Vše o nákupu investičních drahých kovů a spoření do zlata - Online chat

Foto Mgr. Lukáš Zeman Mgr. Lukáš Zeman
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor Informatika - Softwarové systémy. Od roku 2000 se věnuje programování webových aplikací, přičemž do roku 2010 jako internetový vývojář na volné noze, a od roku 2010 jako hlavní programátor, ředitel a majitel společností goodlookyng solutions s.r.o.. Od roku 2012 je majitelem a ředitelem společnosti Zlaťák.cz s.r.o., která se zabývá prodejem drahých kovů na webech www.zlatak.cz a www.investicnizlato.cz.


Téma chatu: Vše o nákupu investičních drahých kovů a spoření do zlata

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 10.12.2014 10:30.
  • 1. Otázka od AntonínPokud už má smysl investovat do drahých kovů, jakou část volných prostředků byste doporučoval na tuto investici?

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Úvodem přeji všem čtenářům dobrý den a děkuji za doposud zaslané dotazy. Pojďme na ně. Protože bohužel zdejší chat neumožňuje odpovědi formátovat, nejsou někdy tak přehledné, vytvořil jsem proto článek u nás na webu, kde všechny odpovědi najde v plné verzi i s formátováním - http://www.zlatak.cz/chat-kurzy-141210-14-12-10 K prvnímu dotazu. Určitě bych doporučoval držet se obecně udávaných mantinelů pro investice do drahých kovů ve výši max. 10-15% investičního majetku.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 2. Otázka od KarolinaDobry den, nezlobte se na mne za trochu doternou otazku, ale se spolecnostmi jako je ta Vase se roztrhl pytel, proc bych si mela pro sporeni do zlata vybrat prave vas? diky za odpoved

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, ta otázka je naopak naprosto v pořádku, resp. hlavně samotný fakt, že takto uvažujete. Tuhle otázku by si totiž měl položit na začátku každý investor:- Proč bych měl spořit do zlata právě u téhle společnosti?- Jaké další nabídky na spoření do zlata na trhu jsou?- Čím se od sebe nabídky liší?Proč si vybrat právě nás? Zlaťák.cz vznikl jako specialista na jednorázové nákupy investičního zlata a stříbra, kde držíme nejnižší průměrné marže na českém trhu. A právě proto, že na trhu začaly vznikat další a další společnosti nabízející odvozený produkt - nákup zlata na splátky s postupnou fixací ceny (tedy tzv. spoření do zlata), ale přitom žádná z nabídek nebyla podle našeho gusta, rozhodli jsme se nabídnout naší vlastní verzi tak, jak by podle nás měla vypadat. Tedy zcela transparentní pro zákazníka (jediný pevný parametr, jak se určuje nákupní cena, žádné další poplatky) a bezpečná (naspořený slitek nejdéle do roka mít doma). K přečtení mohu doporučit náš krátký seriál článků zde na kurzy.cz v Okénku investora o tom, jak se v nabídkách na spoření do zlata zorientovat a na co si dát pozor.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 3. Otázka od TomDobrý den, chtěl bych se zeptat, kde je uskladněno nakoupené zlato a jak je to se zdaněním?Děkuji

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, k uskladnění. Obecně, nejlépe byste fyzické investiční zlato jako investor měl mít uskladněno tak, abyste se k němu kdykoliv mohl dostat. Uskladnění u třetích osob, a myšleno i včetně bank, vždy nese rizika, že se v případě potřeby ke svému zlatu nebudete moci (rychle) dostat, ať už nějakou legislativní překážkou nebo kvůli zpronevěře atp. Tahle otázka je na individuální zvážení investora, jestli z jeho pohledu je zlato víc v bezpečí doma, v bance nebo bezpečnostní schránce soukromé firmy.U spoření do zlata je zpravidla až do dospoření cílové částky zlato u prodejce. To podle nás není pro investora nejlepší varianta, a proto v naší verzi spoření je po odkoupení každý jednotlivý slitek obratem odeslán zákazníkovi. Výše úložek jsou pak nastaveny tak, aby k odkupu jednoho slitku došlo vždy max. do roka.S daněmi je to tak, že investiční zlato (co přesně je investiční zlato v jednom zdalších dotazů) je osvobozené od DPH, při prodeji po 12 měsících je při osvobozeno i od případné daně ze zisku.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 4. Otázka od PetrPro Toma: nakoupené zlato je uskladněno tam kde si ho uskladníte ne? :D

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Přesně tak, zopakuji, že jde hlavně o to, jaké výhody a rizika v jednotlivých způsobech uskladnění spatřuje ten či onen investor:- u prodejce- svépomocí- v bezpečnostní schránce v bance- v bezpečnostní schránce u soukromé společnosti
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 5. Otázka od DanielaDobrý den,když se rozhodnu nějakou část svého kapitálu investovat do zlata, jak vybrat tu správnou společnost, aby člověk nenaletěl nějakým podvodníkům, případně i mezi seriozními firmami vybral takovou, kde bude nejvyšší zhodnocení?Díky za odpověď..D.

