Výhody nových penzijních fondů (v rámci III. pilíře) - Online chat

Foto - Richard Siuda
Conseq logoRichard Siuda, člen představenstva a ředitel prodeje

Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze s vedlejší specializací Peněžní ekonomie a bankovnictví. Na počátku posledního roku studií byl v roce 2001 přijat do společnosti Conseq Investment Management na pozici portfolio administrátor. Měl na starost administraci fondů Conseq Invest a související komunikaci s irskými poskytovateli služeb (depozitář, audit atd.), a dále oceňování portfolií individuálních klientů, analýzu výkonnosti těchto portfolií a přípravu reportingu. Po dvou letech přestoupil ve společnosti na pozici manažera prodeje zodpovědného zejména za školení investičních poradců a servis obchodním partnerům a klientům. Na počátku roku 2006 byl jmenován do pozice ředitele pro prodej investičních produktů prostřednictvím externích distribučních sítí a na podzim téhož roku zvolen členem představenstva. V roce 2012 byl zvolen také členem představenstva nově vzniklé Conseq penzijní společnosti, jež nyní nabízí doplňkové penzijní spoření ve III. pilíři důchodové reformy.

Téma chatu: Výhody nových penzijních fondů (v rámci III. pilíře)

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 14.02.2013 14:30.
  • 1. Otázka od Kateřina DoleželováMám již pět let penzijní připojištění u Allianz. Garantují mi, že nikdy nebude můj fond v mínusu, což je pro mě podstatné. Je taková garance u nových fondů také možná? Čím se nové fondy liší? A proč bych měla připojištění měnit? Čím je to pro mě výhodnější?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Garance u starého penzijního připojištění, tedy dnes tzv. transformovaných fondů, je jeho největší nevýhodou! Opravdu je pro Vás tak podstatné, aby fond nemohl mít v žádném roce záporný výnos, když vybírat si peníze budete oprávněna až za 5 (10, 20, 30?) let? Není lepší nechat hodnotu v čase kolísat a nechat si třeba garantovat hodnotu až k cílovému datu programu? Podle mě to lepší je, a důvodem jsou čísla – pokud mám roční garanci, je potenciál mého zhodnocení okolo 2 % ročně (a v nejbližších letech to bude ještě výrazně méně), zatímco při garanci za 20 let to je cca okolo 5 – 6 % ročně. Takový rozdíl ve výnosech znamená ohromný rozdíl v celkové částce na konci. Přitom máte garantováno to důležité, tj. že na konci dostanete minimálně tolik, kolik jste navkládala. Jediný rozdíl je v tom, že v průběhu času může Vaše hodnota kolísat. Pokud to tedy shrnu - ano, i v rámci nového penzijního spoření některé společnosti garance nabízejí a dokonce takové, které přinášejí mnohem zajímavější potenciál výnosu. A to je ten hlavní důvod, proč do nových fondů přejít. Co se týče dalších rozdílů mezi starými (transformovanými) a novými (účastnickými) fondy, dovolím si odkázat na odpověď na ot. č. 9 níže.
    Richard Siuda
  • 2. Otázka od jeronymDobry den, je mi 40 let, co me pro druhy pilir vlastne presne znamena? Nemusim se ho zucastnit, ale je pro me vyhodnejsi do nej vstoupit nebo nikoliv?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Účastnit se 2. pilíře nemusíte, ale pro případnou účast se musíte rozhodnout do 30.6.2013. Po tomto datu již budou moci vstupovat pouze lidé do věku 35 let. Otázka výhodnosti bohužel není jednoznačná, vše stojí na předpokladech, které jsou velmi nejisté. Zejména jde o to, zda stát bude schopen vyplácet takové důchody, jaké dnes slibuje. Mé přesvědčení je, že za 27 let, kdy byste měl jít do důchodu Vy, to tak rozhodně nebude. Dalším důležitým faktorem je Váš příjem, obecně platí, že čím vyšší, tím výhodnější je vstoupit (kvůli tomu, že průběžný důchodový systém je málo zásluhový, je hodně rovnostářský). Pro konkrétnější vyjádření si vypůjčím studii akademického institutu CERGE-EI, která vypočetla, že vstup se vyplatím mužům s příjmem od 22tis hrubého. Vzhledem k tomu, že studie počítala s valorizací důchodů obdobně jako tomu bylo doposud a s výnosem fondů pouze ve výši 3% ročně, myslím si, že reálně se vyplatí vstup i s nižším příjmem.
    Richard Siuda
  • 3. Otázka od Jarka RybovaDobrý den, jsou s penzijnim pripojistenim spojeny nejake danove vyhody?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Pokud spoříte do 1.000,- Kč měsíčně, dostáváte státní příspěvek, při 1.000,- Kč je to 230,- Kč. Pokud spoříte více, můžete si od daňového základu odečíst až 12.000,- Kč za rok. To znamená, že maximální využití státního příspěvku a daňové úlevy je při 2.000,- Kč měsíčně.
    Richard Siuda
  • 4. Otázka od JindraJaký je Váš názor na to, že když jednou podepiši 2. pilíř musím platit až do odchodu do důchodu 2% z platu. Není to zase nějaká nová česká cesta? (tunel srovnatelný s fotovotaikou ?)

