TNBiz (TN.cz)
Reality  |  03.12.2010 01:35:05

E15: Bankéři předpovídají pokles cen nemovitostí

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Zatímco developeři a realitní kanceláře prohlašují, že pád cen realit je u konce, bankéři si to nemyslí, informuje páteční vydání deníku E15.

Podle šéfů tuzemských bank teprve přijde. „Pokles cen nemovitostí je do deseti procent, to není tak výrazné. Developeři, i když to neradi uslyší, budou muset s cenami pohnout, zvláště u starších neprodaných nemovitostí,“ řekl deníku E15 člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Další sestup cen čeká i šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman. Kromě toho, že příliš neporoste poptávka, bude podle něho na ceny tlačit zvýšený počet nucených dražeb. „Na trh se dostanou nemovitosti ze zástav nesplácených úvěrů, ty tam totiž všechny ještě nejsou,“ říká. Podle ministerstva pro místní rozvoj poskytly banky letos za tři čtvrtletí na hypotékách 60 miliard korun, což je meziročně o šest procent více.

„K boomu nákupu bytů nedošlo, hypoteční trh zažívá jen mírné oživení. Táhnou jej rekonstrukce, do nich míří velká část nových hypoték. Proto jsou developeři stále v problémech,“ dodal Hutla. Pokles přitom může být dost výrazný. „Můj osobní názor je: když se nyní v regionu nabízí byt za 1,4 milionu, hodnota, za niž by si našel kupce, je někde okolo milionu,“ uvedl Hutla. Banky navíc v objemu letos sjednaných hypoték vykazují také refinancované úvěry jako nové. Ve skutečnosti je tedy skutečně nových úvěrů výrazně méně. Podle údajů České národní banky činil celkový objem hypotečních úvěrů, které přidělily banky, koncem září 596 miliard korun. Za letošní rok jde o nárůst o 34 miliard. Z toho vyplývá, že skutečně nových úvěrů je jen polovina. To, že dražeb realit už přibývá, potvrzují statistiky. Například objem nedobrovolných dražeb letos proti loňskému roku vzrostl pětinásobně, a to ze 152 milionů korun více než na 800 milionů korun. ¨

Šéf dražební kanceláře Naxos Libor Nevšímal uvedl, že nárůst dražeb je způsoben především tím, že do aukce dávají nesplácené nemovitosti banky. „Nárůst počtu je ovlivňován především dražbami menších rezidenčních nemovitostí zajišťujících v převážné většině hypoteční úvěry, tedy rodinných domků a bytů,“ uvádí Nevšímal. Statistiky realitních kanceláří uvádějí průměrný pokles cen realit během hospodářské krize kolem deseti procent. Nicméně tyto údaje vycházejí z nabídkových cen. Podle zjištění katedry oceňování nemovitostí Bankovního institutu však činí rozdíl mezi nabízenou a skutečnou prodejní cenou bytů v průměru 23 procent. Pokles cen bytů je tedy ve skutečnosti vyšší. Nabízené a realizované ceny domů a stavebních pozemků se naopak téměř neliší.

Vojtech Kristen, kristen@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688