Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
Investice  |  16.06.2008 10:14:21

TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (16.6.2008)


CZK/EUR

 

Uplynulý týden byl pro českou korunu velice úspěšný. Téměř nebylo dne, aby se neposunula na novou rekordní úroveň. V úvodu týdne se koruna ještě obchodovala kolem 24,60 CZK/EUR, v dalších dnech ale výrazně posílila a v pátek stanovila poslední historické maximum na 24,155 CZK/EUR.

 

Výrazné posilování koruny je zapříčiněno proražením důležitých technických hranic a také spekulativními obchody. Česká koruna je jedinou měnou v regionu, která takto rekordně posiluje. Dalším důvodem může být její pověst bezpečné a stabilní měny a také nízké úrokové sazby, díky kterým ji mohly investoři využívat při uzavírání carry trades.

Zveřejněná domácí ekonomická data do obchodování nijak nezasáhla. Spotřebitelská inflace v květnu meziročně stagnovala na 6,8 %, meziměsíčně vrostla o 0,5 %. Dobře dopadla průmyslová výroba, která v dubnu meziročně vzrostla o 12,2 %. Zajímavý byl také zpřesněný údaj HDP za 1. Q 2008, který byl revidován na 5,3 % z původně uváděného růstu o 5,4 %.

 

Nadcházející týden bude na domácí ekonomické statistiky chudý. V úterý bude zveřejněna dubnová platební bilance a ve středu maloobchodní tržby za duben.

 

Koruna by se mohla v tomto týdnu i nadále udržet na silných úrovních. Krátkodobě nelze vyloučit ani další posunutí rekordních hodnot. Předpokládáme pohyb v pásmu 24,00 – 24,40 CZK/EUR.

 

Dlouhodobý vývoj

I přes současné rekordní hodnoty se stále držíme názoru, že během dalších měsíců koruna oslabí k 25,00 CZK/EUR. Na podzim bychom se mohly podívat až k 25,50 CZK/EUR. Celkový trend posilující koruny ale zůstane zachován a po oslabení se koruna s koncem roku vrátí k silnějším úrovním kolem 25,00 CZK/EUR.

 

 

CZK/USD

 

Americký dolar v minulém týdnu výrazně posílil. Na eurodolarovém trhu se dostal z hodnot nad 1,5800 USD/EUR až k 1,5350 USD/EUR. Česká koruna se k dolaru obchodovala bez výraznějšího trendu v pásmu 15,65 – 15,85 CZK/USD.

 

Za posílením dolaru nestojí americké ekonomické zprávy, ale spekulace nad možným zvyšováním dolarových úrokových sazeb, které naznačil šéf Fedu Bernanke. Příznivě také působí slova amerického ministra financí Paulsona, který uvedl, že je připraven proti slabému dolaru intervenovat na devizovém trhu. Další ránou pro euro bylo irské odmítnutí Lisabonské smlouvy.

Data zveřejněná z americké ekonomiky vyzněla smíšeně. Rozjednané prodeje existujících domů v dubnu zaznamenaly výrazný růst o 6,3 % (trh očekával pokles o 0,5 %). Dobře dopadla také statistika maloobchodních tržeb, které v květnu rostly o 1,0 %. Index spotřebitelských cen také rostl meziročně na 4,2 %. Naopak špatně dopadl zahraniční obchod, který za duben skončil s deficitem 60,90 mld. USD. Index Michiganské spotřebitelské důvěru v červnu klesl dokonce na 56,7 bodů (trh očekával pokles jen na 59 bodů), což představuje nejhorší výsledek od roku 1980.

 

Živější obchodování očekáváme také během tohoto týdne. Dnes by do obchodování měla zasáhnout inflaceeurozóny a index průmyslové aktivity ze státu New York. V úterý bude důležité sledovat německý index ekonomické nálady ZEW a z USA index průmyslových cen a průmyslovou výrobu za květen.