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Není, považuji to za relevantní požadavek ze strany státu, který říká – dovolím Ti vyvést část peněz z průběžného systému na vlastní účet, ale chci, aby sis na svou penzi naspořil nějakou smysluplnou částku a také aby sis svou investiční strategii vybral zodpovědně, což zajistím právě tak, že si budeš muset odkládat i něco „ze svého“ (píši v uvozovkách, protože to považuji za velmi pokřivené vnímání – vše totiž dáváme „ze svého“, i to sociální pojištění, ať už strhávané na straně zaměstnance či zaměstnavatele – to vše dáváme „ze svého“ platu). A co se týče obav ohledně tunelu – oddělením prostředků účastníků od majetku správce se z penzijních fondů stala výrazně bezpečnější investice, v podstatě fungující jako podílové fondy. Těch na českém trhu působí několik tisíc a žádný z nich za celou dobu nezkrachoval, z jejich podstaty to totiž není možné. Může kolísat jejich hodnota, ale nemohou z principu zkrachovat.
    Richard Siuda
  • 5. Otázka od Frantisek Z.Dobry den, rad bych se zeptal do ceho investuji vase penzijni fondy?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Máme 5 fondů. Vedle povinného konzervativního, který bude investovat především do krátkodobých dluhopisů (pro představu o složení a výkonnosti viz např. podílový fond Conseq Invest Konzervativní), budeme mít další 3 fondy dluhopisové a 1 akciový. Akciový fond bude široce diverzifikovaný fond bez zaměření na konkrétní regiony nebo sektory, bude tedy investovat do akciových trhů po celém světě. Vzhledem k velmi nízké nákladovosti, kterou musí fondy udržovat, předpokládáme časté využití různých indexových nástrojů. Co se týče dluhopisových fondů, bude se jednat o jeden klasický dluhopisový fond, který bude investovat do dluhopisů bez omezení ohledně doby splatnosti, bude investovat do státních i korporátních dluhopisů a nebude obsahovat měnové riziko vůči CZK (opět pro bližší představu mohu odkázat na Conseq Invest Dluhopisový fond, který dnes touto strategií řídíme). Další dva fondy budou fondy „cílového data“, které budou nakupovat a pasivně do splatnosti držet pouze státní dluhopisy s definovaným datem splatnosti.
    Richard Siuda
  • 6. Otázka od Pavel SochorUvažuji o vstupu do předdůchodu. Chci převést svoje naspořené prostředky z transformovaného penzijního fondu do nového účastnického fondu a poté požádat o výplatu předdůchodu na dobu 2 let. Chci se zeptat jak se mi bude započítávat tato doba pro výpočet budoucího starobního důchodu.

