Zlate-Mince.cz (Zlate-Mince.cz)
Okénko numismatika  |  25.06.2014 19:41:43

Legendárního Štefánika připomíná exkluzivní ražba

Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů první Republiky československé, politika, vojáka, ale také astronoma, nyní připomíná nová emise pamětních medailí. Portrét slavného Slováka se objevil na ražbách z ryzího zlata i stříbra. Jejich atraktivitu podtrhuje velmi nízký náklad a číslování každého exempláře.

ZLATÝ UNIKÁT: Toto speciální provedení ražby se Štefánikem existuje jako jediný exemplář. Tomu odpovídá i cena, která činí bezmála sto šedesát tisíc korun. Foto: Michal Mikulenka

Pod návrhem nové ražby z Pražské mincovny je podepsán špičkový slovenský výtvarník Miroslav Rónai. „Averz se skládá z portrétu Milana Rastislava Štefánika z profilu, doplněný o Kriváň a dvojitý kříž na trojvrší. V popředí se nacházejí křídla, která symbolizují letectvo. V pozadí je pak umístěna hvězda jako symbol vesmíru a hvězdářů,“ popsal lícní stranu autor.

Kompozice na rubové straně představuje seskupení věží hlavních měst Prahy a Bratislavy: symbolizují sbližování národů. „V popředí se nachází Štefánikova mohyla na Bradle, doplněná alegorií lipových listů s holubicí, vyobrazením svobody,“ přiblížil Rónai i stranu reverzní.

Emise se kvůli nízkému počtu vyražených exemplářů řadí k raritním. Jak je u Pražské mincovny obvyklé, jeden titul vzniká ve více variantách a velikostech. Nejpočetnější je stříbrné provedení ve špičkové kvalitě (proof) o průměru 28 milimetrů, kterých mincovna vyrazí pouze dvě stě kusů. Větších o průměru 37 mm ve kvalitě standard (mincovní kvalita) a patina, bude dokonce jen po deseti kusech.

Pro velmi náročné sběratele nebo investory jsou určeny ražby z ryzího zlata. „Těch vznikne ve dvou velikostech jen dvacet. A mezi nimi jsou i dva speciální originály. První o váze jedné trojské unce v provedení proof, druhý o váze poloviční v provedení standard. Výjimečnosti těchto dvou originálů samozřejmě odpovídá i vyšší cena,“ uvedl mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. 

Ten menší si může zájemce, který bude dostatečně rychlý, pořídit za více než osmapadesát tisíc korun. U většího zaplatí o rovných sto tisíc více. Nejlevnější stříbrné ražby se stejným motivem přitom stojí zhruba 1300 korun. „Všechny stříbrné i zlaté ražby této emise mají vyražené pořadové číslo na hraně,“ upřesnil Koňařík.

Podrobnější informace o nové emisi a cenách jednotlivých provedení jsou uvedeny na stránkách internetové numismatické prodejny www.Zlate-Mince.cz . V rámečku pro vyhledávání tam stačí zadat heslo: Štefánik.

STŘÍBRNÁ VERZE: Stejný motiv v čistém stříbře se dá pořídit výrazně levněji. Každý medailon má vyražené jedinečné pořadové číslo na hraně. Foto: www.prazskamincovna.cz

M. R. Štefánik se narodil 21. července 1880 v osadě Košáriska (dnes Brezová pod Bradlom, asi deset km od Myjavy). Po studiích v Bratislavě a v maďarských městech Šoproň a Sarvaš, odešel do Prahy. Tam nejprve započal se studiem stavebního inženýrství. Školu ale nedokončil a v roce 1900 nastoupil na Filosofickou fakultu UK v Praze, kde se věnoval astronomii. V Praze nejen studoval, ale zapojoval se také do společenského a politického života, mimo jiné se stal tajemníkem spolku Detvan, kde působil významný slovenský politik Vavro Šrobár. V roce 1904 Štefánik obhájil disertační práci O nové hvězdě v souhvězdí Cassiopea objevené v roce 1572 a stal se doktorem filozofie. Brzy po promoci vyrazil do Paříže, aby pokračoval ve studiu astronomie. Tam si ho brzy všiml významný francouzský astrofyzik Jules Janssen. Jako host jeho hvězdárny v Meudonu podnikl několik výprav za účelem astronomických pozorování. Sám také další výpravy organizoval. Na svých cestách navštívil severní Afriku, asijské země a deset měsíců dokonce pobýval na Tahiti, kde měl dokonce v plánu se usadit. Už jako francouzský občan obdržel za své zásluhy kříž Rytíře čestné legie.

Světové války se účastnil jako pilot leteckého průzkumu. Zároveň se snažil budovat česko-slovenské dobrovolnické jednotky, jejichž existence měla přispět k poválečnému osamostatnění obou národů. Podpořil vznik Československé národní rady (1916), která reprezentovala a organizovala zahraniční odboj. (Předsedou byl T. G. Masaryk, generálním tajemníkem Edvard Beneš, Štefánik se stal místopředsedou). M. R. Štefánik významně přispěl k vybudování Česko-Slovenské armády ve Francii. Štefánikův život předčasně skončil v necelých čtyřiceti letech při letecké havárii, když se vracel z Itálie. Jeho letadlo se 4. května 1919 zřítilo nedaleko obce Ivanka pri Dunaji. (miu)

Pražská mincovna
Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem.

www.prazska-mincovna.cz
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688