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den,pokud jde o spoření do zlata, tak odkážu na mou nedávnou sérii článků zde na kurzy.cz v Okénku investora, kde píšeme o tom, na co je dobré si dát pozor. Z pohledu zákazníka jako největší problémy vidíme:- neveřejné obchodní podmínky- nákupní cenu, které není pevně navázaná na burzu- odběr zlata až po dospoření cílové částkyCo se týče jednorázových nákupů, tak zpravidla vždy jde s prodejcem domluvit osobní odběr s platbou v hotovosti (případně převodem při odběru, pokud kupující i prodávající mají účet ve stejné bance), takže jediná obava, které reálně může zůstat je, že neodpovídá ryzost. Nicméně, u prodejců s historií a kladnými referencemi se bát nemusíte. U větších investic pak má smysl třeba z části slitků udělat kontrolní tavbu a analýzu na Puncovním úřadě. Podrobněji v článku http://www.zlatak.cz/chat-kurzy-141210-14-12-10
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 6. Otázka od MilanDobrý den, na webu v bazarech jsem párkrát viděl investiční cihličky, které ale nebyly zlaté nebo stříbrné, ale jen pozlacené nebo postříbřené. Třeba tady:http://aukro.cz/slitek-cihla-bank-of-china-drak-cina-zlaceny-i4877354143.htmlNevíte na co to je dobré, proč se to vyrábělo? V prodeji jsem to nikde neviděl.

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, v první řadě se pozastavím u slova "investiční". Investiční zlato je přesně definováno zákonem, a základní parametry říkají, že jde o zlato s ryzostí minimálně 0.995 u slitků a 0.900 u mincí (99,5%, resp. 90% čistého zlata ve slitku) a navíc musí být vyrobeno certifikovanou afinerií (slitky) či emitované bankou (mince). Jen takto jde o investiční zlato, které je osvobozené od DPH. Ta destička, kterou zmiňujete, tedy není investiční zlato, a vlastně to skoro ani není zlato. Počítejte se mnou. I kdyby byla destička pozlacená pouze z jedné strany, tak by zlatý plíšek podle uváděných údajů měl objem 44x28x0.1mm = 123,2 mm3 = 0,0000001232 m3 to je při hustotě zlata 19320 kg / m3 zhruba 2,38g ryzího zlata, které má při současných cenách hodnotu okolo 2000 Kč. Přitom se destička prodává za 197 Kč. Proč se Proč se takové věci vyrábí? Jako podvrh neobstojí už kvůli tomu, že železo je magnetické, zatímco zlato není. Takže předpokládám, že jde o imitaci, možná nějaký reklamní předmět. Koneckonců i my máme reklamní předmět v podobě mince - zlaťáku, který je z mědi a pozlacený ryzím zlatem.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 7. Otázka od KarinDobrý den, je lepší si nechat své úspory uložené někde v bance na účtech nebo nakoupit investiční zlato?

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den,určitě je rozumné volné prostředky nenechávat v bance, ale investovat. Protože dnes centrální banky cílí na zhruba 2% roční inflaci a nevypadá to, že by to v dohledné době mělo být jinak, prakticky každý, kdo chce odkládat nějaké úspory je nucen nějakým způsobem spekulovat. Zlato do investičního portfolia určitě patří, ale klíč je tom, mít investiční portfolio rozložené. Některé investice se zhodnocují v prosperitě, jiné v krizi, a není dobré sázet jen na jednu kartu. Důležitý aspekt je také délka investice, z krátkodobého hlediska zlato může vyjít hůř než nechat peníze v bance. Ale zlato je rezerva na horší časy, osobně ho vnímám jako pojištění. Více na http://www.zlatak.cz/chat-kurzy-141210-14-12-10
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 8. Otázka od MaruškaDobrý den, je nějaký zásadní rozdíl mezi investicí do cihliček a do mincí? Co doporučujete spíše k investici? Děkuji .

