Akcieatrhy (Akcieatrhy.cz)
Finance  |  03.10.2011 14:15:34

Co dělat při poklesu trhů?

Akciové trhy Českou republiku nevyjímaje udržují z dlouhodobého hlediska růstový trend. Přesto korekce trhu, jaké právě jsme (byli) svědky, vyvolává obavy drobných investorů a otázku: Co dělat při poklesu? Základní odpověď je vždy stejná: zachovejte chladnou hlavu a zůstaňte v klidu.

1. Sledujte dlouhodobý horizont. Individuální investor s delším horizontem by se měl zaměřovat na dlouhodobé investice, směřující k trvalému zhodnocovánímajetku a jeho ochraně proti inflaci. Dokrátkodobých spekulací by se měli pouštět je profesionálové, kteří jsouna trhu jako anebo doopravdy doma. Ostatní by neměli investovat do
akcií a akciových fondů na kratšídobu než tři roky.

2. Krátkodobé výkyvy jsou normální. Pokud přijmete takový postoj za svůj, nemusí vás znepokojovat, dojde-li k dočasnému přerušení dlouhodobého růstového trendu burzy. Pokles trhu považujme raději za neoddělitelnou součást investování, součást rizika investorů. Každá korekce se přežene, záleží jen na její délce a hloubce. Burzovní statistik ukazují, že trhy přibližně 2/3 času rostou a třetinu klesají. Závažnější korekce ústící v medvědí trh mívají dlouhodobější příčiny např. v ekonomice s dopadem na ziskovost firem. Korekce bývají často vyvolány technickými příčinami. Někdy krátkodobí investoři prostě jen vybírají zisky. V určitých fázích růstu trhu mohou být reakce na negativní zprávy přehnané a trh zpravidla pokles po pár týdnech nebo měsících sám vyrovná.
 

3. Řekněte si, proč investujete. Ještě než vůbec začnete investovat, měli byste si ujasnit své cíle. Dlouhodobá motivace pro investování existuje. Při očekávané inflaci v letech 2011 a 2012 na úrovni okolo 2 % a současném nízkém úročení a zdanění výnosů spořících účtů, ztrácí vaše peníze v bance pomalu na hodnotě. Řekněte si,zda jen chcete nechat své úspory vydělávat nebo například investujete s konkrétním časovým horizontem. V obou případech je na místě výběr osobní investiční strategie na "míru" a pravidelné investování.

4. Když si chcete hrát, pak raději jen s kusem portfolia. Omezte svoji burzovní hru na část peněz, u kterých vás případná ztráta nebude bolet. Pokud investujete proto, že věříte růstu určitého oboru či teritoria pak pro tuto nadějnou „sázku“ vyhraďte část svého portfolia, ale nezapomeňte na celkovou diverzifikaci. Růstový region světové ekonomiky nebo její sektor může mít kouzlo, stejně tak se můžete splést a s horkým kandidátem narůst se spálit. V posledních čtyřech letech rostly světové burzy v průměru o 7-10% ročně. Ve stejné době přinášely rozvíjející se trhy v Asii, Latinské Americe i Evropě roční výnosy 30-40 %, sektor energií, stavebních materiálů přibližně 25 %. Mezi lety 2001-2002 bohužel klesal o stejné procento ročně sektor biotechnologií ne biotechnologických společností.

5. Neměňte názory ve vteřinách. Nezáleží na tom, jak optimistický nebo pesimistický článek jste zrovna přečetli. Je důležité, aby se potom člověk nenechal krátkodobým výkyvem zviklat. Jednou z nejhorších chyb je začít rychle měnit názor a přecházet k těm titulům, které právě vydělávají. Často takový investor zjistí, že se potenciál těchto akcií vyčerpal právě v okamžiku, kdy je nakoupil. A jeho původní (v tu chvíli již bývalá) investice začala stoupat. Při poklesu akcií na trzích odolejte pokušení vše prodat a utéct do„bezpečí“ běžných účtů. V akciích byste měli mít dlouhodobě promyšlené procento majetku, které se aktivně nemění v závislosti na aktuálním očekávání trhu.

6. Při zpomalení sledujte, co je stabilní. Pokud nechcete tolik riskovat v celém spektru akcií, nemusíte z nich úplně odcházet pouvažujte o tzv. defenzivních akciových titulech. Můžete investovat do oborů,u nichž je výkonnost méně závislá na ekonomickém cyklu. Mezi ně patří např. zboží běžné denní potřeby, léky a zdravotnictví či potravinářství. Investovat lze i do fondů, které si vybírají akcie velkých společností vyplácející vysoké dividendy. Ty fondům zajišťují výnosy i při stagnaci trhů.

7. Vyberte si několik „investičních guru“, kterým věříte. S těmi se raďte, čtěte a sledujte jejich názory ohledně vývoje na kapitálových trzích a očekávání směrem do budoucnosti. Jak poznáte, komu věřit? Dobrý a kvalitní investiční rádce působí na trhu dlouhodobě. Užil si na trzích nejen slunečné dny, ale také prudké bouřky. Nestrčí hlavu do písku ani v obtížných dobách,stojí za ním kvalitní investiční výsledky a často řada prestižních ocenění.

ING Investment Management www.penizenavic.cz
 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688