Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Měny-forex  |  06.02.2014 16:46:00

Navzdory bohatému kalendáři koruna příliš volatilní nebyla

I když se v odpoledních hodinách kurz koruny mírně rozkolísal, nakonec k žádné zásadnější změně nedošlo. Bez odezvy trhu zůstala ranní povzbudivá data z reálné ekonomiky v podobě silných růstových temp prosincových exportů i průmyslové výroby. Odpolední zveřejnění výsledku jednání ECB i ČNB vedlo pouze k dočasnému a opravdu pouze mírnému zvýšení kurzové volatility. Ve výsledku se dnes kurz koruny držel na mezibankovním trhu v pásmu necelých sedmi haléřů v okolí 27,50 CZK/EUR. Výraznější pohyby jsme neviděli ani na polském zlotém či maďarském forintu, i když v odpoledních hodinách po zasedání ECB byla patrná tendence k mírnému oslabování těchto měn.
Tuzemská makroekonomická data poukázala na sílící růstové tendence v závěru loňského roku díky robustnější zahraniční poptávce, zřejmý byl i dopad listopadového oslabení koruny na vývozní a dovozní ceny a patrné začínají být známky oživování domácí poptávky.
Tempo růstu exportů se v prosinci loňského roku zvýšilo na 18,3 % y/y po listopadových 7,6 % y/y. V důsledku vysoké dovozní náročnosti českých exportů byl zaznamenán i vysoký růst dovozů, a to to 16,8 % y/y. Na druhou stranu však může vyšší dovozní aktivita souviset i s pomalu začínajícím ožíváním domácí poptávky. Tomu nasvědčuje i meziměsíční pohled, když se se dovozy dokonce zvýšily o 6 %. Vývozy rostly o nižších 4,2 % m/m. Za celý loňský rok dosáhla obchodní bilance rekordního přebytku 350,8 mld. CZK, což představuje meziroční zlepšení o plných cca 45 mld. CZK. V letošním roce předpokládáme, že by se bilance mohla dále zlepšit na výsledek přes 400 mld. CZK. Exporty by si měly v nominálním vyjádření v průměru polepšit o 10,4 %, importy pak o 9,9 %.
Český průmysl uzavřel loňský rok nejvyšším meziročním růstem za posledních 21 měsíců , když si výroba v souladu s konsenzem trhu polepšila o 9,3 % y/y. Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2013 si průmysl připsal 2,5 % (SA, WDA), a měl by tak výrazně přispět do růstu HDP v Q4 13. Optimisticky navíc vyznívají statistiky objednávek. Ty se v prosinci zvýšily o 20,5 % y/y, což představuje nejvyšší růst zakázek od srpna 2010. Hodnota objednávek ze zahraničí si meziročně připsala 28,3 %, konečně se ale výrazněji zvyšují i zakázky z české ekonomiky, které byly vyšší o 7,7 % y/y. Nejsilnějšího nárůstu nových objednávek o masivních 38,7 % se dočkal automobilový průmysl. Po loňském mírném vzestupu reálné průmyslové výroby o 0,5 % očekávám pro letošní rok vzestup o slušných 5,9 %. Průmysl by tak měl být hlavním tahounem oživení české ekonomiky.
Nečekaně dobrá zpráva přišla i ze stavebnictví. Po dlouhých dvou letech se meziroční dynamika stavebnictví dostala do kladných hodnot, když se výstup sektoru zvýšil o 1,4 % y/y. Stavebnictví prospělo především dobré prosincové počasí s vyššími teplotami a menším úhrnem srážek. Od června do prosince loňského roku se stavební výroba zvýšila kumulativně o téměř 20 % (SA, WDA). V průměru za celý rok 2013 se však stavebnictví propadlo ještě o 8,3 % y/y, v letošním roce však už očekáváme růst v sektoru o 6,5 %. Kladně by měl působit konec fiskální konsolidace, vyšší investiční aktivita firem i stabilizace rezidenčního nemovitostního trhu.
Bankovní rada ČNB dnes v naprostém souladu s tržním konsensem rozhodla ponechat svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou na 0,05 % a rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek udržovat kurz poblíž hladiny 27,0 CZK/EUR. Guvernér M. Singer na následné tiskové konferenci uvedl, že prognóza ukazuje, že ke standardní politice by se ČNB měla vrátit na počátku roku 2015. Podle něj nejdříve opustí intervenční režim, uvidí, co kurz koruny udělá a následně může ČNB začít zvyšovat sazby.
Nově zveřejněná prognóza centrální banky je ve srovnání s tou naší optimističtější. Není to však velké překvapení. Optimističtější byla již alternativní listopadová prognóza, která brala v úvahu intervence. Od té doby data z ekonomiky rozhodně nezklamala, pro revizi prognózy centrální banky směrem dolů tak důvod nebyl. Nicméně my se domníváme, že zejména u spotřeby domácností došlo kvůli intervencím k přesunu v čase (silnější Q413 a kvůli tomu slabší Q114 a možná i Q214). Domníváme se, že z pohledu ČNB budou data v průběhu letošního roku spíše zklamávat a dojde k posunu očekávaného ukončení intervenčního režimu do poloviny příštího roku.
Česká výnosová křivka se dnes posunula výše , a to o celkem výrazných 5 bb. Jednalo se v podstatě o paralelní pohyb s eurovou křivkou. Růst sazeb je třeba chápat zejména jako korekci předchozího poměrně výrazného poklesu ve světle toho, že se nenaplnily spekulace některých hráčů na trhu na uvolnění měnových podmínek ze strany ECB.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688