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, první rozdíl, kterého si investor všimne je v ceně za gram kovu - mince jsou dražší na výrobu a při stejné váze stojí víc než slitek. Na druhou stranu mince se mohou do budoucna zhodnocovat o sběratelskou hodnotu, která je ale obtížně vyčíslitelná a ani se nedá garantovat. Můj osobní názor je ten, že mince jsou zajímavé jako dárky a pro investory, kteří mají vztah ke sběratelství a vlastnictví mince pro ně má jakousi přidanou hodnotu. Jinak při současné opravdu velké produkci mincí všeho druhu (která zcela pokrývá poptávku) nevidím nějakou obecně zásadní unikátnost do budoucna. Určitě se nějaké mince velmi zhodnotí, ale velká část bude mít prostě jen hodnotu obsaženého drahého kovu. Proto pro investici (zvláště ty větší) doporučuji spíše slitky, kde víte na čem jste - koupíte téměř za cenu čistého kovu, a kdykoliv také prodáte blízko čisté ceně kovu. U mincí také pozor na to, že ne vše, co jako mince vypadá je opravdu investičním zlatem osvobozeným od DPH.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 9. Otázka od MartinaDobrý den, můžete prosím přesně vysvětlit, co jsou investiční drahé kovy? Děkuji.

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, mezi investiční drahé kovy patří zejména zlato, stříbro, platina a paladium. Tedy kovy s tzv. vysokou finanční hustotou. Z nich má zvláštní pozici investiční zlato, které je osvobozené od DPH - definice v jedné z předešlých odpovědí. Investiční také typicky znamená fyzickou podobu, uzpůsobenou snadnému skladování i soukromým investorům. Nejčastější formou jsou slitky, mince a granulát.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 10. Otázka od IvanaDobrý den, pokud už mám zlato nakoupené, je možné, že zjistím, že je nyní lepší nabídka na trhu. Co byste mi doporučil udělat? Děkuji.

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, pokud už máte zlato nakoupené, už s tím neuděláte bohužel nic. Prodat a ve stejnou chvíli koupit jinde za lepší cenu už z principu nejde. Nejvyšší výkupní cena na trhu bude vždy nižší než nejnižší prodejní cena.Jediné, kdy lze něco pozitivně změnit, je u spoření do zlata, pokud spoříte za nevýhodných podmínek. Pak je jistá šance spoření ukončit a spořit jinde. Podrobněji se tomu věnujeme v tomto článku - http://www.investicnizlato.cz/blog/co-delat-kdyz-do-zlata-sporite-nevyhodne
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 11. Otázka od marcusDobrý den. Pokud bych chtěl nakoupené zlato "uschovat" v bankovním sejfu, jak bývá toto zpoplatněno? Jaké jsou bankovní záruky v takovém případě? Platí to samé co pro vklady?

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, bezpečnostní schránky v bance jsou zpoplatněny, ale z mého pohledu některé banky nabízejí velmi zajímavé ceny. Navíc pro investiční zlato zpravidla stačí vždy i ty nejmenší schránky v nabídce. Záruky jsou formou pojištění, kdy si zpravidla lze zvolit různou výši pojištění a podle toho se odvíjí cena schránky. Sice trochu starší, ale článek na toto téma u nás na webu - http://www.zlatak.cz/pronajem-bezpecnostni-schranky-12-08-23
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 12. Otázka od RudyObecně se bralo, že investice do zlata chrání proti inflaci. Ale proč tedy investovat do zlata nyní, když se očekává pouze slabá inflace, která by měla navíc trvat po delší dobu?

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, jde o to, že ať už se bude očekávat jakákoliv inflace, centrální banky budou podnikat kroky, aby byla zhruba 2%, jakou jí chtějí mít. To znamená, že pokud si dnes odložíte peníze, za 30let se znehodnotí o 45%. A to je ta optimistická varianta. Na konci loňského roku během pár dnů zásahem ČNB hodnota koruna klesla o skoro 7%. Zkrátka prudká inflace či devalvace měny může přijít velmi rychle a zlato zareaguje okamžitě. Dnes je zajímavá doba pro nákup zlata z hlediska ceny zlata v uplynulých dvou-třech letech. Ale obecně by investor měl zlato nakupovat průběžně a udržovat jeho zdravý podíl ve svém portfoliu. Je lepší ve zlatě vidět rezervu, než ho kupovat pro spekulaci a zisk a řešit, kdy ho nejlíp koupit a kdy je čas ho prodat.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 13. Otázka od Honzazdravím, četl jsem už několikrát, že stříbra se spotřebovává mnohem víc než kolik se vytěží, a zásoby už prakticky žádné nejsou. Co myslíte, za jak dlouho ho začne být nedostatek, když všechno půjde tak jako doposud?

