TNBiz (TN.cz)
Investice  |  03.08.2012 10:30:05

Analytici: Letošní tržby obchodníků odrážejí úsporný režim většiny českých domácností

PRAHA (MEDIAFAX) - Většina českých domácností začala během prvního pololetí letošního roku výrazně šetřit v návaznosti na špatnou ekonomickou situaci. Tomu odpovídají i tržby obchodníků ve sledovaném období, uvedli v pátek analytici oslovení agenturou Mediafax v návaznosti na čtvrtletní výsledky maloobchodu v ČR.

"Lidé vzhledem k prodlužující se ekonomické nejistotě omezili nákupy a preferují levnější alternativy u většiny zboží. Z toho těží zejména v případě elektroniky, sportovních potřeb či vybavení domácnosti internetoví prodejci, jejichž obchodní model dovoluje srážet ceny více, než dokáže většina kamenných prodejců," uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

Letošní rok se výrazně šetří u potravin, jejichž prodejcům dlouhodobě klesají meziročně tržby. Podobný scénář je podle něj pravděpodobný i pro zbytek roku. Teprve pozitivnější výhled na příští rok a oživení trhu práce opět více otevřou peněženky spotřebitelů. "Během léta sice spotřebitelé u mnohého sortimentu úspěšně vyprazdňují regály díky výrazným slevám, ale marže, a tedy i zisky obchodníků, tím trpí," zakončil Kulhavý.

Podle analytika skupiny Citfin Jiřího Šimka se na vývoji tržeb nadále projevuje šetření spotřebitelů a fakt, že kvůli inflaci stále klesají reálné mzdy. "Nezaměstnanost se nadále drží nad osmi procenty a s jejím poklesem nelze počítat. V úsporách pokračuje i stát. Spotřebitele omezují v nákupech i nepříliš radostné vyhlídky do budoucna. Letos zřejmě čeká českou ekonomiku pokles a ani pro příští rok nelze čekat s výraznějším růstem," doplnil Šimek s tím, že další hrozbou kazící náladu spotřebitelů je vývoj v eurozóně.

Hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek je přesvědčený, že spotřební výdaje evidentně nepřispěly k růstu HDP ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Poptávka podle něho zůstává slabá a růst mezd patrně ještě více zpomalil, což naznačují data o inkasu daní a sociálního pojistného.

Podle ekonoma Marka jsou navíc lidé stále opatrnější, což se projevuje jak zvýšením míry úspor, tak poklesem objemu spotřebitelských úvěrů. "Mezi novými ekonomickými zprávami ze světa převažují negativní informace. Za celý letošní rok počítáme s poklesem maloobchodních tržeb o 0,5 až 1,0 procenta," odhadl Marek.

Za celé druhé čtvrtletí 2012 se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu snížily reálně meziročně o 2,4 procenta (ve druhém čtvrtletí 2012 bylo o dva pracovní dny méně), v tom v motoristickém segmentu o 4,2 procenta a v samotném maloobchodě (včetně prodeje pohonných hmot) o 1,5 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží stagnovaly, za pohonné hmoty a potraviny klesly (o 4,2 procenta, respektive o 2,6 procenta).

Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688