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Předdůchod nijak neovlivňuje výši starobního důchodu, to je jeho velkou výhodou oproti stávajícím předčasným důchodům, které starobní důchod výrazně redukují.
    Richard Siuda
  • 7. Otázka od Petr T.Dobrý den, jak může být vůbec důchodová reforma pro někoho výhodná? Dám vám příklad.Je mi 27, do důchodu půjdu v 68letech, takže předpoklad výplaty důchodu 20let je hodně optimistický. Mám příjem 45tis. (tedy ten, který má být výhodný). Podle kalkulačky MPSV při zadání zhodnocení 3,5% (chci mít peníze více v bezpečí)mně stát bude vyplácet důchod 14.158 + fond 4837 tj. celkem 18.995Kč. Pokud nevstoupím dostanu od státu 16.333. Vypadá to úžasně.Ale když to bude otázka 20let tak od státu dostanu a fondu dostanu celkem 4.558.800, když nevstoupím do II.pilíře, tak dostanu od státu 3.919.920Kč + ale ty 2% tj. 900Kč si budu sám odkládat a při zhodnocení 2% (což není takový problém dlouhodobě), tak mám 642.610. Tj. dohromady o 20tis. více pokud nevstoupím do 2.pilíře. A čím nižší příjem tím větší rozdíl v neprospěch 2.pilíře.Navíc je ve 2.pilíři riziko nemít nic a není možné s peněze v průběhu nakládat, např. použít je na nákup nemovitosti a tím zajištění bydlení na stáří nebo zajištění renty z nájmu na stáří. Dědění opět jen do fondu je taky jen a jen nevýhoda.

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Co se týče výhodnosti, hlavní problém všech těchto kalkulaček je v tom, že předpokládají, že za těch 27 let budete dostávat ten důchod, který Vám stát dnes slibuje. A to podle mne – a je to jen můj soukromý názor vyplývající z analýzy vývoje počtu pracujících a počtu důchodců – nebude v žádném případě pravda (nicméně koukněte např. na web http://www.starnesmysli.cz/myty-a-fakta/kdyz-zustanu-jen-v-i-piliri-nebudu-mit-tak-spatny-duchod-jak-rikate-kalkulacka-ministerstva-prace-a-socialnich-veci-to-ukazuje-jasne-jen-lidi-strasite--11/ kde najdete analýzu MPSV, která hovoří o tom, že důchody budou muset dlouhodobě klesat - míněno samozřejmě vůči cenám a průměrné mzdě). Další rozdíl, i když už menší, udělá to, že do 2. pilíře Vám jdou 2 % z hrubého platu, zatímco sám byste si investoval jen 2 % z čistého. To, že ve 2. pilíři je riziko nemít nic, není rozhodně pravda, to není možné. To, že s penězi nemůžete nakládat, je sice pravda – ale s penězi, které dáváte státu do průběžného systému, nakládat snad můžete? Myslím, že zrovna tyto argumenty problémem nejsou – pro mne je spíše problém to, co politici s 2. pilířem udělají. Jeho zrušení není žádný problém (pokud tedy nepočítám penzijní společnosti, které přípravě věnovali mnoho času a peněz), ale horší by bylo, pokud by stát systém „3+2“ změnil na „1+4“ a přitom Vám nedal možnost vystoupit. To by bylo zlé, ale zatím se to nikde, ani na Slovensku, ani V Maďarsku, nestalo, vždy lidé dostali možnost bez ztráty odejít.
    Richard Siuda
  • 8. Otázka od Lenka P.Dobrý den, chci se Vás zeptat na názor ohledně 2. pilíře penzijního připojištění. Příliš mu nevěřím, a proto by mne zajímalo, jaké výhody z něj plynou oproti 3. pilíři?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Již jsem v odpovědích na jiné otázky sepsal hodně argumentů pro a proti, nicméně zde uvedu důležitou věc. Systémově – myslím to, podle jakých pravidel budou hospodařit penzijní fondy – fungují 2. a 3. pilíř v podstatě stejně. Pokud tedy nevěříte 2. pilíři v tom smyslu, že fondy budou špatně hospodařit, obáváte se, že mohou krachovat (nemohou), tak tyto obavy byste měla sdílet i v souvislosti se 3. pilířem. Rozdíl mezi 2. a 3. je v tom, odkud peníze proudí (do 2. pilíře částečně ze sociálního pojištění, do 3. pilíře jen z čistého příjmu + státní příspěvek) a v likviditě (ze 2. pilíře nelze vystoupit ani peníze vybrat, ze 3. to lze, i když za určitých podmínek přicházíte o státní příspěvky). A podstatný rozdíl je také v tom, že narozdíl od 2. pilíře není 3. pilíř politicky výbušné téma.
    Richard Siuda
  • 9. Otázka od Magda KolářováČím se liší nové penzijní spoření od toho dřívějšího (transformvaných fondů)?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Rozdíly jsou následující: 1) Došlo k oddělení majetku účastníků (klientů) od majetku správce. Tím se fondy stávají mnohem transparentnějšími a bezpečnějšími (klienti nenesou kreditní riziko – tedy riziko krachu - penzijní společnosti). 2) Byla zrušena povinnost dosáhnout v každém jednotlivém kalendářním roce nezáporného výnosu. Nově tak mohou být nabízeny fondy, jejichž hodnota sice může kolísat, ale jsou mnohem vhodnější pro dlouhodobé úspory, protože mohou přinášet vyšší výnos a alespoň tak chránit vklady účastníků před inflací. 3) Již nebude možné využít tzv. výsluhové penze, tj. možnosti vybrat si polovinu prostředků po 15 letech. Zároveň nárok na dávku (výběr) vzniká k datu odchodu do důchodu (příp. 5 let před tímto datem formou tzv. předdůchodu), zatímco dřívější fondy bylo možné vybírat již v 60 letech.
    Richard Siuda
  • 10. Otázka od Zdena V.Dobrý den, je možné v rámci III. pilíře měnit v průběhu trvání smlouvy výši vkladů (jak směrem dolů, tak nahoru), ev. na jistou dobu vklady úplně přerušit?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Ano, to možné bez problému je. Snížení vkladu nemusíte oznamovat, zatímco zvýšení vkladu byste oznámit měl, abyste měl nárok na celý státní příspěvek (např. pokud si sjednáte příspěvek 500 Kč a potom bez oznámení začnete platit 1.000,- Kč, státní příspěvek budete dostávat stále jen z těch 500). Co se týče přerušení, zákon umožňuje penzijní společnosti smlouvu vypovědět v případě, že bez oznámení přerušíte spoření na déle než 6 měsíců – ale popravdě, nedovedu si moc představit důvod, proč by to někdo dělal. My našim klientům jistě smlouvy při přerušení bez oznámení vypovídat nebudeme.
    Richard Siuda
  • 11. Otázka od HonzaDObrý den, poslední dobou jsem zaznamenal názory některých ekonomů, že 2 pylíř je podvod na lidi a že nikdy nedostanou ani vložené prostředky, natož zhodnocení. O 3 pylíři slyším poprvé. Zajímá mě jen jestli a jak chtějí fondy garantovat, že přežijí 20 nebo 30 let a nekrachnou, vždyť jsou to firmy a tak i ony můžou krachnout. Druhá otázka, do jakých investičních portfolií investují fondy. Děkuji

