Zůstanou hypotéky levné i v roce 2014? - Online chat

Foto Petr Boruch
HBC finance logoPetr Boruch
Petr Boruch působil 3 roky v jedné z největších poradenských firem - Partners, jako poradce a následně jako manager. Poté 2 roky v menší poradenské firmě - Tab financial. Nyní působí jako hypoteční analytik, manager a jednatel ve firmě HBC finance.

HBC finance s.r.o. se specializuje na hypoteční úvěry s cílem maximální transparentnosti všech poplatků. Klientům také navíc počítáme RPSN (reálnou sazbu hypoték), která vždy navyšuje inzerovaný úrok banky. I když jsme nová firma, tak zkušenosti našich hypotečních specialistů jsou od 5 do 10 let praxe v oboru.

Téma chatu: Zůstanou hypotéky levné i v roce 2014?

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 13.02.2014 10:30.
  • 1. Otázka od jeronymPekny den, jak se lisi vyoj hypotecniho trhu pred krizi v roce 2008 a v soucasne dobe. Vraci se pozvolna zajem o hypotecni uvery nebo zajem klesa? dekuji J.

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, před krizí byl stavební boom a úroky také stoupaly. Jednalo se hlavně o nové hypotéky. Vrchol objemu hypoték byl v roce 2007 – 143 mld. V roce 2013 bylo dokonce o 13 mld. více než v roce 2007 – tedy 156 mld. (je potřeba říci, že podle odhadů se jedná z 30% o refinancování hypoték). Pokud porovnáme minulý rok s rokem 2012, tak zde je nárůst 28%, což mluví samo za sebe.
    Petr Boruch
  • 2. Otázka od KarolinaDobry den, resime s manželem problém. Pozemek je v jeho vylucnem vlastnictví, dům který chceme stavet budeme mit v sjm. Ted po novele občanského zakoniku mame zamotanou hlavu s tim kdo bude pak vlastnikem postaveneho domu? dekuji za odpověď Karolina

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Pokud vlastní pozemek Váš manžel a vy si postavíte společný dům nebo přivezete vlastní pračku, tak pokud by manžel chtěl dům prodávat nebo jakkoli s ním dále nakládat, tak musí mít Váš souhlas. Pokud si budete chtít odnést Vaši pračku, tak také musíte mít souhlas manžela. Podle nového zákoníku pozemek není součástí stavby, ale stavba je součástí pozemku! Proto je potřeba nejprve vědět, jak byste si to přesně představovali a na základě toho se obrátit na notáře, protože při sporu si následně může každý vykládat něco jiného a nic není jednoduššího, než mít jasnou smlouvu.
    Petr Boruch
  • 3. Otázka od MilanDobry den,v dubnu nam konci fixace na hypotece. Mame se zacit jiz ted nejak starat, abychom zjistili od banky nove podminky, nebo nas banka oslovi sama. A musime zustat u stavajici banky? diky Milan

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, je dobré shánět nabídky 2 měsíce předem a vstoupit do jednání s bankou co nejdříve (banky to nechávají na poslední chvíli, aby klient neutekl). Ale většina bank dnes pochopila, že je lepší si udržet stávajícího klienta než získat nového, proto je dobré toho využít a stávající bance předložit konkurenční nabídky (ideálně potvrzené). Většinou dostanete podobné podmínky (záleží na marži banky), pokud ne, tak určitě doporučuji refinancovat.
    Petr Boruch
  • 4. Otázka od AntonínV roce 2013 se sazby hypoték držely hluboko pod 3%, nyní stoupají a dost. Konec fixace hypotéky máme ale až skoro za rok. Je možné řešit sazbu takto dopředu s naší bankou (HYPO Banka) nebo je jednodušší refinancovat?

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, nemyslím si, že stoupají „dost“! Oproti loňskému minimu je průměr nyní o desetinu výš. Minulý týden šly sazby u ČSOB a Wustenrotu o 0,1 nahoru (pravděpodobně z marketingového hlediska), u UniCredit bank, Hypoteční banky a České spořitelny o 0,1 – 0,2 níže. Řešit sazby takto hodně dopředu u H.B. není možné, umí to pouze Č.S. (ale ta Vám těžko nabídne lepší úrok – pokud se nejedná o variabilní hypotéku), takže doporučuji zůstat a s bankou poté vyjednávat. H.B. se umí dostat na velmi nízké sazby.
    Petr Boruch
  • 5. Otázka od michalDobrý den,jaký odhadujete vývoj cen nemovitostí (hlavně bytů) a nájmů v příštích letech? Vyplatí se podle Vás vzít si hypotéku a koupit byt za účelem pronájmu?

