TNBiz (TN.cz)
Ze světa  |  30.10.2009 15:01:02

Evropa čeká na Česko, aby mohla vybrat svého prezidenta

Mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Pokud český ústavní soud rozhodne ve prospěch Lisabonské smlouvy a prezident Václav Klaus ji podepíše, země Evropské unie se rychle pokusí vybrat prezidenta sedmadvacítky. Prohlásil to v pátek v Bruselu ministerský předseda Británie Gordon Brown, kterého cituje agentura Reuters.

"Nechceme nic brzdit. Pokud český ústavní soud rozhodne a Česká republika dokončí ratifikaci, budeme postupovat rychle," odpověděl Brown na tiskové konferenci na otázku, kdy unie rozhodne o svém prvním prezidentovi.

Funkci prezidenta (předsedy) Evropské rady zavádí Lisabonská smlouva. Prezident bude zastupovat unii a řídit její summity. Zvolí ho většinově zástupci členských států. Úřad bude zastávat dva a půl roku a zvolen může být maximálně na dvě období po sobě.

Debaty o prezidentovi se vedly během nynějšího summitu, ale jen na chodbách bruselského paláce Berlaymont, nikoli při vlastních jednáních - protože unie dosud nepřijala Lisabonskou smlouvu.

Švédové, kteří nyní unii předsedají, dali najevo, že budou tlačit na to, aby Lisabonská smlouva byla co nejdříve uvedena do praxe. Budou se také snažit, aby za jejich předsednictví, které končí v prosinci, byl zvolen unijní prezident.

Nejčastěji zmiňovaným kandidátem na tuto funkci je Tony Blair. Šestapadesátiletému labouristovi, který vládl Británii v letech 1997 až 2007, vyjadřuje jednoznačnou podporu italský premiér Silvio Berlusconi, který ho označuje za "dobrého přítele".

Blaira pokládá za dobrého kandidáta i německá kancléřka Angela Merkelová. Chtěla by však hlas pro něj podmínit tím, aby ministr zahraničí Evropské unie byl Němec.

Tonyho Blaira chválí i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nelíbí se mu však myšlenka, že by se prvním prezidentem unie stal politik ze země, která nepřijala euro.

"Byl by to výborný prezident," řekl v pátek o Blairovi na tiskové konferenci Brown. "Takto se o něm vyjádřili také další politici," dodal.

Španělé, Belgičané a Maďaři však v Bruselu namítli, že Británie stojí bokem evropského sjednocení, a proto by prezident z této země nebyl věrohodný. Proti Blairovi vyslovují námistky i členové socialistické skupiny Evropského parlamentu.

Na prestižní místo si dělají zálusk také další politici. Například lucemburský premiér Jaen-Claude Juncker či šéf nizozemské vlády Jan Peter Balkenende. Nikdo z nich však nedosahuje Blairova věhlasu.

Česká vláda se zatím k žádnému z kandidátů nevyjádřila.

Pavel Jégl, jegl@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688