X-Trade Brokers  (X-Trade Brokers )
Akcie ve světě  |  30.06.2008 10:23:01

Obavy z prohlubující se krize stáhly akciové trhy dolů

Centrální banka Fed nepřekvapila svým rozhodnutím o nastavení úrokových sazeb, ale zklamala trhy následným vyjádřením. Averze k riziku na trzích výrazně vzrostla, akciové trhy se opět dočkaly výprodejů. Polská národní banka přitvrdila ve své měnové politice.

Nejočekávanější událostí minulého týdne bylo jednoznačně zasedání americké centrální banky, která dle očekávání trhu ponechala sazby nezměněny na 2,0%. Co se týče sazeb Fed nezklamal. Zklamání ovšem přišlo až v doplňujícím vyjádření, kde Fed udělal jen malý dětský krůček směrem ke zvyšování sazeb. Trh tak neuvěřil, že Fed opravdu chce a má odvahu v současné situaci zvyšovat úrokové sazby a dolar se propadl k euru oproti předchozímu týdnu asi 0,7% k 1,57 USD/EUR.

Propad amerického dolaru měl za následek růst ceny ropy, která si vytvořila nový rekord, když pokořila hranici 140 USD/barel. Ropa Brent se během pátečního odpoledne obchodovala dokonce za 142 USD/barel. Drahá ropa zhoršuje výhled na inflaci jak v USA tak jinde ve světě a zhoršuje také výhled na americkou ekonomiku. Důvodem růstu ceny ropy byla také hrozba Libye, země s největšími zásobami ropy v Africe, snížit produkci ropy v reakci na schválenou legislativu v USA ohledně terorismu.

Rostly také ceny ostatních komodit jako například zlata na 924 USD/unce v reakci na slabý dolar a drahou ropu, což je stejný důvod pro dosažení nových maxim ceny kukuřice a sojových bobů, které se používají pro výrobu biopaliv. Vzrostla také výrazně cena pšenice až na 9,44 USD/bušl.

Obchodování na trzích narušila také ve čtvrtek řada horších očekávání na výsledky jednotlivých finančních institucí, což prohloubilo obavy z mnohem větších odpisů bank, upuštění od vyplácení dividend a nutnosti navyšovat kapitál. Navíc naděje na zlepšení stavu americké ekonomiky v druhém pololetí se snižují se stále zvyšující se cenou ropy a přetrvávajícími dopady kreditní krize. Americký dolar může dále ztratit půdu pod nohama v tomto týdnu kvůli předpokládanému zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou a sníženou likviditou kolem Dne nezávislosti, který Američané slaví v pátek.

Akcie celosvětově v červených číslech

Akciové trhy se tak především v druhé polovině týdne celosvětově propadaly. Americký Nasdaq ztrácel v průběhu pátečního odpoledne od počátku týdne dokonce 4,2%, S&P 500 pak 2,6% a Dow Jones 3,4%. Britský FTSE 100 ztratil přibližně 2,4% a japonský Nikkei přibližně 1,4%. Index S&P se tak pohybuje na úrovních z března letošního roku, kdy situace celosvětově na trzích byla hodně špatná a americká centrální banka byla nucena reagovat prudkým snižováním úrokových sazeb.

Výprodeje na akciových trzích se nevyhnuly ani středoevropskému regionu. Index PX skončil týden nejhůře, poklesem přibližně o 4,9%. Budapešťský BUX ztratil jen 0,5% a polský WIG ztratil 3,4%.  Jde o výprodeje již čtvrtý týden v řadě.

Zvýšená averze k riziku pomohla jenu a švýcarskému franku

Růst averze k riziku tradičně pomáhá měnám používaných na financování investic, jako je japonský jen a švýcarský frank. Investoři tyto měny nakupují, aby mohli uzavřít své spekulativní rizikové pozice. Japonský jen posílil k dolaru přibližně o 1,1%, švýcarský frank asi o 1,5%, k euru pak respektive o 0,2% a 0,6%.

Koruna dále posiluje

Koruna si minulý týden připsala další zisky a během pátečního odpoledne se obchodovala pod 24 korunami za euro. Posílila tak v minulém týdnu asi o 0,8%, a to i přesto, že centrální banka sazby na svém pravidelném zasedání nezvedala a šance na další zvýšení sazeb se výrazněji nezvýšily. Základní úroková sazba tak dle očekávání zůstala nezměněna na 3,75%. Jako hlavní důvod ČNB uvedla silnou korunu.

Dále zasedala také centrální banka v Maďarsku, která proti očekávanému zvýšení ponechala sazby nezměněné na 8,50%. Forint přesto dokázal posílit a oslabení po oznámení rozhodnutí centrální banky bylo velice pomíjivé. Úrokové sazby jsou v Maďarsku stále nejvyšší v EU a centrální banka je připravena dále zvyšovat sazby, pokud by se inflační výhled zhoršil, což naznačí zpráva o inflaci zveřejněna v srpnu. Negativní nálada na trzích dolehla ovšem koncem týdne také na forint, a ten proto v minulém týdnu posílil pouze o 0,3% k euru na 237 HUF/EUR.

Centrální banka v Polsku ovšem nezklamala a dle očekávání zvýšila úrokové sazby v zemi o 25 bodů, základní sazbu na 6,00%. Polský zlotý také reagoval posílením, ovšem taktéž se dostal koncem týdne pod tlak díky výprodejům na trzích. Zlotý posílil asi jen 0,1%, přesto dosahuje stále nových maxim, tento týden na 3,3463 PLN/EUR.

Národní banka Slovenska také zasedala v minulém týdnu a ponechala dle očekávání sazby nezměněné na 4,25%. Dá se očekávat, že NBS vyčká na rozhodnutí ECB, která pravděpodobně zvedne sazby v eurozóně v příštím týdnu, čímž budou sazby na Slovensku a v eurozóně sladěny. V případě, že by ECB hýbala ještě dále letos sazbami, NBS by ji následovala. Slovenská koruna nadále obchoduje v úzkém intervalu kolem 30,30 SKK/EUR a víceméně vyčkává na stanovení konverzního kurzu, které je naplánováno na 8.července.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688