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Uff, tak toto je velmi obecně položená otázka, na kterou nelze ve stručnosti odpovědět, ale pokusím se – ostatně ani mé další odpovědi nejsou stručné :) Tedy, co dělá fond – přijme od klienta peníze a zainvestuje je na finančních trzích, tedy nakoupí za ně akcie či dluhopisy. Nic jiného dělat nesmí!! Fond není banka, takže nesmí např. poskytovat úvěry a riskovat, že mu nebudou splaceny. Dále, fond si nesmí peníze půjčovat! Nemůže se tak stát, že by např. vlivem poklesu cen akcií došlo na situaci, že by fond prodělal všechny peníze svých klientů, protože by musel splácet úvěr, který na nákup použil. Takže, fond nemůže zkrachovat, pokud hodnota všech investičních nástrojů, které drží, nespadne na nulu. To se sice může stát v případě jedné společnosti, ale fondy musí dodržovat tzv. pravidla diverzifikace, tj. peníze rozkládat mezi akcie či dluhopisy mnoha firem. V takovém případě, i když nějaká firma zkrachuje, má to jen malý vliv na pokles hodnoty fondu. Takže – hodnota fondu může kolísat (a míra kolísání je dána investiční strategií, kterou má fond ve svém statutu), ale nemůže zkrachovat (tedy dojít do situace, kdy by hodnota majetku všech klientů spadla na nulu a fond nepokračoval ve své činnosti). Kolísání hodnoty lze zároveň čelit pomocí dvou faktorů – času (výkyvy se v čase vyhlazují) a pravidelným investováním (postupným vkládáním částek). Co se týče podrobností ohledně složení portfolií, prosím mrkněte na mou odpověď k otázce č. 5, tam jsem to popisoval docela podrobně.
    Richard Siuda
  • 12. Otázka od Kamil HolýDobrý den, možností jak investovat pro zajištění příjmů ve stáří je na trhu spousta. Jaké byste doporučil optimální rozložení investic u člověka s lehce nadprůměrnou mzdou pro tyto účely? Druhý pilíř ANO/NE? Kolik (peněz nebo procent) do třetího pilíře? Hledat k tomu ještě nějaký "čtvrtý pilíř" (případně jaký) nebo se spíše držet toho jednoho či dvou produktů?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Ad druhý pilíř – dovolím si odkázat na své odpovědi na otázky č. 2), 4) a 7). Je to opravdu obsáhlejší téma. Ad třetí pilíř – považuji ho dnes za naprosto nejlepší produkt na trhu pro dlouhodobé úspory, jeho jedinou nevýhodou je nižší likvidita (tedy možnost inkasovat veškeré výhody až k datu odchodu do důchodu, příp. předdůchodu). Právě z důvodu této likvidity je určitě vhodné mít i další nástroje, typicky pravidelné investice do podílových fondů (stavební spoření vnímám jako spíše krátkodobější úspory, splátky hypotéky pro vlastní bydlení vnímám spíše jako spotřebu než investici, i když samozřejmě mít na stáří střechu nad hlavou je poměrně důležité zajištění). Určit správný poměr těchto složek není možné, každý máme jiné podmínky a ty se navíc v čase mění, s tím by Vám měl pomoci nějaký finanční poradce.
    Richard Siuda
  • 13. Otázka od Marek J.Zjistil jsem, že nové penzijní fondy jsou oproti transformovaným pro mě výhodnější, protože mi můžou přinést lepší zhodnocení. Nyní ale spořím již pět let ve starém (transformovaných) penzijním připojištění. Jak to mám změnit? Musím ho zrušit a založit si nové, nebo mohu naspořené peníze převést do nových fondů? Je nějaký standardní postup?

