Josef Kvarda (HighSky)
Okénko investora  |  01.06.2012 10:26:37

Americký dolar a politika dolaru - náhodná souvislost?

Americký dolar jako měna a symbol hlavního ekonomického, obchodního, finančního a politického centra světa a lokomotivy globálních hospodářských cyklů a trendů figuruje v nejlikvidnějších a nejoblíbenějších světových trzích. Transakce s dolarem představují zhruba 85 % celkového objemu.

Dolar je ovlivňován  celou řadou ekonomických a finančních faktorů. V posledních čtvrtletích je dolar na vzestupu zejména kvůli dvěma důvodům. Prvním je, že dluhová krize eurozóny rozkládá ekonomické základy eura, hlavního konkurenta dolaru a ten se tak stává poněkud paradoxně vzhledem k jiným strukturálním potížím americké ekonomiky, měnou jistoty. Druhým důvodem je, že ekonomika USA, přes smíšená čísla posledních týdnů, stále vykazuje lepší výkonnost, než hospodářství jiných hlavních světových center: eurozóny nebo Japonska. Velkou roli hraje jiný, neméně důležitý aspekt vývoje dlouhodobého trendu amerického dolaru - kursová politika ministerstva financí USA.

Ministerstvo financí Spojených států je v koordinaci s Fedem zodpovědné za kursovou politiku. V posledních dvou dekádách měly přání a vize amerického ministerstva financí na trhy zásadní vliv. V polovině devadesátých let minulého století byla poprvé představena "Politika silného dolaru" ministrem financí Robertem Rubinem a následně byla potvrzována i jeho následovníkem ve funkci, Lawrencem Summersem. Hlavním předpokladem měly být zájmy USA a světa,  cílem pak redukce růstu výnosů amerických státních dluhopisů a tlumení inflačních nebezpečí. Dolar ze dna v roce 1995 do roku 2002 značně posílil také díky robustní ekonomice, silnému růstu produktivity práce, atraktivním investičním příležitostem a vysokým úrokovým sazbám

Na počátku nové dekády již ovšem nová republikánská vláda Spojených států, kvůli slábnoucí ekonomice, pod tíhou teroristických úderů, po prasknutí bubliny akciových trhů, korporátních selháních typu Enron či WorldCom, růstu deficitu obchodní bilance a nespokojenosti exportní lobby, čelila tlakům otočit kormidlem kursové politiky. Nová potřeba slabé měny nicméně vyžaduje chytrý politický marketing. Za prvé, žádný prezident Spojených států nestojí o to být prezidentem slabého dolaru. Za druhé, prudké oslabení měny by vedlo k nežádoucím efektům na finančních trzích a v ekonomice.

Na první pohled pouze kosmeticky upravená rétorika "Dolar je určován trhem" byla úspěšná. Měla na kurs dolaru klíčový vliv, když významně pomohla otočit jeho dlouhodobý trend. Trh časem dobře vycítil záměry architektů kursové politiky dolaru a dolar soustavně úvodní dekádu milénia slábnul. To co se nepovedlo světovým hlavním centrálním bankám na podzim roku 2000, totiž intervencemi zastavit oslabování eura, dokázaly mimo jiné Spojené státy změnou kursové mantry.

Ne náhodou jsou vyjádření vedoucích představitelů USA, počínaje prezidentem a konče funkcionáři ministerstva financí, bedlivě sledována. Ne náhodou je vyjádření podpory dolaru současného ministra financí Geithnera, z počátku této dekády, provázeno jeho posilováním. Ne náhodou je znalost kursové politiky dolaru pro investory velmi důležitá. 

Ing. Josef Kvarda

analytik společnosti HighSky Brokers, a.s.

Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě, obor národohospodářství. Působil jako analytik ve společnosti ATLANTIK finanční trhy, kde se zabýval makroekonomickými analýzami a projekcemi hlavních světových ekonomik a finančních trhů, zejména měn. Od ledna 2012 pracuje jako analytik ve společnosti HighSky Brokers a pokrývá forexové a komoditní trhy. Rovněž se specializuje na světovou a domácí makroekonomickou situaci. Pravidelně přednáší o finančních trzích a fundamentální analýze na seminářích pro veřejnost. Součástí jeho analytické práce je také poskytování informací a komentářů.

O SPOLEČNOSTI
Společnost HighSky Brokers, a.s. je prvním obchodníkem s cennými papíry na českém trhu, který svým klientům poskytuje možnost obchodovat měny, komodity, akciové indexy a dluhopisy prostřednictvím nové obchodní platformy MetaTrader 5. Tuto platformu využívá jako jeden z prvních i v Evropě. Společnost vznikla v roce 2010 a disponuje licencí České národní banky. Základní kapitál společnosti činí 37, 5 milionů korun.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688