Tiskové zprávy  |  22.10.2009 11:26:01

Jak mohou firmy ušetřit energii?

Praha 22. 10. 2009: Náklady na energii neustále rostou, přímo ovlivňují ceny výrobků a stále více rozhodují o zisku nebo ztrátě. Aktuální vývoj v energetickém hospodářství, jako např. zavedení obchodování s emisemi a liberalizace trhů, vyostřuje situaci a nutí k úsporám. Na tuto situaci reaguje i Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) se svým vzdělávacím kurzem Manažer pro energetiku (European EnergyManager), jehož třetí ročník bude zahájen na začátku roku 2010.

ČNOPK pořádá pravidelně na téma energetické efektivity workshopy a semináře a věnuje se tomuto tématu již několik let. ČNOPK nabízí od roku 2008 v České republice také vzdělávací kurz European EnergyManager. Tento kurz je v České republice akreditován MŠMT jako rekvalifikační kurz Manažer pro energetiku a probíhá podle učebních osnov vytvořených a vyzkoušených v Německu, které byly ve spolupráci s týmem expertů a docentů upraveny tak, aby odpovídaly českým specifikům,“ uvedla Mirjam Schwan, zástupkyně výkonného člena představenstva ČNOPK. Kurz je zařazen i do systému celoživotního vzdělávání členů České komory akreditovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Hlavním cílem celého projektu je jednak podpora úsporného zacházení s energií ve firmách a s tím spojené snižování nákladů a jednak přispění k ochraně klimatu.

Celý kurz, který probíhá při zaměstnání, trvá jeden rok. Během této doby absolvují účastníci 200 hodin výuky, která se skládá ze 132 hodin teoretické výuky a konkrétních příkladů výpočtů a 68 hodin samostudia, vypracování zadaných úkolů a individuálních konzultací s přednášejícími. Učební osnovy zahrnují energeticky efektivní technologie, jako např. zásobování teplem a rekuperace tepla, kogenerace, klimatizace a chlazení, technika stlačeného vzduchu a osvětlení nebo obnovitelné energie (solární energie a biomasa), a témata z energetického managementu (např. nákup a obchod s energiemi, obchodování s emisemi, ekonomická optimalizace, projektový management nebo financování projektů metodou EPC & EC). Po absolvování přednášek z celkem šestnácti odborných předmětů skládají účastníci písemnou zkoušku a vypracovávají závěrečné praktické práce. Vzhledem k tomu, že během celého kurzu je kladen důraz na spojení teorie s praxí, musí se i téma závěrečné práce vztahovat k problematice úspor energie v podniku, který zaměstnance do kurzu vyslal. Cílem závěrečné práce je konkrétní návrh řešení a vyčíslení úspor za energii, které realizace navrženého opatření vysílající organizaci nebo podniku přinese. Získané znalosti umožňují absolventům přihlásit se i ke státním zkouškám energetických auditorů na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Realizací závěrečných prací patnácti absolventů prvního ročníku kurzu by bylo možné ročně ušetřit 128 694 MWh a tím cca 122 milionů korun a snížit emise o 151 283 tun CO2. Téměř všechny závěrečné práce z prvního ročníku kurzu jsou nebo již byly realizovány. V roce 2008 byly zahájeny a zrealizovány hned čtyři projekty a do konce května 2009 byly ukončeny další dva. Šest dalších projektů je nyní ve fázi příprav a má být realizováno v roce 2010. Nejen výsledky závěrečných projektů a vysoký počet jejich realizací, ale i hodnocení samotných účastníků dokládají úspěšnost prvního ročníku kurzu. 94 procent z nich uvedlo, že program kurzu splnil jejich očekávání, obsah přednášek i kvalita docentů byly ohodnoceny známkou 1,5.

Na začátku letošního roku byl otevřen druhý ročník kurzu. Dalších patnáct účastníků má nyní za sebou teoretickou část, v současné době pracují na své závěrečné práci a v prosinci 2009 budou skládat závěrečnou zkoušku. Ve třetím ročníku, který bude zahájen na začátku roku 2010, jsou ještě volná místa.


O ČNOPK: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je s téměř 580 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v České republice. Podporuje vytváření obchodních vztahů mezi českými a německými firmami a zároveň se zasazuje v politice a u správních orgánů o podnikatelsky příznivé rámcové podmínky v České republice. ČNOPK patří do sítě německých zahraničních hospodářských komor (AHK) a německých obchodních a průmyslových komor (IHK); zastřešující organizací je Německý sněm obchodních a průmyslových komor (DIHK) v Berlíně.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

30.01.2024  Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee Pluxee Česká republika (Pluxee ČR)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688