Čína mění pravidla. Nutí jí k tomu ekonomické a politické okolnosti

Čína se více otevře zahraničnímu kapitálu a bude lépe chránit duševní vlastnictví. Taková je odpověď čínských úřadů na výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který žádal Čínu, aby v těchto záležitostech po létech doslova „nicnedělání“, učinila rázné změny. Na své by si měli přijít i investoři, kterým by nová čínská opatření měla ulehčit život. Jednodušší má totiž oproti dnešku být nejen převádění kapitálových výnosů, ale i zisků a dividend ze země.

Političtí komentátoři říkají, že čínské úřady poslechly Donalda Trumpa. Ekonomové zase dodávají, že Číně ani nic jiného v podstatě nezbylo. Podle čínské vlády ovšem opatření byla zavedena kvůli tomu, aby zabránila dalším masivním poklesům přímých zahraničních investic, které v prvním pololetí roku 2017 meziročně klesly o 1,2 procenta na 485,42 miliard jüanů.

Podle dokumentu, který zveřejnila čínská Státní rada na internetu, se zahraničním investorům otevře víc průmyslových odvětví, včetně výroby vozidel poháněných novými zdroji energie, výstavba lodí, letectví i osobní železniční doprava. Více otevřené má být pro zahraniční investory také bankovnictví, pojišťovnictví a trhy s cennými papíry. Nyní se prý pracuje na přesnějším časovém rozvrhu změn.

Restriktivní politika Číny v oblasti přístupu na vlastní trh kritizovaly nejen vlády zemí, ale i zahraniční investoři dlouhou dobu. Čína sice v posledních měsících prohlašovala, že je připravena provést ústupky, ale konkrétní detaily a načasování neupřesnila. V návaznosti na změny, které chystá v podpoře přímých zahraničních investic, čínské úřady uvedly, že země připravuje kroky k lepší ochraně duševního vlastnictví. Jako příklad uvedly zpravodajské agentury navýšení hodnoty pokuty za porušení ochrany duševního vlastnictví.

Zpřísnění ochrany duševních práv přichází krátce poté, co prezident USA Donald Trump ohlásil vyšetřování krádeží duševního vlastnictví, které měla spáchat Čína. Podle některých odhadů činí celkové roční ztráty kvůli porušování ochrany duševního vlastnictví americké společnosti až 600 miliard dolarů. A většina této ztráty je prý kvůli Číně.

Čínské společnosti se údajně nevyhýbají krádežím znalostí a dovedností prakticky ve všech sektorech ekonomiky: od auto průmyslu, přes letectví, chemikálie, spotřební elektroniku, elektronické obchodování, průmyslový software, biotechnologie, až po léčiva. USA proto vyzvaly nejen firmy, ale i své spojence k tomu, aby sdíleli zájmy ochrany duševního vlastnictví.

 

Zařazenopá 18.08.2017 07:08:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3605529/cina-meni-pravidla-nuti-ji-k-tomu-ekonomicke-a-politicke-okolnosti.h...
Přílohy
KategorieUdálosti

Související témata

Čína
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V