Kam s ní? Giganti technologického sektoru drží obrovské zůstatky peněz

Pětice „tech“ firem, v čele se společností Apple, meziročně zvýšila stav hotovosti o pět procent na rekordních téměř dva biliony amerických dolarů. Zatímco média se předhánějí v senzačních titulcích, vyzdvihujících ony rekordní čísla, rojí se kolem přebytečné hotovosti řada otázek.

Moody's Investors Service to říká jasně: Apple, Microsoft, Alphabet, Cisco Systems a Oracle zvýšily zůstatky hotovosti oproti roku 2016 o 5 % na 1,9 bilionu dolarů. Jenže, co s ní? Navíc reálně hrozí, že firmám, zvláště těm s pobočkami mimo území USA, bude americký stát vracet další tučné objemy peněz, tedy pokud projdou změny v nastavení daňových pravidel.

Jak rozpustit obří hotovost 

Číslo hotovosti může být rozpuštěno za prvé mezi investory. Ukazatel hotovosti je totiž důležitý právě pro ně, neboť vysoká likvidita může naznačit, že firmy budou vyplácet dividendy, nebo spouštět objemné programy zpětného odkupu akcií.

Firmy samozřejmě mohou hotovost dále držet ve svých „knihách“. Jenže v této souvislosti vyvstává otázka, jak to bude se systémem zdanění dále. Navrhovaná podoba daňové reformy z pera americké administrativy prezidenta Trumpa totiž řeší i nakládání se zůstatky hotovosti zahraničních poboček a mění výši daně. Ve hře jsou ale i akvizice a nákupy jiných společností.

Čeká se na daně 

Zatím většina zmiňovaných společností, spíše než aby byla zasažena platnou daní ve výši 35 % kvůli zdanění hotovostních zůstatků, které firmy drží mimo území USA, hledá řada z nich alternativní cesty uchování zůstatků hovosti. Apple a další technologické společnosti například emitovaly dluhopisy s historicky nízkými úrokovými sazbami na financování výplaty dividend, zpětných odkupů akcií a na financování dalších výdajů. Apple zaknihoval během 4. čtvrtletí 2017 zhruba 100 miliard dolarů dlouhodobého dluhu ve výkazech pro daňovou správu.

Pokud by ale došlo ke snížení zmiňované sazby daně z 35 % na 12 %, stal by se z Apple největší příjemce daňových vratek, neboť z celkové sumy hotovosti ve výši téměř 269 miliard dolarů, drží mimo USA podle Moody's Investors Service hotovost ve výši 252,3 miliardy dolarů. Dají se čekat i velké přesuny peněz z poboček mimo USA, neboť reforma daní v sobě zahrnuje i motivace pro firmy, aby držely peníze na území Spojených států.Takže, otázka, kam s nimi se vrací.

(Zdroj: Moody´s, MarketWatch, Bloomberg)

 
 

Zařazenoút 21.11.2017 16:11:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3685666/kam-s-ni-giganti-technologickeho-sektoru-drzi-obrovske-zustatky-pene...
Přílohy
KategorieAkcie
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V