Partners (Partners)
Finanční rady  |  24.06.2013 15:22:10

Aleš Tůma: Příšerky s.r.o. - zaručeně výhodná investice?

Aleš Tůma, investiční analytik Partners

Novela zákona v roce 2012 výrazně zjednodušila vydávání dluhopisů. Z pohledu snižování byrokratické zátěže skvělá zpráva. Investoři by ale měli mnohem bedlivěji studovat, co se vlastně chystají koupit.

V závěru loňského roku firmy využívaly mj. končící daňové výhody pro dluhopisy s korunovou nominální hodnotou a na trhu se objevila řada nových emisí. Z těch mediálně známějších jmenujme třeba Leo Express. Teď se zdá, že se spouští další vlna. Zájem firem podpořilo, že se v určitých případech nemusí zatěžovat sepisováním sáhodlouhého prospektu emise a postačí stručné emisní podmínky.

Rozhodně nepatřím mezi příznivce všemožných regulací a omezení byrokracie je chvályhodné. Firmy budou mít o něco snadnější přístup k financování, což je koneckonců dobře i z makroekonomického pohledu. Zároveň to ovšem vytváří nová rizika pro investory. Některé z nových emisí na trhu jsou totiž poněkud bizarní.

Prověřte si historii společnosti

Uveďme jako příklad jistou úvěrovou společnost, která nabízí pětileté dluhopisy s fixní sazbou 6 %.

Emisní podmínky mlčí o hospodaření firmy, je tedy třeba zapátrat v obchodním rejstříku. Společnost ovšem vznikla teprve v roce 2011 a hospodaření za rok 2012 zatím v OR nezveřejnila. Firma se zabývá poskytováním nebankovních půjček, a to ne jen tak ledajakých, ale rychlých on-line půjček s RPSN od lidových 3752 procent až po stěží uvěřitelných 23 236 procent (dlužník si půjčí 2000 a za 16 dní vrací 2540 ). Sazby jsou přehledně uvedeny na webu firmy a dlužníci vědí, do čeho jdou. Přesto tento typ podnikání nebudí zrovna důvěru. Eufemisticky řečeno.

Tedy rekapitulace: jde o malou společnost bez historie, bez informací o hospodaření, míře zadlužení před a po emisi dluhopisů atd., navíc v poměrně rizikovém oboru. Závazky z dluhopisů také nejsou kryty žádným zajištěním.

Odpovídá tedy sazba 6 % p.a., podstoupenému riziku, když si za podobné sazby půjčovaly i zavedenější, větší a transparentnější firmy? Zřejmě ani zdaleka.

Diverzifikace jako záchranná brzda

I v případě solidnějších nabídek by investoři neměli zapomínat na diverzifikaci. A také na nízkou likviditu investice. Sekundární trh s dluhopisy je v ČR polomrtvý a pro malé emise to platí dvojnásob. V případě potřeby se může podařit dluhopis prodat jen s velkými náklady, případně vůbec. Je tedy vhodné počítat s držením do splatnosti.


Ještě k šestiprocentním úrokům - srovnatelný nebo dokonce vyšší výnos do splatnosti nabízejí i fondy zaměřené na high-yield dluhopisy. Kreditní riziko je tu samozřejmě také, ale fondy jsou diverzifikované mezi desítky, někdy i stovky firem. Krach jednoho emitenta tedy má zanedbatelný dopad na hodnotu investice. Výběr a analýzu hospodaření emitentů navíc mají na starosti profesionálové.

Takové fondy se mírou svojí kolísavosti blíží akciím. V případě zmíněného dluhopisu kolísání investor nevidí, protože neexistuje tržní cena. Jenže to zdaleka neznamená, že to není riziková investice. Právě naopak.

Logo PartnersPartners se v roce 2009 stali největší finančně-poradenskou firmou v České republice a v roce 2012 překročil provizní obrat společnosti 1,45 miliardy korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners Media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou a Davidem Kučerou publikují v předních českých médiích i na finančním webu Finmag.cz a portálu Peníze.cz. Od roku 2008 do konce roku 2010 se vybraní poradci účastnili pořadu České televize Krotitelé dluhů. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners zkrátka znamená: "Finanční poradenství jinak". Vice na www.partners.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 13:15  Rozšiřujeme nabídku ETF: AI, Indie, obrana a další Marek Pokorný (Portu)
Út   8:00  Před koupí nemovitosti pečlivě kontrolujte rezervační smlouvu Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Po 11:39  Jak vybrat správný rekvalifikační kurz: Průvodce pro začátečníky Tereza Drbohlavová (RekvalifikacniKurzy.cz)
Po 11:09  Jak kombinovat rekvalifikační kurzy s plným pracovním úvazkem? Zuzana Dubová (RekvalifikacniKurzy.cz)
Po   0:00  Invalidní důchod lze získat na jakoukoliv nemoc Petr Holub (MojeNebankovka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688