Okénko investora  |  28.05.2012 10:33:26

Větší hrozbou než Řecko může být pro svět zpomalení ekonomického růstu v Číně

Aktuální situace v Řecku není pro členy společné měnové unie nikterak pozitivní a to zejména pro Německo, které dosud vynaložilo nejvíce finančních prostředků na záchranu společné Euro-měny.

 

Všichni si kladou otázku, co se stane v případě vystoupení Řeckaeurozóny a jestli se tento trend přesune i do dalších problematických zemí tzv. PIIGS a povede následně k rozpadu jednotné měnové unie.

 

Podle mnoha ekonomů je problém Řecka zanedbatelný ve srovnání s tím, jak moc ovlivní pomalejší růst čínské ekonomiky globální ekonomiku.  Čína je momentálně největším kontributorem celosvětového růstu. Podle mezinárodního měnového fondu bude Čína v období 2010 – 2013 přispívat ke globálnímu růstu nemálo, a to 31%.

 

Číně samotné není její současný ekonomický vývoj lhostejný. Nedávno jsme právě mohli být svědky dalšího měnového uvolnění ze strany čínské centrální banky, když v průběhu 6 měsíců  potřetí po sobě snížila povinné minimální bankovní rezervy, a předpokládá se, že v průběhu tohoto roku nás ještě další snižování PMR čeká. Expanzivní měnová politika kromě toho, že zvyšuje množství peněz v oběhu, tlačí na oslabení Yuan-u, čímž je čínské zboží konkurenceschopnější, což následně podporuje -  pro Čínu důležitý export.  Jak moc monetární stimuly podpoří čínskou ekonomiku, je momentálně nejisté. Otázkou je, kam půjdou tyto dodatečné peníze. Přirozeně pro ekonomiku je nejlepší, když jsou alokované do reálných dlouhodobých aktiv a ne do těch spekulativních. Už dnes se ale objevují indikace, že monetární stimuly nebudou dostatečné a vláda bude muset podpořit ekonomiku i pomocí fiskálních nástrojů. Státní podpora by se mohla projevit v podobě investic do infrastruktury, podpoře sociálního bydlení, snižováním daní a následné podpoře spotřeby.

 

Čínské HDP v 1. kvartálu tohoto roku vzrostlo o 8.1 %. Takovýto růst produktu by jim mohla závidět kterákoliv země. Na druhé straně je to nejpomalejší tempo růstu za poslední tři roky. Na druhé straně někteří tvrdí, že Čína neuvádí úplně pravdivé údaje a že toto číslo je ve skutečnosti ještě menši, což indikují klesající údaje o elektrické spotřebě a objemech nákladní přepravy.

 

Pokles čínské ekonomiky jako největšího importéra komodit nejvíce ucítí ekonomiky, které jsou založeny na exportu komodit, což je hlavně Austrálie, Brazílie, Kanada a Indonésie. Měny těchto zemí by mohly následně dále oslabovat pod tlakem výprodejů.

Michala Moravcová

Michala Moravcová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor Finance. Působila ve společnosti WOOD & Company v Praze, kde pracovala jako trader na akciových trzích. Specializovala se zejména na trhy střední a východní Evropy. Momentálně pracuje jako analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Součástí její práce je analýza domácí i zahraniční makroekonomické situace a její vliv na finanční trhy, zejména na forex. Věnuje se ekonomickému vzdělávaní veřejnosti a publikaci ekonomických článků.

Logo BossaSpolečnost BOSSA je stabilním obchodníkem s cennými papíry, který se v evropském hospodářském prostoru pohybuje již 17 let. Za dobu své existence se dočkala mnohých ocenění. Např. časopisem Forbes byla několikrát označena za brokera roku a to zejména na svém domácím - polském trhu. Od roku 2012 vstupuje také na trh český, kde může své klienty oslovit obchodní platformou Metatrader 4 pro PC i mobilní zařízení, kamennou pobočkou v centru Prahy, technickou podporou i zpravodajstvím v českém jazyce, stejně tak strukturovaným systémem bezplatného vzdělávání, které zajišťuje tým zkušených odborníků i mnohaletých traderů.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688