TNBiz (TN.cz)
Finance  |  15.06.2011 13:55:13

Conseq: Řecko své dluhové problémy neustojí, státní bankrot bude nevyhnutelný (15.6.2011)

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Řecko v dlouhodobém horizontu své dluhové problémy neustojí a nějaká forma restrukturalizace či státního bankrotu bude nevyhnutelná. Uvedli to ve středu zástupci společnosti Conseq Investment Management.

"Řecko v dlouhodobém horizontu své dluhové problémy neustojí a nějaká forma restrukturalizace či státního bankrotu bude nevyhnutelná. Snahy evropských politiků vnímáme spíše jako snahu o získání času pro ty ostatní země, jako jsou například Portugalsko nebo Irsko, kde jsou šance na přestání problémů nepoměrně vyšší," uvedl Lukáš Vácha, obchodní ředitel společnosti Conseq Investment Management.

Problémové Řecko je podle společnosti Conseq Investment Management evidentně insolventní. Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) by měl podle portfolio manažera Conseq Investment Management Michala Stupavského na konci roku dosáhnout 160 procent HDP.

"Řecko není vlastními silami schopno svůj dluh standardním způsobem splatit. Tržní ceny řeckých dluhopisů nyní reflektují absolutní přesvědčení investorů, že k defaultu či restrukturalizaci dojde. Například desetiletý řecký dluhopis se momentálně obchoduje za přibližně 50 procent nominální hodnoty. Tzv. haircut již tržní ceny jasně reflektují," upozornil Stupavský.

Pojistky na pojištění proti defaultu Řecka, tzv. deriváty credit-default swaps s pětiletou splatností (CDS) jsou podle něj na historickém maximu 1520 bazických bodů.

Krátkodobé řešení se řeckého problému se už rýsuje. Představitelé Evropské unie se totiž na konci prvního červnového týdne dohodli na dalším záchranném plánu. Momentálně se uvažuje o částce kolem 100 miliard eur (cca 2,4 bil. ). Řecký premiér George Papandreu na oplátku souhlasil s dalšími úspornými opatřeními ve výši 78 miliard eur.

"Je tu také snaha evropských politiků o to, aby se ta krize a tyto problémy lavinovitě nešířily na další státy, jako je třeba Portugalsko a Irsko. Ty balíčky, o nichž se politici ohledně Řecka baví, jsou v podstatě kupováním si času," řekl Vácha.

V situaci Řecka je podle Váchy už každá rada drahá. Řecko podle něj matematicky není schopno začít šetřit tak rychle, aby se z těch problémů dostalo. "Jediný recept je začít generovat primární přebytky veřejných financí tak, aby se ta země byla schopna sama financovat. Oni neumí začít šetřit dostatečně rychle, aby už negenerovali další dluhy. Oni dokážou jen zpomalovat to tempo zadlužování," podotkl Vácha. Pokud dojde k nějaké restrukturalizaci, bude podle něj důvěra investorů značně ochromená. Je tak otázkou, jak se k tomu investoři postaví.

Zásadním problémem pro Řecko i pro Mezinárodní měnový fond (MMF), který se na finanční pomoci Řecku podílí, je nyní podle Stupavského to, že země nemá přístup na finanční trhy. Směrnice MMF přitom vyžadují, aby země, která má získat půjčku, měla na příštích 12 měsíců zajištěno financování.

"A protože se dá s velkou pravděpodobností očekávat, že se přístup Řecka na finanční trhy neobnoví ani v příštím roce, MMF nemůže další tranši pomoci poskytnout. Proto musela s dalšími finančními prostředky přispěchat Evropská unie," uvedl Stupavský s tím, že cílem je zabránit přímému krachu Řecka.

"Investoři se nicméně mohou ptát, proč oddalovat něco, co je stejně nevyhnutelné. Odpovědí jsou dva faktory. Složitá dluhová situace dalších periferních států eurozóny a zranitelný evropský bankovní systém. Další evropské země jako Irsko a Portugalsko totiž potřebují čas, aby se s pomocí záchranných plánů ze své dluhové krize v průběhu příštích let dostaly," vysvětlil Stupavský.

Rovněž evropský bankovní sektor podle něj není schopen náhlý bankrot Řecka unést. Podle analytiků britské Barclays Capital totiž expozice evropských bank Řecko na konci roku 2010 činila 162 miliard dolarů (zhruba 2,7 bilionu ). Evropské banky by v případě řeckého bankrotu zaznamenaly významné ztráty a nutnost jejich další rekapitalizace by se opět dostala na první místo.

"Default Řecka je nevyhnutelný, řecký čuník na porážku rozhodně půjde. V současné době jde především o to, aby byl tento proces umazání řeckého dluhu rozprostřen do dlouhého časového období. Tímto postupným procesem by se mělo zabránit případné eskalaci krátkodobé nervozity a turbulencím na finančních trzích. Zdraví evropských bank je pro pokračování procesu ekonomického oživení a regenerace zásadní," upozornil Stupavský.

(Ke zprávě vydává agentura Mediafax foto)

Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688