TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  30.09.2009 08:02:14

Ústavní soud projedná návrh na posouzení Lisabonské smlouvy přednostně

Mediafax

BRNO (MEDIAFAX) - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský svolal v úterý mimořádné zasedání pléna, které odpoledne rozhodlo o tom, že návrh na posouzení Lisabonské smlouvy bude projednán přednostně. Agentuře Mediafax to řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

"Ústavní soud považuje návrh za mimořádně naléhavý. Bude proto projednán přednostně mimo pořadí,“ upřesnil generální sekretář. Zatím ale není znám přesný časový harmonogram, kdy se budou soudci návrhem zabývat. "To záleží na soudci zpravodaji, který bude znám ve středu," upřesnil Langášek.

Návrh na přednostní projednání mohli podat i samotní senátoři, ti však tuto možnost do své téměř 60 stránkové stížnosti nezahrnuli.

Senátoři, především z ODS, podali k Ústavnímu soudu již druhou ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu. Dokument zatím prošel oběma parlamentními komorami a čeká na podpis prezidenta, Česko patří spolu s Irskem mezi dvě poslední země EU, které smlouvu neratifikovaly.

"Doufám, že soud se zaměří na ta ustanovení, která napadáme," uvedl pro Mediafax senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který stížnost k soudu doručil. Oberfalzer podle svých slov nedokáže odhadnout, jak nález bude Ústavnímu soudu trvat, ale doufá, že ne déle, než dva měsíce.

Skupina senátorů, která Lisabonskou smlouvu napadla, očekává od Ústavního soudu posouzení toho, zda "nebude ratifikací Lisabonské smlouvy z Evropy stát". Přenášení pravomocí na jiný stát je totiž podle české ústavy nemožné. Senátoři také chtějí posouzení nové funkce Evropského soudního dvora, kterému se ratifikací dokumentu rozšíří pravomoci. "Chceme posouzení, zda potom nebude obejitelný český Ústavní soud," dodal Oberfalzer.

Lisabonská smlouva podle zastánců zvýší akceschopnost unie a umožní lépe podporovat hospodářský růst, zlepšovat sociální podmínky nebo zvyšovat bezpečnost. Kritici poukazují na to, že smlouva snižuje míru demokracie, když například přenáší některé pravomoci z národních parlamentů na Evropskou komisi. Snižuje rovněž počet záležitostí, v nichž mají státy právo veta.

Aby smlouva vstoupila v platnost, musejí dokument přijmout všechny státy sedmadvacítky. Irové ji loni odmítli v referendu, nyní pořádají nové referendum a to 2. října.

Michal Vanác, Adriena Růžičková, vanac@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688