 

Koruna by se měla i během tohoto týdne udržet v pásmu 15,60 – 15,90 CZK/USD.

 

Dlouhodobý vývoj

V dalších měsících bude ještě situace v USA napjatá, a dolar se může dostat na nová minima přes hranici 1,6000 USD/EUR. Nicméně vůči koruně bychom se již neměli dostat na extrémní hodnoty, neboť koruna by mohla v dalších měsících spíše ztrácet vůči euru. V průběhu roku by se však situace v USA mohla zlepšit a dolar by mohl smazat část svých ztrát a vrátit se k 1,5000 USD/EUR. Vůči koruně bychom se tak mohli dostali zpět k 17,00 CZK/USD.

 

 

CZK/SKK

 

Slovenská koruna byla v minulém týdnu téměř bez pohybu, když se vůči euru pohybovala v úzkém pásmu 30,21 – 30,37 SKK/EUR. Česká koruna vůči slovenské naopak posilovala a posunula se tak z hodnot kolem 0,8150 CZK/SKK na 0,7950 CZK/SKK.

 

Na Slovensku byly zveřejněny květnové spotřebitelské ceny, které meziročně vzrostly o 4,6 %, meziměsíčně o 0,3 %. Horší výsledek byl zaznamenán u dubnového zahraničního obchodu, který skončil v deficitu 5,8 mld. SKK, trh očekával naopak přebytek ve výši 2,4 mld. SKK.

Dnes ráno byl zveřejněn index spotřebitelských cen harmonizovaný podle evropských pravidel. Výsledek  byl nad očekávání trhu, když ceny meziročně vzrostly o 4,0 %, meziměsíčně o  0,4 %.

 

Tento týden je na slovenské ekonomické fundamenty chudý, mimo již ráno zveřejněných harmonizovaných spotřebitelských cen se v průběhu týdne dočkáme ještě květnové míry nezaměstnanosti.

 

Česká koruna by se měla v tomto týdnu udržet na silných úrovních mezi 0,7850 – 0,8100 CZK/SKK.

 

Dlouhodobý vývoj

Česká koruna může mít vůči slovenské koruně tendenci spíše slábnout. Slovenská koruna se pravděpodobně bude držet vůči euru na silných úrovních, zatímco česká koruna může mít tendenci vůči euru v letních měsících spíše slábnout. V dalších měsících se tak můžeme dostat přes 0,8350 SKK/CZK.

 

Kalendář událostí pro tento týden

 

Pondělí 16. 6 . 2008

SK – harmonizovaný index spotřebitelský cen za květen

Eurozóna – harmonizovaný index spotřebitelský cen za květen

USA – čistý přiliv kapitálu za květen

USAindex průmyslové aktivity státu New York

 

Úterý 17. 6. 2008

ČRplatební bilance za duben

Německoindex ekonomické nálady ZEW

USAindex průmyslových cen za květen

USAprůmyslová výroba za květen

 

Středa 18. 6. 2008

ČRmaloobchodní tržby za duben

 

Čtvrtek 19. 6. 2008

USA – nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

USA – předstihové ukazatele za květen

 

Pátek 20. 6. 2008

bez důležitých dat

 

 





Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.


Společnost CITCO - Finanční trhy a.s.  

je největším nebankovním obchodníkem s devizami v ČR, s více než 2.000  firemních klientů a ročním obratem přesahujícím 24 mld. Kč.

Firemním klientům nabízí nákup a prodej deviz za výhodné směnné kurzy a rychlé a levné provádění zahraničních plateb i inkas.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.06.2011Týden na devizovém trhu (6.6.2011) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
30.06.2008TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (30.6.2008) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
19.06.2008B.I.G. Expert - zahraniční trhy: v týdnu od 16. 6. 2008 Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
19.06.2008B.I.G. Expert - akcie: v týdnu od 16. 6. 2008 Markéta Höfferová (Kurzy.cz)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688