Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  11.03.2009 09:32:45

ČR - HDP za 4Q08 byl revidován směrem dolu z 3,5 na 3,1% r/r

Čtvrtletní národní účty - 4. čtvrtletí 2008

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl ve 4. čtvrtletí meziročně o 0,7 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však klesl o 0,9 %. Za celý rok 2008 vzrostl HDP reálně o 3,1 %.

* * *
Výkonnost české ekonomiky, vyjádřená vývojem hrubého domácího produktu (HDP) očištěného o sezónnost a nestejný počet pracovních dní, vzrostla ve 4. čtvrtletí meziročně reálně o 0,7 %. Předběžný odhad HDP ze 13. února byl snížen o 0,3 procentního bodu (p.b.) zejména v důsledku informací o vývoji přidané hodnoty v bankovním a vládním sektoru, které v době předběžného odhadu nebyly k dispozici. Ve srovnání se 3. čtvrtletím HDP klesl o 0,9 % (mezičtvrtletní pokles HDP byl naposledy zaznamenán ve 3. čtvrtletí roku 1998).
 
Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů se po odstranění sezónních vlivů ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně snížila o 6 tis. osob (- 0,1 %), meziročně naopak o 16 tis. osob (+ 0,3 %) vzrostla.
 
V úhrnu za rok 2008 se HDP meziročně zvýšil o 3,1 %, tedy o 0,4 p.b. méně, než předpokládal předběžný odhad. Podle odhadu pracovalo loni v české ekonomice v průměru 5 268 tis. osob, což bylo o 61 tisíc, resp. 1,2 % více než v roce 2007.
 
Vývoj HDP ve stálých cenách v roce 2008 (v %)

Tab. Vývoj HDP ve stálých cenách v roce 2008 (v %) 

4. čtvrtletí (stálé ceny)
 
Hluboké globální změny, vyvolané finanční krizí, vyústily v posledním loňském čtvrtletí ve výrazně odlišný vývoj domácí ekonomiky ve srovnání s ukazateli za předchozí část roku. Navíc byly ukazatele tvorby a užití HDP v meziročním a mezičtvrtletním srovnání ovlivněny vysokou srovnávací základnou a také značně odlišným vývojem fondu pracovní doby ve 2. pololetí v porovnání se stejným obdobím roku 2007 (o 4 pracovní dny více ve třetím a o 2 pracovní dny méně ve čtvrtém čtvrtletí). To vše se projevilo v nezanedbatelných rozdílech sezónně očištěných a neočištěných ukazatelů. Pro odstranění vlivu zejména kalendářních variací byla proto použita situaci lépe vystihující metoda očišťování1).
 
Na nabídkové straně ekonomiky byl meziroční růst HDP o 0,7 % pozitivně ovlivněn zvýšením hrubé přidané hodnoty (HPH) ve stálých cenách o 1,1 %, naopak negativně působil pokles u daní z produktů (DPH a spotřebních daní) o 2,5 %.
Pozitivní příspěvek k růstu celkové HPH ve stálých cenách poskytlo ve 4. čtvrtletí odvětví zemědělství (včetně lesního a vodního hospodářství), v běžných cenách se však zvýšení HPH v tomto odvětví neprojevilo, neboť nárůst fyzického objemu produkce byl zcela kompenzován výrazným poklesem cen. HPH se zvýšila také v odvětví obchodu, oprav motorových vozidel a spotřebního zboží. Naopak pokles byl zaznamenán ve zpracovatelském průmyslu, v podnikatelských službách a v peněžnictví a pojišťovnictví.
 