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, je potřeba, abyste Vy sám vyhodnotil danou situaci: hypotéky jsou levné, nájem je starost. Nemovitost je jistota, oproti bankovnímu vkladu nebo dlouhodobému spoření (nikdo neví, jak se dluhy a politici v EU a ČR zachovají). I pokud byste měl na hypotéku doplácet „rozumnou částku“, tak je to forma investice, kde Vám vždy něco hmatatelného zůstane (pokud Vám nemovitost někdo neznárodní). Je potřeba vědět, jaké nájemníky chcete a jaké ne, a také je potřeba počítat s rezervou pro případné prostoje. Ad: Vývoj cen bytů: dobré lokality budou stoupat, špatné klesat. Proto pokud byste chtěl pronajímat byt, tak je potřeba vybírat velmi kvalitní lokalitu, nemovitost a dobrou cenu – nespěchat, protože kvalitních bytů a nájmů je málo.
    Petr Boruch
  • 6. Otázka od ProsekPekny den,ma smysl vyckat s hypotekou jeste nejaky ten mesic nebo je realita nizkych uroku jiz minulosti a uroky budou jen rust? jaka je vase predikce v kratkodobem horizontu?

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Zdravím Vás, podle ČNB bude PRIBOR v roce 2014 na stejné úrovni, rok na to - 2015 se má zvýšit o cca 0,3 – 0,6% (očekávají růst ekonomiky), ale určitě ČNB nebude ta, která by ekonomiku chtěla brzdit zdražováním hypoték, proč? Sám Václav Klaus neočekává zlepšení ekonomiky. ČNB hovoří o posílení koruny až v roce 2015. O zdražování hovoří stále dokola nějaká banka nebo zprostředkovatel – jde přeci o obchod. Úroky bank se rozcházejí – velcí hráči minulý týden zlevnili o 0,1 – 0,2%. Ti, kteří zdražili, tak asi plánují marketingové akce. Jednoznačně rok 2014, ale i 2015 bude v rukou samotných bank a akcí. Nemusíme chodit daleko – ČS a její akce na Facebooku. Za 2,69% téměř pro každého, kde se „chytlo“ 250 lidí během 10 dnů (banky, jak vidíte, umí ještě levněji). Otázkou je hlavně RPSN. Dalším zamícháním s hypotečním trhem může přinést Air bank (peněz mají nadbytek). Jako tomu bylo vstupem na trh se spotřebitelskými úvěry a dodnes hraje na tomto trhu prim. Pro snížení může také hrát marže bank, kterou již také několikrát snižovaly. Vyčkávat je zbytečné, důležité je vědět, co od banky kupujete a vědět, zda jste banku stlačil na minimum. Daleko více se dá prodělat špatným výběre nemovitosti než čekáním.
    Petr Boruch
  • 7. Otázka od AndreaDobrý den, budeme se s manželem rozvádět a máme zástavu na rodinný dům. Můžeme prodat dům se zástavou? Nebo je jiná cesta? Andrea

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, jiná cesta není – prodáváte dům se zástavou. Na nového kupce prakticky čeká „refinancování“, ale pokud si nový kupec vezme hypotéku od té samé banky, kterou máte vy, tak banka odpustí část nebo všechny poplatky za předčasné splacení hypotéky.
    Petr Boruch
  • 8. Otázka od ZitaDobrý den,rádi bychom si vzali hypotéku na stavbu domu.Poradíte mi, kde najít nějaký seznam společností a pak radu, jak vybrat tu nejlepší společnost, která nám poskytne nejvýhodnější hypotéku?Díky, Z.

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, nedá se v žádném případě paušalizovat, každému vychází něco jiného (je potřeba vyhodnotit – vlastní prostředky, příjem, stavbu na klíč nebo svépomocí a výši hypotéky). Obecně je dobré vybrat banku, u které nemusíte prokazovat faktury, protože tím ušetříte u případných řemeslníků a také ušetříte Vaše nervy.
    Petr Boruch
  • 9. Otázka od KatkaDobrý den, je lepší si vzít hypotéku u banky nebo si vzít úvěr ze stavebního spoření?Díky za odpověď..

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, u úvěru ze stavebního spoření je zvláštní překlenovací úvěr, kde splácíte úroky i z vlastních naspořených peněz. Některá "stavebka" mají dnes komplikace s předčasným splacením (refinancování, prodej aj.), ale u klienta, který je dlouholetým klientem dané stavební spořitelny, tak určitě stojí za kalkulaci i úvěr ze stavebního spoření.
    Petr Boruch
  • 10. Otázka od MarcusPředpokládáte v nejbližší době v řádu několika měsíců další pokles úroků nebo již v tomto ohledu bylo dosaženo dna?

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Viz. otázka 6.
    Petr Boruch
  • 11. Otázka od MílaDobrý den, jak dlouhou dobu fixace byste nám doporučil u hypotéky? Děkuji, Míla

    Foto Petr Boruch
    Odpověď: Dobrý den, záleží na výši hypotéky a na tom, do jaké míry chcete nebo nechcete mít s danou bankou starost. Osobně mám floatovou hypotéku. I u 5-letého fixu budete poté muset řešit změnu úroku a pokud se nebudete starat včas, tak banka nad Vámi vydělá. To, že vyděláte nad bankou díky dlouhé fixaci, je nepravděpodobné. Opravdu záleží na Vašich parametrech - podle toho bych poté doporučoval fixaci nebo float.
    Petr Boruch
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.