Research (ČP Invest)
Okénko investora  |  28.11.2013 14:36:28

Jak zvolit ten správný fond?

Nejčastější chyby s výběrem podílového fondu jsou spojeny s nedodržením či podceněním některých kroků, které jsou nezbytné pro úspěšné investování. Je pravdou, že řetěz je tak silný, jako je jeho nejslabší článek. A to samé platí i pro výběr fondů. Opomene-li investor jedinou i zdánlivě nepodstatnou věc, může se to nakonec negativně projevit na výkonnosti jeho portfolia.

Než si investor začne vybírat konkrétní fond, měl by si předtím odpověď na tři základní otázky:

1. Jaký je jeho investiční cíl, tj. jaký výnos očekává.

2. Jaký je jeho investičního horizont.

3. Jaký má vztah k riziku, tj. zda je schopný nést ztrátu a případně jak velkou.

Mnoho investorů zaměňuje investování se spořením. A když přijde první výraznější turbulence, tak nejsou schopni psychicky tuto situaci unést a většinou investici ukončí. To je nejzákladnější chyba – nedodržení investičního horizontu. Přitom dodržení investičního horizontu je alfou a omegou úspěšné investice. Druhou nejčastější chybou je přecenění svého vztahu k riziku. A zde také při turbulenci dochází k ukončení investice, protože investor na začátku investování přecení svoji psychickou odolnost vůči dočasným propadům. Nereálná očekávání ve stylu 60 % zhodnocení ročně se již objevují zřídka. Ovšem bez zodpovězení výše popsaných tří otázek, resp. nalezení kompromisní varianty (každý chce minimální riziko a maximální výnos, ale to je nereálné, proto je nutné nalézt kompromisní řešení), nemá smysl vůbec pokračovat ve výběru konkrétního fondu.

Teprve po zodpovězení těchto otázek by měl investor přistoupit k výběru jednotlivých fondů. Nejdříve by měl vyselektovat investiční společnosti, které mají dostatečnou historii a jsou informačně otevřené, tj. nezatajují žádné informace a jsou schopny s klientem komunikovat. Proto svěřovat peníze společnosti, která nekomunikuje - zveřejňuje minimum informací, je na pováženou. V případě jakýkoliv problémů si totiž můžete být jisti, že úspěšné vyřešení bude v nedohledu.

Po selekci investičních společností tedy přecházíme k výběru konkrétního fondu. Důležitou skutečností pro investora je to, zdali je fond měnově zajištěn, jelikož v případě investice v jiné než domácí měně může dojít k vysokým ztrátám. V případě investice v jiné. Nákladovost fondu je tedy pro mě až druhotným údajem, dle kterého bych se rozhodoval. Výkonnost fondu se zveřejňuje již očištěná o náklady fondu, proto je nákladovost minoritní záležitostí. Důležitý faktor dále může být srovnání s konkurencí, což je spojeno také s fluktuací portfolio manažerů na daném fondu. Obecně platí, čím méně se mění portfolio manažerů na správě fondu, tím lépe pro fond a jeho výkonnost a kvalitu. S tím je spojený i ukazatel alfa, který měří výkonnost fondu, když výkonnost benchmarku fondu je nula. Tento indikátor ukazuje schopnost manažera fondu překonat výkonnost benchmarku při zohlednění tržního rizika. Čím je jeho kladná hodnota vyšší, tím lépe.

Klient by však určitě neměl vše sázet na jednu kartu – jak z pohledu výběru jednotlivých fondů, tak s ohledem na výši investice. Pravidelné investování v průběhu delší doby umožňuje vyšší výnos než jednorázová investice. Investor takto zároveň eliminuje riziko správného načasování trhů a maximálně využije případné kolísavosti k průměrování nákupních cen podílových listů. Zajímavým řešením mohou být produkty životního cyklu, které pracují na principu investiční brzdy, tj. včas snižují riziko, jak se blíží konec investičního horizontu.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Michal Valentík

Michal Valentík

Působil jako senior makléř a proprietary trader, nyní je hlavním investičním stratégem investiční společnosti ČP INVEST. Vystudoval VŠE v Praze se specializací na finance a ekonomické teorie. Absolvoval stáže na Hongkong University of Science and Technology a Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. Ve svých článcích a analýzách se zabývá především aktuálním vývojem na kapitálových trzích, investováním a ekonomickými teoriemi. Ve volném čase se věnuje horolezectví.

Logo ČP INVESTČP INVEST investiční společnost, a. s., je spolu s mateřskou Českou pojišťovnou, a. s. součástí mezinárodního finanční skupiny Generali PPF Holding B.V., který působí v 10 zemích střední a východní Evropy – v Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Černé Hoře, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Slovinsku.

ČP INVEST poskytuje služby v oblasti kolektivního investování. Základní nabídku investorům tvoří 12 podílových fondů ČP INVEST vedených v CZK, které jsou projektovány pro široké spektrum klientů. ČP INVEST je zároveň celosvětově výhradním distributorem EUR fondů Generali PPF Invest. Správa portfólií fondů ČP INVEST i Generali PPF Invest byla svěřena společnosti Generali PPF Asset Management, která disponuje velmi silným analytickým zázemím a je největším správcem investic v České republice.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688