Research (Penizenavic.cz)
Investice  |  15.07.2013 13:59:52

M. Mobius: Pololetní kontrola pulsu světové ekonomiky

Několik emerging markets a frontier markets – včetně Filipín, Indonésie, Thajska, Vietnamu a jihovýchodní Asie, v uplynulých měsících vykazovalo solidní výkony. Řada hráčů z řad emerging markets pak svým pozitivním makroekonomickým vývojem přilákalo velké množství kapitálu. S výnosy cenných papírů považovaných za „bezpečné přístavy“ nacházejících se na rekordních minimech pak rostla chuť po výnosnějších (ovšem zároveň rizikovějších) cenných papírech, jako jsou akcie právě z emerging markets.

Samozřejmě, byli jsme svědky i několika zklamání. Některé velké emerging markets, jako jsou Jihoafrická republika, Jižní Korea, Rusko, Čína a Brazílie v dubnu zažily meziroční poklesy. Snížené odhady růstu HDP postihly zejména země závislé na vývozu komodit, které utrpěly rány v podobě snížených cen komodit a zvýšených nákladů na jejich produkci. Jižní Korea pak byla ohrožována napětím způsobeným hrozbami svého severního souseda a obavami z dopadu japonské měnové politiky na jihokorejské exportéry. V Číně pak politici reagovali na rostoucí ceny nemovitostí, a to utažením monetární politiky a zpřísněním podmínek pro nákup nemovitostí.. Kromě toho, politický a tržní vývoj v Brazílii, Indii a Rusku naznačují, že další vývoj směřuje směrem k pro akcionáře méně příznivým podmínkám. Například Brazílie již iniciovala významné daňové nároky směrem k velkým společnostem.

Podle mínění mého týmu mnoho z těchto věcí stahovalo v uplynulých měsících ekonomický vývoj v rozvíjejících se zemích zpět. Výše zmíněné překážky však pravděpodobně budou mít pouze omezený dopad na další vývoj. Napětí na Korejském poloostrově se čas od času objeví a pak zase zmizí. V tomto směru věříme, že stávající situace jen velmi nepravděpodobně vygraduje do ozbrojeného kontaktu. Také si myslíme, že oslabování jenu nebude pro korejské exportéry trvalou hrozbou.

Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na PenizeNAVIC.cz:

 - Mark Mobius odpovídá na dotazy čtenářů (12)

 - Nepokoje by neměly Turecko vykolejit

 - Nejlepší čas k investování

Opatření Číny mající za cíl ochlazení trhu s nemovitostmi by měl nadále doprovázet silný ekonomický růst založený v čím dál tím větší míře na domácí poptávce. Některá opatření přinášející krátkodobé náklady by pak nakonec mohla přinést dlouhodobé benefity (např. protikorupční opatření vedoucí ke snížení poptávky po luxusním zboží během Čínského nového roku). V Rusku problémy s právy akcionářů vyvažuje výjimečně nízká valuace akcií. Vedle toho Brazílie a Indie drží politiku zaměřenou na trh. Co je však nejdůležitější, současný pokles komodit podle nás nepředstavuje dlouhodobý trend.

 

Případ růstu rozvíjejících se trhů

Navzdory nedávné zdrženlivosti v otázce krátkodobého výhledu růstu HDP světové ekonomiky, stále očekáváme v tomto a příštích letech re-akceleraci světové ekonomiky. Očekáváme také, že ekonomický růst rozvíjejících se zemí předčí ekonomický růst v rozvinutých zemí. Ekonomický růst v rozvíjejících se zemích bude podle nás natolik silný, že pravděpodobně způsobí zvýšenou poptávku po komoditách a podpoří profitabilitu a valuaci místních firem. Industrializace a urbanizace v rozvíjejících se zemích a s nimi spojená zvýšená poptávka po komoditách by pak logicky měla vyústit v rostoucí ceny komodit.

Komodity, vývozy a investice do infrastruktury by mohly být i nadále motorem růstu v celé řadě rozvíjejících se zemí. Tento růst pak bude pravděpodobně tvořen z čím dál tím větší části domácí poptávkou. Rostoucí bohatství obyvatel vytváří v těchto zemích střední třídu, která podněcuje další ekonomickou aktivitu. Rozvíjející se země pak také vykazují menší zadlužení domácností než je běžné v rozvinutých zemích a disponují také příznivější demografickou strukturou s podstatnou částí populace nacházející se v produktivním věku. Dokonce i na trhu jako je Čína, kde je demografie méně příznivá, produktivita roste z přesunu od zemědělství do výroby a služeb.

 

Frontier markets jsou „emerging markets budoucnosti“

Frontier Markets se v minulosti těšily ze silného růstu z nízké základny. Nerostné bohatství, dostupnost snadných růstů hnaných tržními reformami a technologický pokrok v těchto zemích se stále relativně nízkými mzdovými náklady, to bylo „tajemství“ dosavadního úspěchu frontier markets. Tyto země jsou v porovnání s vyspělejšími emerging markets, relativně neprozkoumané a my věříme, že by nedostatek tohoto poznání mohl vést k anomáliím v ocenění akcií. Investiční příležitosti nacházíme na frontier markets po celém světě, obzvláště zajímavá je pro nás však Afrika, investiční destinace, ke které hledíme se skutečně velkým zájmem.

 

Čtěte články o investování na PenizeNAVIC.cz: http://www.penizenavic.cz/investovani

 

Ano, zůstáváme si vědomi rizik spojených s těmito trhy, jež jsou způsobeny křehkostí světové ekonomiky, zadlužením vyspělých zemí a celého počtu geopolitických rizik (zejména v Koreji, Jihočínském Moři a Blízkém Východě). Makroekonomická data jsou součástí našeho investičního výzkumu, naším hlavním záměrem je však budovat portfolio z akcií, které jsou podle našeho výzkumu obchodovány, v porovnání s jejich dlouhodobým potenciálem, za nízké ceny.

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved.
Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2013/06/07/emerging-markets-mid-year-pulse-check/

Tyto zprávy pro vás vytváří Penízenavíc.cz.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

27.06.2014M. Mobius: Hledání nigerijských hodnot Research (Penizenavic.cz)
26.06.2014M. Mobius: Nigérie – africký gigant Research (Penizenavic.cz)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688