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Ano, postup je celkem jednoduchý. Zajděte do svého penzijního fondu a požádejte o převod prostředků z transformovaného fondu do fondu účastnického. Tento převod je bezplatný a s měsíční lhůtou byste měl mít své prostředky všechny převedené v novém účastnickém fondu, ve kterém můžete pokračovat. Můžete samozřejmě také převést své prostředky do fondů u jiné penzijní společnosti, ale pokud jste v transformovaném fondu, potom není možné rovnou přestoupit k jiné společnosti, ale nejprve musíte přestoupit do účastnického fondu stávající penzijní společnosti a teprve poté požádat o převod k jiné společnosti. Převod k jiné společnosti je zpoplatněn 800 Kč v případě, že máte spoření dobu kratší než 5 let.
    Richard Siuda
  • 14. Otázka od Jasnovidec JanPekny den,kazdy mesic si sporim do nekolika Podilovych fondu., Vetsina z nich jsou fondy dynamicke s vyssi mirou rizika. Nekolik fondu je vsak konzervativnich a mira rizika vyrazne mensi. Muj dotaz se tyka toho, zda je lepsi sporit si na duchod timto zpusobem nebo vyuzit klasicke penzijni fondy. Prikladam, ze je mi 41 let a do podilvoych fondu sporim tretim rokem.dekujiH.

    Foto - Richard Siuda
    Odpověď: Penzijní fondy Vám dnes nabízejí velmi obdobné možnosti, jako fondy podílové (díky oddělení majetku účastníků od majetku správce a zrušení tzv. "černé nuly" - viz otázka č. 9). Výhodou penzijních fondů je státní příspěvek a dańová odečitatelnost (viz ot. č. 3) a také nižší náklady. Jejich nevýhodou je naopak likvidita (viz ot. 8 a 9). Podle toho, jaké jsou Vaše preference, můžete produkty kombinovat. Podle mne je vhodné penzijní fondy využít a doplnit o fondy podílové, ale je to individuální - opět si dovolím odkázat na dřívější otázku, konkrétně č. 12.
    Richard Siuda
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.