Na růstu úhrnné poptávky se podílely především výdaje na konečnou spotřebu příspěvkem 1,2 p.b. a částečně i tvorba zásob (+ 0,5 p.b.), zatímco výsledek zahraničního obchodu, který byl v prvních třech čtvrtletích klíčovým zdrojem růstu, působil koncem roku negativně  (- 1,1 p.b.).
U celkových výdajů na konečnou spotřebu se na meziročním zvýšení o 1,7 % podílely především výdaje domácností (+ 2,8 %). Nadprůměrně zde ve stálých cenách vzrostly výdaje za potraviny, telekomunikační služby, osobní auta a pohonné hmoty.
Tvorba hrubého fixního kapitálu se zvýšila pouze o 0,3 %, když poměrně značný nárůst investic do strojního vybavení a dopravních prostředků byl téměř kompenzován propadem bytové výstavby. Zásoby se v průběhu 4. čtvrtletí sice snížily, ale pouze o 2,8 mld. (v běžných cenách, neočištěno o sezónní vlivy), což s ohledem na vyšší pokles ve stejném období roku 2007 (- 9,0 mld. ) přispělo k vývoji HDP pozitivně.
V zahraničním obchodě vývoz ani dovoz zboží nedosáhly úrovně roku 2007. Negativní příspěvek zahraničního obchoduvývoji HDP byl dán vyšším poklesem objemu zbožového vývozu (- 8,4 %) než dovozu (- 6,2 %).
 
Rok 2008 (stálé ceny)
 
Hrubý domácí produkt vzrostl v uplynulém roce podle odhadu meziročně reálně o 3,1 %, zatímco HPH se zvýšila o 3,5 %. Její přírůstek byl z necelých 40 % zajišťován meziročním zvýšením celkové zaměstnanosti a z více než 60 % růstem souhrnné produktivity práce. Nižší růst HDP než HPH byl způsoben poklesem daní z produktů.
 
Na nabídkové straně ekonomiky se na meziročním zvýšení celkové HPH podílela především odvětví obchodu (včetně prodeje pohonných hmot a oprav motorových vozidel) růstem o 15,3 %, což představovalo příspěvek k růstu HPH 1,9 p.b., zpracovatelského průmyslu (meziroční nárůst o 4,2 %, příspěvek k růstu HPH ve výši 1,2 p.b.) a zemědělství včetně lesního a vodního hospodářství (meziroční nárůst o 16,6 %, příspěvek k růstu HPH 0,4 p.b.). Meziroční pokles HPH ve stálých cenách byl zaznamenán ve stavebnictví a službách pro podnikatele.
 
Na poptávkové straně přispěly k růstu HDP výdaje na konečnou spotřebu (+ 1,5 p.b.) a zahraniční obchod (+ 1,9 p.b.). Negativně působila tvorba hrubého kapitálu (- 0,3 p.b.).
V rámci výdajů na konečnou spotřebu, které meziročně vzrostly o 2,2 %, se zvýšily především výdaje domácností (+ 2,9 %), výdaje vládních institucí vzrostly o 0,9 %.
Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně vyšší reálně o 3,1 %, když vzrostly především investice do dopravních prostředků (+ 14,6 %) a strojního vybavení (+ 8,7 %). Výrazný pokles byl zaznamenán u investic do obydlí (- 11,7 %). Zásoby rostly loni výrazně méně než v předchozím roce (v běžných cenách o 36,6 mld. roce 2008 proti 75,6 mld. roce 2007).
V zahraničním obchodě růst celkového vývozu (+ 6,5 %) předstihl nárůst dovozu, který byl meziročně vyšší o 4,4 %. Kladné saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se zvýšilo ze 180,9 mld. roce 2007 na 185,2 mld. roce 2008.
 
Hrubý domácí produkt v běžných cenách se v roce 2008 meziročně zvýšil o 4,9 % na 3 705,7 mld. . Úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem HDP vzrostla meziročně o 1,7 %.

* * *
 
Hrubý domácí produkt zemí EU 27 očištěný o vliv sezónnosti se podle odhadu Eurostatu ve 4. čtvrtletí 2008 meziročně snížil o 1,3 %. Ze zemí našich hlavních obchodních partnerů se v posledním loňském čtvrtletí HDP zvýšil na Slovensku o 2,7 %, v Polsku o 3,1 %, zatímco v Německu poklesl o 1,6 % a v Maďarsku o 1,0 %.

Zpráva s předběžnými údaji z 13.2.2009 -
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688