Marek Hatlapatka (Cyrrus)
Okénko investora  |  04.09.2012 18:43:14

Průmyslová (ne)aktivita ve světě varováním pro investory

Zatímco se investoři soustředí především na řešení evropské dluhové krize, vyšla v posledních dnech srpnová data o aktivitě v průmyslu (indexy PMI resp. ISM) ve všech třech pro globální ekonomiku klíčových regionech: v USA, eurozóně a Číně. První z čísel, to evropské, asi už nikoho na trhu příliš šokovat nemůže. To, že zůstáváme hluboko pod hranicí oddělující konjunkturu od kontrakce (tj. 50 bodů), platí již několik měsíců. Povzbudivé alespoň je, že se index PMI už nezhoršuje, pouze stagnuje na nízké úrovni. Špatná situace v Evropě však má stále reálnější dopady na další ekonomiky včetně čínské a americké.

Čínská data jasně ukazují, že oslabování ekonomiky nelze brát na lehkou váhu. PMI v průmyslu se ocitlo pod padesátibodovou hranicí, teprve podruhé od února 2009. Ten první případ se vyskytl vloni v listopadu, byl nicméně jen ojedinělou epizodou. Tentokrát ale vše vypadá jinak. Minimálně tak lze soudit z dílčích dat, která byla k PMI v Číně zveřejněna: například index nových objednávek je nyní nejnižší za celé tři a půl roku pokrizového oživení. Z detailních čísel je jasně patrné, jak moc chybí evropská poptávka a v tomto směru nelze očekávat žádné brzké zlepšení. Ano, jak už bývá v poslední době zvykem, každé špatné makro je doprovázeno zvýšením očekáváním investorů, že příslušné měnové či fiskální autority zasáhnou.

Je ale reálné očekávat nyní v Číně podobně razantní akci, jaké jsme se dočkali na začátku roku 2009? Tehdy byla situace jasná: propady ekonomických ukazatelů byly extrémně hluboké a měly poměrně rychlý vliv na trh práce. Právě ten nicméně nyní zatím v Číně nevykazuje viditelné problémy takového charakteru, aby přesvědčily k razantní akci čínskou vládu a centrální banku. Navíc stimuly z před tří let vedly k nárůstu problémů na nemovitostním trhu a strašák inflace a splasknutí real-estate bubliny čínským orgánům do značné míry svazují ruce. Navíc, slabá poptávka po úvěrech znamená, že dosud používané nástroje čínské měnové politiky, směřující na úvěrovou expanzi, by zřejmě nyní nebyla dostatečně účinná.

A do třetice USA: tam se index ISM v průmyslu drží pod padesátibodovou hranicí již třetí měsíc, přičemž subindexy nových objednávek i zaměstnanosti dosáhly za srpen nejnižších hodnot od roku 2009. Nyní jsme tedy v situaci, kdy jsou všechny tři zmíněné ekonomiky pod 50 b. hranicí. Taková situace tady byla naposledy v únoru 2009, v době nejhorší fáze finanční a ekonomické krize. Několik makroekonomických čísel, zveřejněných během léta, dávalo naději, že se snad bude opakovat loňský scénář, kdy po slabším létě následovalo opět globální ekonomické oživení. Čerstvá data z průmyslu tento optimistický pohled nepodporují. A co musí investory znervózňovat nejvíce, je již poměrně značně vyčerpaný arsenál zbraní, které mají centrální banky - zvláště rozvinutých ekonomik - ještě k dispozici. Již však nelze popřít, že situace globální ekonomiky je nejvážnější za celou dobu od finanční krize. Podpůrné akce ECB, Fedu a čínské centrální banky jsou tedy podmínkou nutnou k odvrácení globální recese. Zda budou podmínkou dostačující, to je s velkým otazníkem.

Marek Hatlapatka (1978)

Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.

Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688