Finmag (Finmag)
Osobní finance  |  07.10.2010 14:16:46

Jaká penzijní reforma? Jen zamlžený průběžný systém!

Má být „soukromé spoření“ na důchod povinné? Vládní návrh důchodové reformy s tím počítá. Ona povinnost je však skvělým důkazem toho, že politici, byrokraté a případně i „odborníci“ z různých komisí jednoduše věří tomu, že jsou chytřejší, než my.

Položme si jednoduchou otázku: jaký je rozdíl mezi povinnými odvody do státního průběžného systému a povinnými odvody do soukromého fondu?

Odpověď je jednoduchá: principiálně žádný. A výnosově asi také moc velký rozdíl nebude.

To, že nám stát něco přikáže z pozice své moci, je samo o sobě důkazem toho, že nám stát nehodlá vrátit část naší vlastní svobody a odpovědnosti a radši „to vezme na sebe“. Rozhodne za nás, jako maminka nebo tatínek. De facto je přidání povinného pilíře jen vyvedením daňového výnosu mimo stát. Stát propůjčuje svoji moc penzijním fondům, které se tak začnou podílet na státním monopolu na naše stáří.

Naše stáří tak stále bude patřit státu, ne nám. Nic se nemění, jen se tomu všemu bude říkat trochu jinak.

Zákonem garantovaná dotace

V podstatě je pak fondům jedno, jestli bude stát nějakým způsobem regulovat jejich investiční portfolia. Regulace jim vadit rozhodně nebude – zákonem zaručená dotace miliard korun z našich kapes je ohromným lákadlem, který jen tak někdo neodmítne, jak jsme se v poslední době přesvědčili třeba u fotovoltaiky.

U povinných spoření je však obvykle možné investiční portfolio fondů silně regulováno: penzijní fondy mohou investovat silně konzervativně a do státních dluhopisů. Státní dluhopis je cenný papír, pomocí něhož si stát od někoho půjčí peníze na své fungování. Jinak řečeno se zaručí budoucími daňovými výnosy, že splatí nynější půjčku. Tedy že budoucí produktivní budou platit dnešní výdaje státu.

Pokud je na výnosechdluhopisů postaveno portfolio soukromého povinného spoření, znamená to, že budoucí produktivní budou platit důchod budoucím důchodcům. Tedy že produktivní budou skrze daně platit důchod neproduktivním.

Zamlžený průběžný systém. Nic jiného!

A já se ptám – jaký je principiální rozdíl mezi průběžným státním systémem a tímto povinným systémem? Nejde o nic jiného, než o zamlžený průběžný systém, na kterém participuje vedle státu i jím určená zvláštní kasta ze soukromého sektoru.

Povinné spoření má ještě jeden zajímavý efekt – regulací portfolia si stát zajišťuje „automatickou poptávku“ po vlastních dluhopisech. Jde o zdroj „levných peněz“, které zaplácnou případnou díru v rozpočtu.

Pokud máme k dispozici levné peníze, dochází ke špatným investicím. Princip je jednoduchý, stejný jako u inflace. Pak i kdyby soukromý sektor tvořili ti nejlepší a nejodpovědnější, tu bude stále stát, který svými špatnými investicemi placenými „levnými penězi“ z fondů zaseje záhon špatných investic. Je úsměvné, že právě špatné investice z levných peněz jsou jedním z rozhodujících faktorů způsobujících hospodářské krize, kvůli kterým se obvykle státy ještě více zadlužují. Vydávají dluhopisy, které si kupují nadotované penzijní fondy. Levné peníze tečou dál a stát „podporuje ekonomiku“ masivním zadlužováním.

Kruh špatných investic se uzavírá, boom a krach přichází znovu, cyklus se roztáčí.

Já se v žádném případě nestavím proti soukromému spoření. Naopak, plně ho podporuji. Dle mého by to však celé mělo vypadat trochu jinak.

Pokud skutečně chceme, aby nám stát nedělal tatíčka....

Dokončení článku najdete na http://www.finmag.cz/clanek/21942/

Tyto zprávy pro vás vytváří Finmag.cz.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688