 4 a 7 dolary na barel. Poslední vlna výprodejů vedla k tomu, že se cena propadla pod 80 dolarů za barel. Důsledkem tohoto pokračujícího oslabování pak byly razantní prodeje společností, které v tomto sektoru působí.

Burzovně obchodovaný fond SPDR S&P Oil and Gas Exploration and Production (XOP US), který sleduje výkon společností působících v ropném průmyslu, se od června, kdy americká ropa WTI dosáhla nejvyšší hladiny, propadl o téměř jednu třetinu.

Fundamenty u zlata již nejsou tak nepříznivé

Cena zlata druhým týdnem rostla a dostala se téměř na naši cílovou hladinu 1 253 dolarů za unci. V týdnu od 7. října držely hedgeové fondy a finanční manažeři rekordní počet hrubých krátkých pozic a jejich redukce pomohla tento týden ceně zlata vyskočit nahoru. Také fundamenty nebyly vůči zlatu již tak nepříznivé poté, co nedávno oslabil dolar a klesly akcie a výnosy dluhopisů.

Členové americké Federální komise pro volný trh začali během posledních několika týdnů více uplatňovat holubičí politiku, což přispělo k tomu, že očekávané navýšení amerických úrokových sazeb se odsunulo do vzdálenější budoucnosti.

Tento týden jsme byli svědky výrazného propadu výnosů amerických dluhopisů. Ačkoliv odhady budoucí míry inflace zůstavají velmi střízlivé, tento cenový posun rovněž zatlačil reálné výnosy u pětiletých vládních dluhopisů zpět do záporných hodnot. Reálné výnosy a dolar mají se zlatem úzkou souvislost jak je patrné z níže uvedeného grafu.

hn6

Krátkodobý výhled pro zlato se nyní posunul z očekávání medvědího trhu směrem k neutrálnímu sentimentu. Z toho důvodu bych v následujícím týdnu očekával další konsolidaci. Švýcarské referendum o zlatu plánované na 30. listopadu zůstává žolíkem ve hře na trhu se zlatem.  Abychom však měli nějakou představu o jeho možném dopadu na trh, museli bychom vidět výsledky volebního průzkumu, které budou k dispozici až na konci tohoto měsíce.

Velká většina nedávných referend ve Švýcarsku neprošla, což je také důvodem, proč je zájem trhu o tuto událost zatím jen velmi omezený.

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688