Lynx (Lynx)
Akcie ve světě  |  30.09.2014 15:43:57

Kdo to je aktivistický investor a jak se chová?

V posledních měsících se téměř na denní bázi setkáváme s pojmem aktivistický investor. Jména jako Carl Icahn či Bill Ackman se pomalu stávají rockovými hvězdami na Wall Street. Retailoví investoři sledují jejich obchody a zejména jejich tisková prohlášení. Dříve studenti si studenti ekonomek vysnívali kariéry úspěšných bankéřů, dnes již chtějí být novými Icahny. Kdo to tedy přesně je aktivistický investor? Co je jeho cíle a jaké jsou jeho prostředky pro dosažení těchto cílů?

Jak se pozná aktivistický investor?

Aktivistický investor drží ve společnostech minoritní podíl (většinou do 10 %)  a snaží využít jej na vytvoření veřejného tlaku na management společnosti, aby podnikl jím navrhované kroky ke zvýšení ceny akcií. Cílem aktivistického investora je tedy zvýšit cenu akcií a zhodnotit prostředky, které spravuje. Jedná se o styl investování, který se řadí pod event-driven neboli investování založené na událostech. Co dělá aktivistické investování zajímavým jsou prostředky, které jsou využívány k dosažení cíle. Tyto prostředky můžeme rozdělit na finanční a nefinanční.

Finanční prostředky:

  • Snížení nákladů - Jednou z výher Billa Ackmana bylo snížení nákladů v Procter & Gamble (PG).
  • Zvýšení či zavedení programu zpětného odkupu akcií (buyback) - Hodně pozornosti bylo věnováno snaze Carla Icahna o navýšení buyback programu Apple (AAPL).
  • Zvýšení nebo zavedení dividendyCarl Icahn dosáhl navýšení dividendy u těžaře Transocean Ltd (RIG)

Nefinanční prostředky:

  • Změny v managementu - Jeden z nejhorších obchodů stál jmění Billa Ackmana, když se snažil transformovat retailera J.C.Penney (JCP) dosazením šéfa retailu v Apple Rona Johnsona jako nového CEO.
  • Fúze a akvizice - Bývají spojeny se snížením nákladů. aktuálním případem je Snaha aktivistického investora Starboard spojin Yahoo (YHOO) a AOL (AOL) pro snížení nákladů.
  • Spin-off části společnosti - Carl Icahn v červenci spustil boj za rozdělení eBay (EBAY). Cílem je spin-off PayPal do samostatné společnosti.
  • Divestice z určitého trhu
  • Vystoupení z burzy - Jedna z největších a nejšpinavějších bitev na poli aktivistického investování se vedla při snaze Dell o vystoupení z burzy. Nejhlasitějším oponentem nebyl nikdo jiný než Carl Icahn.

Sláva aktivistických investorů

Aktivističtí investoři jsou známí především díky svým způsobům, kterým se snaží dosáhnout cílů. Patří mezi ně kampaně v médiích, organizované přednášky jako v případě Billa Ackmanna proti Herbalife, tweety jako u Carl Icahna, prohlášení akcionářů nebo otevřené dopisy managementu, ve kterých se vyžívá zejména Dan Loeb.

Zajímavým fenoménem je využití Twitter (TWTR) pro ohlášení obchodů. Krátká zpráva obsahující pouze 140 znaků dokáže pohnout trhem i  u těch největších společností. Nejznámějším případem byl tweet Carl Icahna oznamující jeho podíl v Apple (AAPL). Během hodiny akcie společnosti s největší tržní kapitalizací na světě vzrostly o 4 %. Vytvořeno bylo $17 miliard bohatství neboli $121 milionů za znak. Šílenství? Dost možná. Rozhodně se vyplatí sledovat Twitter Carla Icahna.

Twitter Carl Icahn - Tweet o Apple

 

Kdo jsou nejznámější aktivističtí investoři?

Mezi hlavní aktivistické investory, jejich kroky se vyplatí sledovat patří následující investoři:

  • Carl Icahn - Icahn Enterprises (IEP)
  • Bill Ackman - Pershing Square Capital Management
  • Daniel Loeb - Third Point
  • David Einhorn - Greenlight Capital
  • Nelson Peltz - Trian Fund Management

Aktivističní investoři překonávají trh

Rozsáhlá studie z roku 2013 zkoumala obchody aktivistických investorů od roku 1994 do 2007 a odhalila, že aktivističtí investoři si vedou lépe než index S&P 500. Další data nasbírané Bloomberg potvrzují, že i mezi lety 2009 a 2013 měli aktivističtí investoři lepší výsledky. V průměru vydělali 48 % svým akcionářů oproti 31 % výnosu S&P 500.

Pro investory tak většinou zůstává problém pouze v tom, že tyto fondy mají vysoké minimální vklady pohybující se v milionech dolarů. Možností tak zůstává investovat do akcií jejich společností jako třeba do Icahn Enterprices (IEP).



 

Autorem je Jonáš Mlýnek. Již 7 let se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Informace uvedené v článcích na blogu Lynx nejsou investičním doporučením na nákup ani prodej cenných papírů. Obsah blogu slouží jen a pouze k informačním a vzdělávacím účelům.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688