IQ-TRADE (IQ-TRADE)
Komodity  |  23.03.2006 14:27:37

Rusko se chce stát světovým energetickým lídrem

Moskva - návštěva ruského prezidenta Vladimíra Putina v polovině března v Alžíru byla krátká ale za to velmi produktivní. Novinové stránky předních ruských médií psaly o dluzích které byly Alžíru odepsané výměnou za nákupy zbraní. Ale největší úspěch byl dosažen v energetické spolupráci.

Prvním a nejdůležitějším bodem byl výsledek rozhovorů které zajišťují výhradní práva ruských společností pro těžbu ropy na Saharské poušti. Alžír vlastní po Libii a Nigérii třetí největší naleziště ropy v Africe. Konkrétní dohody a memoranda budou podepsány později mezi Lukoil a alžírskou Sonatrak petrochemickou společností. Gazprom podepíše podobný dokument také.

Druhý důležitý bod rozhovorů bylo jednání o zemním plynu pro Rusko. Gazprom a Sonatrak založí společný podnik pro těžbu a rozvoj uložišť plynu v severní Africe. Alžír rovněž přislíbil účast na výstavbu infrastruktury pro produkci zkapalněného plynu (LNG) v Rusku. Teoreticky tak může Alžír přijmout část ruských kontraktů pro zásobu Evropy plynem ale obě strany prozatím nezveřejnily detaily dohody.

Alžír vlastní sedmé největší rezervy zemního plynu na světě a drží čtvrtou pozici v exportech 60 miliard krychlových stop ročně po Rusku, Kanadě a Norsku. Alžír exportuje plyn plynovodem přes Itálii do Španělska, Slovinska, Portugalska a do Tunisu. LNG pak do Francie, Španělska, USA, Turecka, Belgie, Itálie, Řecka a do Jižní Koree.

Nynější výsledky vyjednávání v Alžíru staví Rusko do pozice globálního energetického lídra se zemním plynem. Je možné že exportéři plynu se brzy změní na sdružení exportérů podobně jako je to u OPEC který bude jednoznačně veden Ruskem. Gazprom dává stále více najevo že nechce plnit smluvní vztahy prostřednictvím svých sousedů Kazachstánu a Turkmenistánu a hledá jiné alternativy.
V listopadu 2005 podepsalo Rusko s Kazachstánem dohodu o tranzitu plynu z Turkmenistánu a Uzbekistánu a de-fakto sebral kontrolu nad zdroji plynu těchto tří republik.

Rusko, Kazachstán, Turkmenistán, Uzbekistán a Írán mají obrovská naleziště plynu. Jejich spolupráce a politické zájmy je předurčují stát se hlavním regionálním sdružením. Nedostatek plynu v Indii, Pákistánu a Číně podporuje jejich myšlenky. Navíc je očekáván růst celosvětové poptávky po plynu až o 70%. Rostoucí napětí mezi západem a islámskými státy povzbuzuje k založení sdružení v nejkratší možné době. Vzpoura etnických afričanů ze severu Francie a konflikt západu proti Íránu podporuje oba státy aby posílily své pozice největších dodavatelů energie.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688