Martin Beneš (HB Partners)
Investice  |  19.12.2013 08:01:49

Poživači čokolády prohlubují celosvětový produkční deficit kakaa

Globální dodávky kakaa míří za nejdelším produkčním deficitem posledních více jak pěti desetiletí, především pak kvůli prudce rostoucí poptávce v Asii.

 

Spotřeba kakaa převýší celosvětovou produkci v marketingovém období, jež začalo 1.října, o 70 metrických tun a očekává se, že produkce bude zaostávat za celkovou poptávkou minimálně do roku 2018.

 

Dle prohlášení Laurenta Pipitona, šéfa statistického oddělení International Cocoa Organization v Londýně se tak bude jednat o nejdéle trvající produkční deficit od roku 1960, kdy začala být data shromažďována.

 

Ceny kakaa by dle průměrného očekávání analytiků a obchodníků v rámci průzkumu provedeného agenturou Bloomberg v roce 2014 mohly vzrůst o 15% na 3.200 amerických dolarů za tunu.

 

Společnost Euromonitor International Ltd. odhaduje, že celosvětový prodej čokoládových cukrovinek v příštím roce vzroste o 2,1% na rekordních 7,3 miliónů tun. V roce letošním se tento zvýšil o 2%.

 

V posledním desetiletí se prodej čokolády v Číně více než zdvojnásobil  a překonal dokonce růst spotřeby v tradičním světovém odbytišti, tedy západní Evropě. Horší dostupnost bude mít za následek růst cen pro světové výrobce čokoládových výrobků, jako jsou Nestle SA, Barry Callebaut AG a Lindt & Spruengli AG.

 

Spotřeba v Asii je řízena především růstem tamních ekonomik, kdy se mezi obyvateli rozšiřuje střední a vyšší třída, jež je ochotna častěji a více utrácet za věci nad rámcem obvyklého „rodinného“ rozpočtu.

 

Futures na kakao v rámci letošního roku podražil o 25% na 2.792 USD za metrickou tunu. Jednalo se tak o druhý největší nárůst ceny v rámci Standard & Poor´s indexu 24 komodit, jež naopak celkově ztratil 3,1%.  

 

Za letošním růstem cen kakaových bobů, jež jsou tradičně zpracovávány na kakaové máslo či prášek, stojí především nižší produkce v Pobřeží slonoviny, největšího producenta kakaa na světě, kde neobvyklé sucho zdecimovalo tamní úrodu.

 

Farmářům v západní Africe, kterážto oblast se podílí na celosvětové produkci kakaa celými 70 procenty, se stále hůře daří dosahovat výstupů z předešlých let a jedním z hlavních faktorů, které tento vývoj ovlivňují, je samotné stárnutí kakaovníků.

 

Například v Ghaně, která je největším producentem kakaových bobů po Pobřeží slonoviny, představuje množství starých, méně plodících stromů až 30% z celkového objemu a jejich počet každým rokem vzrůstá. Přitom doba, jež je nutná pro vypěstování nového stromu je 3 roky.

 

Za růstem cen kakaa v letošním roce stojí, mimo vlastní pokles produkce, také zpráva ghanské vlády, jež v průběhu stávající sezóny hodlá snížit množství dotovaných pesticidů až o polovinu, čímž se zvyšuje riziko poničení škůdci. Přitom škůdci se na globálním ročním úbytku produkce kakaa dle zprávy International Cocoa Organization podílí až 40%.

 

Analytici Commerzbank odhadují, že slabá produkce kakaa v západní Africe povede v letošním roce k produkčnímu deficitu převyšujícímu 100 tisíc metrických tun, tedy o 43% vyššímu, než očekává International Cocoa Organization.

 

Dle odhadu analytického oddělení společnosti Euromonitor připadne v roce 2014 v asijsko pacifickém regionu na hlavu spotřeba 200 gramů čokolády, což bude dvojnásobek oproti spotřebě před deseti lety. Přitom asijsko pacifický region je domovem více než poloviny světové populace a 12% celosvětové poptávky po čokoládě.

 

Prodej čokoládových výrobků v Číně by v letošním roce měl vzrůst o 6,9% na 193.100 tun a o dalších 6,6% by pak měl vzrůst dále příštím roce.

 

Údaje Euromonitoru dokazují, že spotřeba v Asii stále silně pokulhává za 2,2 milióny tun snědených v minulém roce v západní Evropě, kde na hlavu připadá roční spotřeba přibližně 4,5 kilogramů čokolády. Oproti Asii se zde však trend spotřeby oproti minulému desetiletí nezvýšil.

 

Dle Euromonitoru se prodej čokolády v západní Evropě v letošním roce zvýší o 0,5% a o 0,6% v roce 2014.  

 

Čína a její potenciál růstu spotřeby představuje obrovský neprobádaný trh, který do budoucna pravděpodobně přidá na celosvětovém nedostatku komodit, mezi něž kakao právě patří.

 

Červnová zpráva Organizace spojených národů uvádí, že světová populace v příštích 12 letech vzroste o 1 miliardu na 8,2 miliardy. Do roku 2050 by pak dle stávajících modelů měla dosáhnout 9,6 miliard. Čína a Indie si pak udrží své statusy nejlidnatějších zemí světa a společně s dalšími rozvojovými zeměmi se budou nejvíce podílet na globálním růstu. 

 





Naši zkušení makléři se na kapitálových trzích pohybují již mnoho let a dokáží poradit i ve složité situaci.
Přistupujeme ke každému klientovi individuálně, ať již se jedná o začínajícího investora a tradera nebo o zkušeného burzovního profesionála.

Jsme vždy připraveni Vám poradit s implementací konkrétních obchodních strategií, kterým důvěřujeme a které mají svou historii. Tam kde ostatní utíkají z boje, my vidíme příležitost.

Pro více informací navštivte www.hbpartners.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688