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, ano, to se uvádí, že se přírodní zdroje stříbra vyčerpají dřív než u zlata. Kdy k tomu dojde, to těžko říct. Kdyby se to přesně vědělo, už by cena stříbra asi byla mnohem výš. Současná poměrně nízká cena zkrátka odráží tu neznámou, která ohledně tohoto je. Samozřejmě otázka také je, co se stane až stříbro dojde. Nepodaří se jej třeba nějak nahradit? Stříbro má ohromný potenciál, který je ale vyvážen i větším rizikem.
    Mgr. Lukáš Zeman
  • 14. Otázka od PetrSpoření do zlata nebo do stříbra - nějak v tom nevidím smysl. Spoření, čili ukládání peněz do spořitelny, nebo banky, do fondů nebo kamkoliv jinam má podle mně jediný smysl, a to jsou úroky. Ty už v dnešní době nestojí za nic, takže radši místo do peněz spořím do kovů. Respektive ne spořím, ale nakoupil sem za "přebytečné peníze" cihly. Lidé jsou ale tupé nemyslící stádo, a tak se snadno nechali nachytat na "spoření" do kovů čili postupné nakupování slitků, což dneska nabízí už plno firem. Ale většina lidí si nějak neuvědomuje, že tohleto spoření je výhodné jenom pro ty firmy, co to provozují. Buďto se zato platí nějáký poplatek, nebo vyšší marže než když ten slitek koupím přímo. Je to logické, když firma někomu vede účet, tak to nebude dělat zadarmo. Takže mi vysvětlete, proč bych měl vést u nějaké firmy účet na který si budu spořit, když ty peníze můžu naspořit doma pod polštářem, nebo na stavebním spoření s aspoň nějakým příspěvkem od státu, a potom si koupit cihlu, která mě vyjde levněji? :D Kovy mají výhodu v tom, že nehrozí člověku že o ty peníze přijde když banka zkrachuje. Ovšem tahle výhoda u spoření do kovů taky mizí, protože když zkrachuje ta firma u které budu mít účet, tak nemám nikde zaručené že ty peníze nebo zlato dostanu. Takže spoření do kovů je podle mně celkem dobrý byznys pro firmy které to provozují, a výhodné to přijde akorát takovým lidem kteří si nejsou schopní naspořit sami a nerozházet to za blbosti. Mám pravdu? Jinak nic proti Vám - máte to nejlevnější aspoň co sem našel na netu.

    Foto Mgr. Lukáš Zeman
    Odpověď: Dobrý den, naprosto s vámi souhlasím. Jde o to, že i váš jednorázový nákup je výhodný pro prodejce, jinak by to nedělal. I u takového nákupu je rozdíl nákupní a prodejní ceny, který nejprve musí zlato překonat, abyste prodal se ziskem. Máte pravdu, že u spoření do zlata je ale ta nákupní cena navýšená hodně, což by samo o sobě nevadilo, kdyby se s klienty vždy jednalo na rovinu, což se ne vždy neděje a opět odkážu na náš seriál o spoření do zlata zde na kurzy.cz, kde se těmto neduhům věnuji. Na druhou stranu si myslím, že spoření do zlata pro některé investory má smysl. Zejména pro svou jednoduchost - není třeba pravidelně dělat jednorázové nákupy, jen jednou zadat trvalý příkaz v bance a vše už jde samo. Navíc u malých pravidelných investic je jediná možnost kupovat jen ty nejmenší slitky, které jsou vzhledem k ceně kovu nejdražší na výrobu. Riziko v období než slitek dostanete nějaké je, proto náš koncept stojí na tom, že každý odkoupený slitek hned odchází zákazníkovi. Důležité je, aby investor na začátku dobře počítal a kladl si správné otázky. Chci nakoupit zlato najednou nebo průběžně? Kolik chci pravidelně investovat? Vyplatí se mi za to nakoupit pokaždé nějaký slitek? Nebo ne a budu nakupovat na splátky větší slitek? O kolik přeplatím čistý kov v téhle variantě a o kolik v jiné? Zkrátka, každý investor má specifické potřeba a ač my primárně cílíme na střední a větší jednorázové obchody, tak chceme nabídnout dobrý produkt i těm nejmenším investorům.Závěrem chatu, děkuji všem za pozornost.
    Mgr. Lukáš Zeman
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.